RECENZIJA: DINA: DRUGI DIO – niste spremni za ono što dolazi

REDATELJ: Dennis Villeneuve

GLAVNE ULOGE: Zendaya, Timothee Chalamet, Christopher Walken, Javier Bardem, Josh Brolin, Rebecca Ferguson, Florence Pugh, Dave Bautista, Lea Seydoux, Austin Butler, Stellan Skarsgard, Charlotte Rampling

TRAJANJE: 166 minuta

NAZIV ORIGINALA: Dune: Part II

 

“Da bi vidio budućnost moraš otići u prošlost.”

 

Uspjesi filmova “Naša majkaSicarioZatočene  i “Politehnik” omogućili su Dennisu Villeneuveu realizaciju projekata koje je kanadski filmaš planirao odnosno želio realizirati (razlog čekanja su bili ogromni budžeti potrebni za realizaciju) . Godine 2017. Villeneuve potpisuje nastavak Blade Runnera da bi se nakon uskrsnuća Ricka Deckarda posvetio možda i najvećem izazovu karijere. Ekranizaciji znanstveno-fantastičnog klasika “Dina” Franka Herberta.

Od posljednje filmske kino ekranizacije prošlo je četrdeset godina – godine 1984. David Lynch snimio je film temeljen na romanu Franka Herberta, ali se filma…odrekao. Kino verzija je skraćena, Lynch se morao boriti za realizaciju ideje kako bi film trebao izgledati da bi se na kraju priče odrekao filma. Od Lyncha do Villeneuvea prošlo je skoro četiri desetljeća – “Warner” je kanadskom redatelju odobrio veliki budžet za film (oko 170 milijuna dolara) i pristao na zahtjev Villeneuvea o dva filma odnosno oko pet sati potrebnih za ekranizaciju knjige. Ipak, za snimanje nastavka trebali su se dogoditi i određeni rezultati na kino blagajnama. Premijera “Dine” dogodila se u post- korona-lockdown vremenima kada se publika polako počela vraćati u kino dvorane (uz vrlo kratka razdoblja između kino premijere i prikazivanja filmova na streaming servisima). U takvim okolnostima Dina nije ostvarila nezaboravan rezultat na kino blagajnama (434 milijuna dolara zarade na svjetskim kino blagajnama), ali je Villeneuve isporučio rijetko viđen filmski spektakl koji je, mnoge oduševio, neke zadovoljio, ali malo gledatelja razočarao. Nastavak je i službeno dobio zeleno svjetlo, ali problemi nisu nestali. Premijera nastavka trebala se dogoditi početkom studenog prošle godine – početak prikazivanja pomaknut je zbog štrajka scenarista i glumaca na, za blockbusterske ambicije drugog poglavlja o pustinjskom planetu, neočekivan datum. Kralj veljače odnosno početak ožujka. Nakon dugog čekanja pješčani je planet ponovo na velikom platnu…

Nakon što su izbrisali Atreidese s lica planeta Arrakis, Harkonneni točnije Baron Harkonnen i njegova produžena ruka Rabban vladaju pješčanim planetom.  Baron Harkonnen želi kontrolirati čitav planet, ali stvari se ne razvijaju prema njegovim planovima – žestok otpor pružaju pripadnici pustinjskog naroda Fremena kojima se pridružio Paul Atreides i njegova trudna majka Jessica. Iako je dio Fremenaca (prije svih Stilgar) uvjeren kako je Atreides Mesija i Odabrani , većina je nepovjerljiva prema strancu. Atreides kroz borbu protiv Harkonenna pokazuje hrabrost i dobiva povjerenje Fremenaca…

Ubrzo nakon premijere prvog filma mogli su se pročitati komentari kako  film sadrži scene i(li) detalje radnje koji su već viđeni. Djelomično točno, ali komentari su išli u smjeru kako “Dina” kopira neke dobro nam znane filmove iz prošlosti. Međutim, s obzirom na to da je knjiga izašla davne 1965. godine nema sumnje kako je “Dina” utjecala na projekte poput “Star Wars” serijala (Lucas je u više navrata naglasio kako je “Dina” bila inspiracija za stvaranje udaljene galaksije) – knjiga Franka Herberta postavila je standarde znanstvene fantastike, ali znanstvena fantastika nije jedina žanrovska odrednica koja se može pronaći u filmu.

