REDATELJ: James Wan
GLAVNE ULOGE: Jason Momoa, Patrick Wilson, Amber Heard, Yahya Abdul- Mateen
TRAJANJE: 124 minute
NAZIV ORIGINALA: Aquaman and the Lost Kingdom
“Ne možemo ostaviti našu djecu u svijetu bez nade.” – Aquaman
Godina 2023. označila je nastavak pada interesa kino publike za superjunačke filmove. Nakon grandioznog završetka priče o Osvetnicima u filmu simboličnog naziva “Završnica” superjunaci više nisu toliko zanimljivi posjetiteljima kino dvorana(razlog je i njihova neinventivnost odnosno generički pristup). Uz izuzetak vrlo dobrog trećeg filma serijala Čuvari galaksije 3 i animiranog Spider-Mana sve ostalo je, ove godine, bilo komercijalni i(li) kreativni promašaj bez obzira da li je o Marvelu ili DC superjunačkom svijetu riječ. Kod “Marvela” promašaj godine je film Marveli (nešto više od 200 milijuna dolara zarade – filmu je uloženo 270, prema nekim izvrorima čak i 300 milijuna dolara). Uz slabe komercijalne rezultate većine filmova, “Marvel” je ostao i bez Jonathana Majorsa (Majors je predstavljen kao Kang – novi veliki Marvel negativac) koji je osuđen za zlostavljanje bivše djevojke – presuda je donijela otkaz Majorsu. Konkurentski DC superjunački svijet također je u problemima – procjene su kako je glavni ovogodišnji adut The Flash ostvario gubitak veći od 200 milijuna dolara (!!!). DC i Warner su ionako najavili resetiranje superjunačke priče (uz izuzetke kao što su Joker i The Batman” Roberta Pattinsona), ali takav potop Barryja Allena malo je tko očekivao. Kraj godine donosi film čiji je prethodnik rekorder kada je riječ o DC superjunačkim pričama – u kino je stigao Aquaman…
Nakon što je postao kralj Atlantide, Arthur Curry bavi se dosadnim birokratskim poslovima. Privatni je život Aquamana puno zanimljiviji, zabavniji, ali i zahtjevniji – Curry je oženio Meru (Amber Heard je ponovila ulogu iz prvog filma unatoč burnim događajima tijekom razvoda od Johnnyja Deppa) i dobio nasljednika – Aquaman mlađi glavna je zanimacija kralja Atlantide. Ipak, mir odnosno život bez akcije neće dugo trajati – David Kane poznatiji kao Manta i dalje sanja osvetu za smrt oca. Manta i njegova ekipa otkriva drevno, moćno oružje koje je razlog napada uspjelog napada na Atlantidu. Suočen s poboljšanom verzijom Mante, kralj Atlantide treba pomoć u obrani kraljevstva i obitelji. Pomoć koju će potražiti od polubrata Orma zatočenog u strogo čuvanom zatvoru…
U svojim je razgovorima s novinarima Martin Scorsese u više navrata kritizirao filmove o superjunacima. Scorsese je bio prilično oštar i direktan – veliki je redateljski majstor djelomično pretjerao jer postoje izvrsni filmovi o superjunacima (inflacija takvih naslova posljednjih godina druga je priča) no jedna njegova rečenica izvrsno odgovara “Izgubljenom carstvu” – Scorsese superjunačke filmove zapravo i ne smatra filmovima već oni, prema riječima Martina Scorsesea, više izgledaju kao posjeta odnosno vožnja zabavnom, tematskom parku.
Upravo takav dojam ostavlja i gledanje “Izgubljenog carstva” – iako film počinje obećavajuće i izgleda kao da bi mogao ponuditi nešto novo i drugačije vrlo brzo postaje rutinski, generički i predvidljiv superjunački film bez puno (redateljskog) osjećaja za protagoniste i radnju. Radnja skače s lokacije na lokaciju (većinom su one, očekivano, ispod razine mora, vizuali i spomenute lokacije u više trenutaka izgledaju impresivno) bez želje i ambicije (ili redateljskog umijeća) za ozbiljnijim portretiranjem likova i odnosa među njima. Kako drugačije objasniti smrt Curryja najstarijeg kojoj je posvećeno tek nekoliko sekundi? Spomenuti detalj je tek jedan od nekoliko važnijih događaja u filmu kojeg je redatelj brzo i bez dramatike prikazao. Ipak je ovo vožnja zabavnim parkom i nemamo vremena za likove. Puno je lokacija koje treba posjetiti i demonstrirati efekte svih vrsta. Bez milosti prema protagonistima, ali i gledateljima.
Wan je prilično angažiran oko očuvanja planeta odnosno globalnog zatopljenja. Upravo će glavni negativac zahvaliti globalnom zatopljenju koje je omogućilo oslobađanje drevnog zla koje bi moglo uništiti čitav planet. U smislu metafore čitava prema kojoj će globalno zatopljenje uništiti izgled planeta na kojem živimo (ispod i iznad morske površine) ideja ne izgleda nezanimljivo, ali redatelju je važnije utapanje cjeline u efektima svih vrsta. Neke scene izgledaju impresivno, ali gledatelj tijekom gledanja filma osjeća zamor od silnog bombardiranja zvukom, bojama i histeričnom brzinom izmjena kadrova.
Tijekom filma mogu se prepoznati utjecaji (ili redateljski uzori, možda tek prepisivanja?) poznatih filmova iz prošlosti na stvaranje “Izgubljenog kraljevstva” . U trenucima trilogija “Gospodar prstenova” zatim ponešto “Matrixa” pa čak i “Zvjezdanih ratova” (odlazak kod krijumčara). Riječ je o izgledu pojedinih računalno stvorenih protagonista i naoružanja.
Vrhunac zaabavnih, duhovitih dijelova filma trebala je biti interakcija između braće – Patrick Wilson i Jason Momoa u ulogama Aquamana i Orsa imaju nekoliko zabavnih trenutaka, ali premalo za više od dva sata trajanja filma. Glumačka ekipa filma većinom je ista kao u prethodnom filmu – Nicole Kidman je vidljiva tek u rijetkim trenucima dok je Amber Heard (iz ranije spomenutih razloga) neželjeno dijete filma. Čitavim trajanjem filma Mera progovori tek nekoliko riječi i teško se oteti dojmu kako redatelj i nije bio pretjerano oduševljen njenim nastupom u filmu te čini sve kako bi je što više marginalizirao.
U trenutku pisanja ovog teksta nisu poznati prvi komercijalni rezultati “Izgubljenog carstva” no kakvi god oni bili novi je film o Aquamanu u trenucima vizualno i akcijski atraktivan, ali većinom siromašan sadržajem, predvidljiv i struktutom odnosno radnjom podsjeća na mnoge prethodne filmove o superjunacima. DC zatvara lošu godinu slabašnim filmom i ostaje tek nada kako će najavljeno resetiranje superjunačkog DC filmskog svijeta donijeti osvježenje. Nešto novo, zanimljivo i zabavno. Kod “Izgubljenog carstva” spomenutih detalja ima tek u tragovima, rijetkim trenucima filma…
OCJENA: 4