RECENZIJA: BOŽE, JESI LI TU? JA SAM, MARGARET – odrastanje u New Jerseyju

REDATELJICA: Kelly Fremon Craig

GLAVNE ULOGE: Abby Rider Fortson, Kathy Bates, Rachel McAdams, Benny Safdie

TRAJANJE: 106 minuta

NAZIV ORIGINALA: Are You There God? It’s Me, Margaret

 

 “We must, we must, we must increase our bust!” – Margaret

 

Veliki broj streaming servisa i žestoka konkurencija za gledatelje (pretplatnike) ima dobrih (njih je znatno više), ali i neke loše strane. Jedna od onih dobrih je dostupnost odnosno mogućnost gledanja filmova koji su, iz različitih razloga, zaobišli domaće kino dvorane. Filmovi prikazani na festivalima, manji, niskobudžetni filmovi ili novi, komercijalni naslovi koji nisu dobili domaću kino premijeru često se mogu pronaći u ponudi streaming servisa. Za neke od takvih naslova i nije (pre)velika šteta što su zaobišli kino dvorane, ali postoje filmovi koji su trebali biti dio kino ponude. Filmovi koje vrijedi gledati na velikom platnu, ali u nedostatku kino ugođaja treba ih se doživjeti i na manjim ekranima. Jedan od takvih filmova je i “Bože, jesi li tu? Ja sam, Margaret”

Margaret iz naslova filma je djevojčica, dvanaestogodišnjakinja koja se vratila iz ljetnog kampa. Dočekali su Margaret mama Barbara Simon i baka Sylvia – Margaret nestrpljivo želi ispričati doživljaje iz kampa, ali dolazak kući donosi za djevojčicu neugodno iznenađenje. Obitelj Simon seli na novu adresu. Herb Simon, otac i suprug, dobio je novi, bolji posao i obitelj iz New Yorka seli u predgrađe New Jerseyja. Margaret je ljuta i razočarana zbog nove adrese – malo zbog školskih prijatelja, više zbog povezanosti s bakom. Pokušat će Margaret spriječiti selidbu u razgovoru s Bogom, ali nije uspjelo – dolazak u New Jersey nova je stranica u odrastanju djevojčice, ali i otkriće o obiteljskim pričama za koje Margaret nije znala…

“Bože jesi li tu? Ja sam, Margaret” nastao je prema istoimenom književnom predlošku Judy Blume – odabir redateljice nije slučajan – Blume je 2016. godine potpisala vrlo dobru dramu-komediju U sedamnaestoj koja je bavi problemima odrastanja, ali je, kako i naslov filma sugerira, nešto starija tinejdžerica (raspoložena Hailee Steinfeld). Redateljica je (ponovo) uspjela režirati zabavan, duhovit, FeelGood film o odrastanju koji se ne boji tematizirati i teme (vjera odnosno religija) koje izlaze iz okvira odrastanja i aktualne su bez obzira na dob protagonista.

Od prvih minuta filma centralna, glavna figura je Margaret. Događaji u obitelji kao i druženje s vršnjakinjama prikazani su iz pozicije djevojčice koja se mora prilagoditi novoj situaciji, ali i otkrivati tajne odrastanja. Redateljica ne podcjenjuje Margaret i njene vršnjakinje – djevojke se sudaraju sa stvarima koje moraju prihvatiti i naučiti s njima živjeti. Odrastanje nije jednostavno – redateljica je iskrena u prikazu potrage za životnim odgovorima mladih tinejdžerica. One su zbunjene i nestrpljive – žele što prije odrasti, ali se u trenucima boje promjena koje dolaze. Odrastanja i sazrijevanja. Trenutaka odnosno danima, mjesecima i godinama kada djevojčice, polako, ali sigurno postaju…mlade žene.

Odrastanje male-velike Margaret prikazano je s puno suosjećanja, ali i humora. Ne, film ne ismijava Margaret i njene prijateljice iz bratstva već je humor poput nadogradnje na njihovu zbunjenost i radoznalost. Redateljica vješto izbjegava glavne klišeje većine filmova slične tematike i priču gradi na iskrenom i uvjerljivom prikazu protagonista filma – kako onih malih tako i onih malo većih…

Kao dio odrastanja glavne protagonistice filma, redateljica je punu pažnju posvetila otkrivanju religije. Margaret se obraća Bogu u trenucima kada treba pomoć – ona o religiji ne zna puno, ali svaka je pomoć dobrodošla. No, kako minute filma odmiču Margaret se sve češće obraća Bogu, ali se otkriva i toksičnost religijskog, može se napisati, fanatizma kojeg je osjetila majka Barbara (redateljica je znatno više trenutaka filma posvetila karakterizaciji Barbare nego oca Herba). Barbara i Herb ne rade nikakav pritisak na Margaret kada je o religiji riječ – odlučili su ispravno – puštaju djevojčicu da religiju otkriva sama i odluči kada za odluku dođe vrijeme. Međutim, izvrsna scena u kojoj se okupljaju djed i bake malene Margaret pokazuje kako izgleda pritisak kada starci pokušavaju nametnuti vlastita uvjerenja djetetu. Kao što mnoge scene u filmu govore o odrastanju tako i spomenuta puno govori o religijskoj indoktrinaciji. Margaret, međutim, može birati i čini se kako nije odustala od Boga, ali ne zbog utjecaja članova obitelji nego zbog vlastitog osjećaja….

Glumačku ekipu predvodi izvrsna Abby Ryder Fortson (nastupila u filmovima Ant-Man i Wasp i Putovanje jednog psa) – Abby je tek nešto starija od Margaret i uspjela je vrlo uvjerljivo, snažno u trenucima zabavno i simpatično prenijeti na lik kojeg interpretira raspoloženja i nedoumice mlade tinejdžerice. Vrlo dobre su i Rachel McAdams u ulozi majke kojoj je odabir Herba odredio životnu priču te Kathy Bates u ulozi bake…

“Bože, jesi li tu? Ja sam, Margaret” ide u red malih-velikih filmova. Odrastanje djevojčice Margaret prikazano je s puno empatije, duhovito i opipljivo životno, ali nimalo banalno ili klišeizirano. Film za sve ljubitelje filma, bez obzira na spol ili dob…bez obzira pozivate li (javno ili tajno) ponekad Boga u pomoć…

 

OCJENA: 8.5