RECENZIJA: STRANGER THINGS (sezona četvrta – prvi dio)

AUTORI SERIJE: Ross & Matt Duffer

GLAVNE ULOGE: Millie Bobby Brown, Winona Ryder, David Harbour, Gaten Matarazzo, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Sadie Sink, Maya Hawke, Finn Wolfhard, Nikola Đuričko, Priah Ferguson

TRAJANJE: ukupno devet epizoda – tekst koji je pred Vama napisan je nakon gledanja sedam epizoda

 

Znaš kako kažu da je Hawkins proklet? Nije baš da su previše pogriješili”

 

Kako bi što duže održavali gledanost odnosno publicitet i medijsku pažnju najpopularnijih (i najboljih) serija koje imaju u ponudi, streaming servisi (posebno “Netflix”) nove sezone prikazuju u dva dijela. Razmak između epizoda je u rasponu od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci – tijekom pauze održava (ili se povećava) interes za seriju, pokušava se predvidjeti rasplet… Gledatelji se drže u stanju pripravnosti i iščekivanja dok pisci recenzija moraju odlučiti hoće li čekati sve epizode ili ostati aktualni i napisati nešto nakon izlaska prvog dijela…

Sudbina sezone u nastavcima dočekala je (očekivano) i jedna od najboljih “Netflix” serija poznata pod imenom “Stranger Things”. Ipak, podjela četvrte sezone nije toliko drastična – prvi dio sadrži sedam epizoda dok je grand finale zakazano za prvi dan mjeseca srpnja. Ostatak sezone sadrži tek dvije epizode…

Nakon neloše, ali ipak rutinske treće sezone novo poglavlje priče počinje u 1979 gdje gledamo Eleven u vrijeme dok je bila zatočena i pod nadzorom Martina Brennera. Skriva li Eleven stravičnu tajnu? Skok u 1986. godinu – ekipa se razdvojila i pokušava nastaviti živjeti nakon događaja koje su (pre)živjeli. Joyce, Will, Jonathan i Eleven preselili su u Kaliforniju – novo okruženje najveći je izazov za Eleven. Ona više nema moći, žrtva je stalnog ismijavanja i verbalnog zlostavljanja od vršnjakinja te joj nedostaje…Mike. Mike je ostao u Hawkinsu i pridružio se “Hellfire Clubu” kojeg vodi Eddie, anarhist sklon preprodaji lakih droga. Steve i Robin rade u videoteci…i izgleda kao da se stvari normaliziraju. No, Hawkins nije mjesto u kojem su stvari normalne na duže vrijeme – Chrissy, djevojka vođe lokalnog košarkaškog kluba pronađena je mrtva. Okolnosti smrti su jezive – kao počinitelj zločina optužen je Eddie, ali krivac je netko drugi… Drugačiji…

Veliki su izazovi bili pred autorima serije kod stvaranja nove sezone. Klinci iz Hawkinsa koje smo upoznali 2016. godine više nisu klinci već tinejdžeri sa svim detaljima koje adolescentski život donosi. Također, braća Duffer morali su pokazati kako dobra, ali ipak rutinska treća sezona nije bila znak nedostatka ideja. Problema nema – autori su ispunili velika očekivanja publike i četvrta je sezona možda i najbolja u čitavom serijalu (za konačnu ocjenu treba vidjeti finale, završne dvije epizode).

U novoj su sezoni autori su podignuli razinu atraktivnosti, zanimljivosti i emotivnosti na razinu više. Četvrta je sezona najjezivija i sadrži najviše horor žanra. Novi je negativac impresivan, stravičan i nemilosrdan – intrigantno je njegovo porijeklo i način na koji je nastao. Posvete najpoznatijim i(li) najpopularnijim filmovima horor žanra i dalje je prisutan, ali ovdje dobiva novu dimenziju – nekoliko scena režirano je poput poznatih trenutaka iz horor filmova (“Carrie”, “Stvor”, “Strava u ulici Brijestova”….). Novi, glavni negativac u trenucima podsjeća na Freddyja Kruegera dok se Robert Englund koji je interpretirao u serijalu “Strava u ulici brijestova” pojavljuje u važnoj sporednoj ulozi. Često se u epizodama osjeća dodir Stephena Kinga i Johna Carpentera….

Photo: Netflix

Radnja četvrte sezone prati otprilike dvadesetak protagonista – radnja je podijeljena u više dramaturških pravaca (Hawkins, Sovjetski Savez….), ali problema za gledatelja nema. Epizode su pregledno i precizno režirane – svaka traje više od sat vremena dok je sedma dužine poput filma (stotinjak minuta).

Kao i prethodne sezone tako je i nova, četvrta ispunjena raznim posvetama i prisjećanjima na popularnu kulturu osamdesetih godina prošlog stoljeća. Neke od njih (koje se odnose na filmove) spomenute ranije u tekstu (ah…videoteke…) – posebna priča sezone (kao i čitave serije) je soundtrack. U novoj sezoni slušamo puno dobre glazbe iz prošlih vremena, ali jedna je pjesma (ili scena koju prati) iznad svih. Scenu iz četvrte epizode u kojoj se Max suprotstavlja glavnom negativcu prati Kate Bush i “Running Up The Hill”. Briljantno režirana i ozvučena scena jedna je od najboljih trenutaka posljednjih godina kada je o serijama riječ. Snažna i dramatična scena koja govori o borbi protiv demona (ponekad i onih iz prošlosti), snazi prijateljstva i volje za životom, želje za nastavkom životne priče. Da, glazba ponekad može spasiti život. Kate Bush odnosno Max su dokaz…

Glumačka ekipa većinom je poznata iz prethodnih epizoda uz nekoliko novih lica. Millie Bobby Brown je (ponovo) izvrsna kao Eleven kao i Sadie Sink u ulozi Max. Treba spomenuti i Nikolu Đurička u ulozi Rusa Jurija kao i vrlo dobro izdanje Jamieja Campella u ulozi dijaboličnog negativca….

Strašnija, napetija, ali i emotivnija četvrta sezona serije “Stranger Things” nije opravdala već je i nadmašila očekivanja. Novom sezonom dojam o čitavoj seriji znatno je bolji – s nestrpljenjem se očekuje finale, dvije epizode koje će donijeti rasplet izvrsne sezone.

 

OCJENA: za ocjenu sezone čeka se finale – za sedam dostupnih epizoda ocjena je 9

 

https://youtu.be/yQEondeGvKo

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)