“Dina II” je i drama, ponegdje ljubavna, film osvete ali i punokrvni ratni film u kojoj Villeneuve izvrsno objašnjava mehanizam ratova i ratovanja Herbert je poučen iskustvom najvećih ratnih svjetskih sukoba početkom i sredinom dvadesetog stoljeća gotovo proročanski objasnio ratne sukobe (manje u prvom, više u drugom filmu).

 

Foto: Warner Bros

 

Planet Arrakis bogat je prirodnim bogatstvom koji se može pronaći samo na pješčanom planetu. Zbog spomenutog začina (melange) počinje rat u kojem agresor ruši vlast i preuzima kontrolu nad dijelom planeta. No, rat nije slučajan – iza kulisa skrivaju se interesi odnosno želja za kontrolom i moći. Ratni sukob dirigiran je na višoj razini (u slučaju Dine riječ je o caru Shaddamu). Na planetu su nastanjeni Fremenci, domorodačko stanovništvo koje je smetnja snažnijoj eksploataciji začina – razlog za novu rundu rata. U čitavu priču uključuje se i prijetnja (nuklearnim) oružjem čija bi upotreba mogla označiti kraj planeta. U čitavu priču uključena je i religija, utjecaj vjere na strane u sukobu. Ratna priča koja podsjeća na neke ratove koji su se vodili (ili se i dalje vode) na jednom drugom planetu. Koji nije izmišljen već postoji…

U središtu sukoba Harkonnena i Fremenaca našao se Paul Atreides (solidni, ali ne i izvrsni Timothee Chalamet). Glavni neprijatelji ne znaju da je Paul preživio – detalj koji je njegova prednost, ali transformacija od prognanika i osvetnika do vođe odnosno Odabranog duga je, bolna i zahtjeva odricanje. Atreides postaje ključna figura sukoba – interesi zainteresiranih strana (čak i majke), ali i emocije kao i šokantna istina o prošlosti teret je kojeg Atreides mlađi mora nositi sa sobom. Sve do konačne transformacije u vođu – trenutka kada hrabrost i lukavost u borbi nije dovoljna. Potrebna je i diplomacija kako bi (p)ostao vođa, ali sve ima svoju cijenu…

“Dina II” sadrži spektakularne akcijske scene – Villeneuve zna kako prikaz ratnog sukoba ne može postati uvjerljiv bez moćnih akcijskih scena. Iako akcije ima u mnogim minutama filma redatelj niti jednog trenutka nije pretjerao niti je dopustio (pre)dugo trajanje akcijskih scena.

Kada je o filmovima Dennisa Villenuevea riječ onda je impresivan vizualni izgled postao normalna stvar. “Dina II” izgleda spektakularno u svakoj sceni film –  čak i pijesak pustinje, panorame pješčanih dina izgledaju atraktivno i estetski dotjerano. Kostimografija i scenografija na visokoj su razini kao i glazba Hansa Zimmera…

Glumačka ekipa sastavljena je, većinom, od poznatih imena – glavni je glumac spomenut ranije u tekstu, njegova partnerica Zendaya nešto je uvjerljivija. Glumački, film su ukrali članovi glumačke ekipe koji interpretiraju sporedne, ali ne i nevažn likova. Prije svih Austin Butler u ulozi sadističke ratne zvijeri poznate pod imenom Feyd-Rautha, zatim Rebecca Ferguson u ulozi majke i proročice Jessice te Florence Pugh kao princeza Irulan. Spomenuti treba i Christophera Walkena u ulozi cara – iako se pojavljuje u tek nekoliko scena i djeluje nekako rezervirano svaki trenutak njegova pojavljivanja je dio (filmske) povijesti.

Prethodne rečenice samo su dio priče o drugom filmskom poglavlju priče o pustinjskom planetu directed by Dennis Villeneuve – “Dina II” je spektakularan, slojevit film koji blista na velikom platnu. Ako ste ove godine mislili samo jednom posjetiti kino dvorane neka Vaš izbor bude “Dina II”. Razloga za odlazak u kino kada je riječ o priči o pustinjskom planetu je previše…

 

OCJENA: 9.5