REDATELJICA: Nia DaCosta
GLAVNE ULOGE: Brie Larson, Teyonah Parris, Iman Vellani, Samuel L. Jackson, Gary Lewis
TRAJANJE: 104 minute
NAZIV ORIGINALA: The Marvels
Godine 2019. spektakularno je završeno, komercijalno superuspješno, poglavlje priče o superjunacima iz “Marvel” svijeta. Završnica je prikazala konačni obračun s Thanosom, ali cijena za “Marvel” nije bila mala – nekoliko najpopularnijih protagonista posljednji puta su obukli superjunačku odoru (Robert Downey Jr., Chris Evans i Scarlett Johansson – prije nekoliko dana pojavila se neslužbena informacija kako “Marvel” razmišlja o uskrsnuću Iron Mana, Kapetana Amerike i Black Widow). Do “Završnice” većina je superjunačkih “Marvel” projekata ostvarilo odlične komercijalne rezultate – kritika, prije svih američka, bila je prilično sklona superjunacima. No, nakon “Završnice” (i korona krize koja je privremeno zatvorila vrata kino dvorana) stvari su se, očekivano, promijenile. Uz iznimku novog Spider-Mana i trećeg filma o čuvarima galaksije “Marvel” je u slobodnom padu. Vječnici su trebali postati novi Osvetnici, ali postali su jedan od najvećih promašaja godine, novi je Ant-Man utopljen u specijalnim efektima – film je predstavio novog velikog negativca Khana, ali sveprisutno korištenje multiverzuma postaje zamorno. (Pre)veliki uspjeh nije postigao niti dugoočekivani nastavak Black Panthera pod imenom Wakanda Forever. Bez obzira na slabije komercijalne, ali i kreativne rezultate “Marvel” ide dalje – na kino program (ponovo) je stigla Carol Danvers poznatija kao kapetanica Marvel…..
Radnja odnosno zaplet filma djelomično je povezan s prethodnim “Marvel” projektima – kako filmovima tako i serijama. Vođa Kreeja, Dar-Benn u potrazi je za kvantnim rukavicama – postoje dvije i pomoću njih Dar-Benn želi obnoviti planet na kojem je rođena, planet koji je devastiran i, većinom, uništen posljedicama građanskog rata. No, upotreba kvantnih rukavica ima i neželjene pojave koje mogu izazvati smrt nedužnih. U potragu za Dar-Benn kreće Kapetanica Marvel koja nije sama – ona je dio ekipe u kojoj se nalaze i Kamala Khan te Monica Rambeau s kojima je Carol Denvers neraskidivo povezana…
“Marveli” su, većinom, ženski superjunački film (Nick Fury odnosno Samuel L. Jackson je tek sporedni lik). Od redateljice Nie DaCoste i scenaristkinja preko glavnih junakinja do negativke – glavne su figure u stvaranju i realizaciji filma žene. Zanimljiv koncept koji nudi puno mogućnosti – odmak od većine dosadašnjih “Marvel” projekata kao i neke nove ideje. No, unatoč snažnom girl power pristupu, “Marveli” ipak ostaju još jedan generički, može se reći i razočaravajući superjunački film nastao u radionici “Marvela”.
Radnja filma odigrava se na dvije razine – prva je okupljanje Marvela odnosno stvaranje (zbog međusobne ovisnosti supermoćima) ekipe koju čine Carol Danvers, Kamala Khan i Monica Rambeau. Dio u kojem protagonistice moraju surađivati, ali i suočiti se duhovima prošlosti odnosno rješiti traume iz prošlih vremena. Emocije (uz izuzetak nekoliko uvjerljivih trenutaka mlađahne Kamale) djeluju tragično neuvjerljivo i umjetno. Odnosi između glavnih junakinja (prije svih Carol Danvers i Monice Rambeau) komplicirani su i opterećeni prošlošću, ali oni su prikazani skromno i bez emocije. Onako, usput…
Drugi dio priče odnosi se na Dar-Benn i njene planove s kvantnim rukavicama. Ako bi Dar-Benn označili glavnom negativkom filma onda je riječ o jednom od najlošije napisanih i odglumljenih negativaca u povijesti “Marvela” (a znamo koliko su negativci važni za svaki “Marvel” film). Bez karizme, bez ekscentričnosti i bez cinizma i(li) sarkazma koji su, često, krasili negativce u “Marvel” filmovima. Možda i veća negativka od Dar-Benn je i jedna od članica “Marvel” ekipe (znate onu o putu u pakao koji je popločan dobrim namjerama), ali taj je detalj tek usputno spomenut…
“Marveli” imaju i nekoliko zanimljivih i duhovitih trenutaka – prije svega to je, hm, mačak odnosno Flerken, po imenu Goose kojeg je Kapetanica Marvel udomila. Goose je stvorio vojsku svoje vrste i scene evakuacije su vrhunac filma. Također, “Marveli” sadrže nekoliko vizualnih svemirskih atrakcija tijekom gledanja u 3D tehnici te atraktivne akcijske minute s početka filma kada se obračun prenosi s jedne na drugu lokaciju. I to bi bilo…otprilike to…
Treba spomenuti i trenutak kada superjunačka ekipa stiže na planet gdje je Carol Danvers princeza (brak iz interesa) – na spomenutoj planeti stanovnici komuniciraju pjevanjem (???!!!). Jedan od bizarnijih trenutaka u “Marvel” povijesti.
Tijekom post-produkcije došlo je do određenih problema unutar ekipe “Marvela” – redateljica Nia DaCosta počela je raditi na novom projektu što nije uobičajena praksa. Koliko je spomenuti detalj utjecao na izgled i sadržaj filma teško je znati (vjerojatno ne pretjerano, ali tko zna…) no, unatoč određenim pokušajima, “Marveli” su još jedan nemaštoviti i rutinski superjunački projekt. Iako je film rekorder po minutama trajanja (stotinjak minuta koliko “Marveli” traju najkraći je “Marvel” film u povijesti) razlike nema – i tih stotinjak minuta je previše. I taman kada gledatelj pomisli kako multiverzumi neće imati važnu ulogu u filmu dogodi se post-credit scena koja još jednom zakucava “Marvele” u još jedan generički superjunački proizvod…
OCJENA: 4