RECENZIJA: DOKTOR STRANGE U MULTIVERZUMU LUDILA – Iluminati, vještice i čarobnjaci…

REDATELJ: Sam Raimi

GLAVNE ULOGE: Benedict Cumberbatch, Elisabeth Olsen, Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Rachel McAdams, Xochitl Gomez

TRAJANJE: 126 minuta

NAZIV ORIGINALA: Dr. Strange in the Multiverse of Madness

 

“Suočite se sa svojim strahovima dr. Strange.” – Christine Palmer

 

Multiverzum postaje sve važniji dio “Marvel” filmskog svijeta. Vrijeme detaljnijeg proučavanja i prikaza multiverzuma u novije filmsko doba počelo je 2018. godine sjajnim, animiranim Novim svijetomZavršnica je također koristila paralelni svemir da bi ove godine ljubitelji superjunačkih priča uživali u okupljanju Petera Parkera iz tri različita razdoblja u najvećem post-korona blockbusteru Spider-Man: Put bez povratka. Kao što i naslov sugerira multiverzum je ključni dio priče novog filma u kojem je glavni protagonist jedan od superjunaka koji je preživio obračun s Thanosom. O Dr. Strangeu je riječ…

Odlaskom Iron Man-a, Black Widow i Kapetana Amerike puno više pažnje u superjunačkom “Marvel” svijetu dobio je doktor Stephen Strange . Očekivano i zasluženo – sudbina odnosno priča dr. Strangea jedna je od najzanimljivijih u superjunačkom svijetu. On je bio neurokirurg, arogantan i samodopadan (ponekad podsjeća na kolegu koji nije superjunak – njegovo ime je doktor Gregory House) koji nakon prometne nesreće ostaje bez materijalnih vrijednosti, ali otkriva duhovnu stranu, pronalazi unutarnji mir (uz odabir pravog puta – zanemarivanje vlastitih interesa u svrhu borbe za dobrobit čitavog čovječanstva) i postaje zaštitnik našeg svijeta. Strange je iznimno zanimljiv lik koji je nakon otkrivanja vlastitog superjunačkog identiteta zadržao dozu cinizma.

Zaplet filma počinje na vjenčanju Christine Palmer, jedine i vječne Strangeove ljubavi. Ne, ne udaje se Christine za Strangea, njihova ljubavna priča nije preživjela, ali je doktor (kolega) jedan od uzvanika. Iznenada, tijekom svadbe otvaraju se vrata druge dimenzije, svijeta iz kojeg u naš svijet ulazi čudovište Gargantos i tinejdžerica Amerika Chavez. Čudovište napada Ameriku (hm!), ali Strange i Wong uspiju eliminirati Gargantosa. Upoznaju djevojčicu od koje saznaju razlog zbog koje je napadnuta – ona može putovati kroz paralelne dimenzije, otvarati vrata multiverzuma, ali moć nije naučila kontrolirati…

Dodatno zanimanje za novi “Dr. Strange” film probudila je vijest o izboru redatelja. Scotta Derricksona, redatelja prvog filma iz 2016. godine (Derrickson je odustao od snimanja nastavka), zamijenio je Sam Raimi. Raimi je poznat,između ostalog, kao redatelj serijala “Zla smrt” i “Darkmana”, ali ima i veliko iskustvo kada je o superjunacima riječ. Raimi je potpisao režiju “Spider-Man” trilogije u kojoj je Petera Parkera interpretirao Tobey Maguire. Zapravo, Raimi je zanimljiv – u konačnici i dobar izbor za film. Priča “Multiverzuma ludila” je obojena mračnim tonovima – baš onakvima u kojima se Raimi prilično dobro snalazi…

Redateljev mračni rukopis može se prepoznati tijekom gledanja filma. “Multiverzum ludila” najviše se približio hororu od početka dominacije “Marvela” na svjetskim kino blagajnama. Najviše se približio hororu kada je o “Marvel” superjunačkom svijetu riječ – nema ovdje scena poput onih u redateljevoj “Zla smrt” trilogiji, ali koketiranje s horor žanrom postoji. Puno je mraka i mračnih detalj – treba spomenuti i Darkhold ili “Knjigu prokletih” koja je važna za radnju filma. Knjiga važna za radnju baš poput one u filmu “Zla smrt”…

Foto: Marvel

Tamo negdje krajem 2019. godine kada je “Disney” lansirao svoj streaming servis kompanija je najavila niz superjunačkih serija koje će radnjom biti, u manjoj ili većoj mjeri, povezane s “Marvel” kino filmovima. Najava se ostvarila – za bolje i potpunije razumijevanje “Multiverzuma ludila” vrijedi pogledati seriju “WandaVision”.

U odnosu na prvi film “Multiverzum ludila” sadrži više akcije, više efekata, više…baš onako kako je čest slučaj s nastavcima posljednjih godina. Oni su veći, raskošniji, skuplji…“Multiverzum ludila” nije iznimka koja potvrđuje pravilo. Ipak, teško se oteti dojmu kako je količina efekata svih vrsta prevelika ili su u nekim trenucima pretjerano naglašeni. “Multiverzum ludila” nabijen je vizualnim i zvučnim efektima koji ponekad izmiču kontroli….

Radnja filma ipak nije prebrisana efektima različitih vrsta. “Multiverzum ludila” ima više zanimljivih detalja (npr. objašnjenje odnosno povezanost snova i multiverzuma, odnos Strangea i doktorice Palmer, motivi Wanda Maximoff …). Najintrigantnije je upoznavanje Strangea i gledatelja s Iluminatima – multiverzum može neočekivano promiješati karte i predstaviti nam neke drugačije superjunake, ali i podsjetiti na neke koje smo ranije upoznali…

Glumačka ekipa, većinom, je poznata. Frizura Benedicta Cumaberbatcha odnosno Strangea i dalje je postojana, Rachel McAdams je (ponovo) dražesna, Elisabeth Olsen ranjiva, ali i opaka. Novo je lice mlada američka glumica Xochitl Gomez korektna u ulozi Americe Chavez…

Puno efekata različitih vrsta, dosta akcije, nešto humora uz ljubavni dodatak, nekoliko iznenađenja i povremeno koketiranje s horor žanrom – rezultat je “Doktor Strange u multiverzumu ludila”. Pristojan i bombastičan blockbuster koji će u danima i tjednima koji dolaze puniti kino dvorane. Film ima zanimljive post credit scene – jedna je važna zbog nove superjunakinje koja stiže u “Marvel” filmski svijet dok u drugoj gledamo glumca koji je obilježio rane filmske radove Sama Raimija….

 

OCJENA: 7

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)