RECENZIJA: MALENI IRVAS – Sent from my iPhone

AUTOR SERIJE: Richard Gadd

GLAVNE ULOGE: Richard Gadd, Jessica Gunning, Nava Mau, Shalom Brune-Franklin, Tom Goodman-Hill

TRAJANJE: jedna sezona, sedam epizoda

NAZIV ORIGINALA: Baby Reindeer 

 

NAPOMENA: Tekst recenzije sadrži  detalje o radnji serije.

 

Pojavom streaming servisa i sve većom konkurencijom između njih, proizvodnja serija je eksplodirala. Posljednjih godina, zapravo i čitavo desetljeće, premijerno su prikazano stotine serija ne samo iz SAD-a već iz čitavog svijeta. Pogledati sve što je u ponudi nemoguća je misija – neke vrhunski napisane, intrigantne serije prolaze ispod radara (ili ne dobivaju pažnju kakvu zaslužuju) dok se neke druge, ne tako vrijedne spominju previše. Teško je predvidjeti koja će serija izazvati hype kod gledatelja, ali jedan detalj bitno utječe na gledanost – komentiranje serije na društvenim mrežama te u svakodnevnim razgovorima. Posljednjih tjedana najviše se komentirala serija neobičnog imena “Maleni irvas” poznatija pod originalnim naslovom “Baby Reindeer”…

Glavni protagonist serije temeljene na stvarnim događajima (u kojoj mjeri je riječ o istinitoj priči odnosno jesu li  baš SVI detalji radnje temeljeni na stvarnim događajima nije precizirano) je Donny Dunn (u interpretaciji Richarda Gadda koji je autor serije – “Maleni irvas” njegova je životna priča). Donnyja upoznajemo kao konobara  – njegova je ambicija i želja postati komičar, ponekad Donny i nastupa, ali bez previše uspjeha. Jednog dana u pub ulazi Martha sjeda za šank – Martha izgleda rastrojeno i pomalo izgubljeno. Nema novca za plaćanje pića i Donny će, zbog sažaljenja, gošći ponuditi čaj na njegov račun. Martha prihvaća čaj, ali znak pažnje i trenutak sažaljenja zauvijek će promijeniti Donnyjev život…

“Maleni irvas” pripada u red serija koje su stravično precijenjene na svim razinama. Iako se radnja serija bavi, u većoj ili manjoj mjeri, važnim temama o kojima treba razgovarati (mentalno zdravlje, stalkeri ili uhode koji se ne događaju samo slavnima, seksualno zlostavljanje, mržnja i prezir prema vlastitom liku i djelu…) ali, ništa od navedenog nije prikazano pretjerano uvjerljivo niti se gledatelj (barem kada je o piscu ovih redaka riječ) može povezati odnosno razviti empatiju prema glavnom protagonistu serije. Razlog su Donnyjevi postupci i životne odluke kao i određene scenarističke neuvjerljivosti…

“Maleni irvas” tjeskobna je i mračna, za gledanje, najblaže rečeno, neugodna serija. U prvom su planu stalkeri odnosno stalkerica i seksualno zlostavljanje te posljedice (prije svih emocionalne) koje ono ostavlja. Ozbiljne teme o kojima treba razgovarati i koje treba tematizirati na sve načine pa tako i kroz serije. Međutim, teško je shvatiti Gadda odnosno Donnyja i njegove postupke koji bitno smanjuju (ili ubijaju) empatiju gledatelja prema glavnom protagonistu “Malenog irvasa”.

Foto: Netflix

Serija počinje obećavajuće – slučajni susret i šalica čaja konobara koji je osjetio žaljenje prema Marthi počinje priču koja isprva izgleda kao susret ljudi kojima je potrebna komunikacija u današnjem svijetu (jer nitko nije otok). Otuđenost današnjeg čovjeka i način života koji smanjuje komunikaciju i druženje uživo izgledaju kao da su bitno odredili svakodnevicu Marthe. Međutim, stvari se ubrzo kompliciraju – Martha prati i uhodi Donnyja, ona je stalkerica (mada će i Donny u nekim trenucima uhoditi Marthu) i šalica čaja postaje početak opsjednutosti i uznemiravanja (treba napomenuti kako je uznemiravanje i uhođenje u više trenutaka neuvjerljivo prikazano). Sve je jasno osim Donnyjevih postupaka – on će tolerirati njeno ponašanje čak i kada (kraj prve epizode) saznaje kako nije prva Marthina žrtva – ona je odležala višegodišnju kaznu zbog uznemiravanja i uhođenja – istih postupaka, iste stvari koje se događaju Donnyju. No, on nastavlja nekakav čudan odnos s Marthom bez obzira na to što tajni više nema zbog nekakve emocionalne povezanosti. Između glavnih protagonista stvara se svojevrsna kombinacija Stockholmskog sindroma i traumatskog vezivanja (trauma bonding) koja zapravo i ne može izazvati pretjeranu empatiju gledatelja. Sve je poznato, ništa nije skriveno, ali Donny svejedno nastavlja…

Neracionalno i poremećeno vezivanje za Marthu, Gadd objašnjava (točnije pokušava objasniti) traumatičnim događajima iz prošlosti. U četvrtoj epizodi radnja se vraća u prošlost i prikazuje seksualno zlostavljanje i iskorištavanje mladog Donnyja od uspješnog scenarista. U trenucima kada je Donny upoznao scenarista Darriena, Donny je u vezi s lijepom Keeley (ona i njena majka su jedina podrška Donnyju) i pokušava uspjeti na komičarskoj sceni. Iako ubrzo postaje jasno kakve su namjere Darriena netalentirani i lakomisleni Donny nije pobjegao od zlostavljača već se redovito vraća na mjesto nesreće i prepušta se žestokom konzumiranju svih vrsta droga nakon kojih postaje žrtva zlostavljanja. Naravno, seksualno zlostavljanje je uvijek za osudu i traži oštru kaznu za zlostavljača, ali Donny se uredno vraćao na mjesto nesreće. Sve zbog želje za uspjehom i ostvarivanjem komičarskih snova…

Marthina priča prije susreta s Donnyjem slabašno je i siromašno objašnjena – osim zatvorske kazne o njoj ništa saznali nismo. Pojedini detalji njene opsesije s Donnyjem odnosno uhođenja i uznemiravanja izgledaju nevjerojatno neuvjerljivo. Ipak, kada je o liku Marthe riječ treba spomenuti sjajnu Jessicu Gunning izvrsnu u ulozi stalkerice.

Velika gledanost, tisuće komentara na društvenim mrežama, palac gore mnogih kritičara izazvala je serija “Maleni irvas”. Bez obzira na ogroman hype koja je priča o Donnyju i Marthi izazvala i teške teme kojima se serija bavi teško se oteti dojmu kako je riječ o stravično precijenjenoj seriji koja ne zaslužuje visoke ocjene. Iz više razloga…

 

OCJENA: 5