Zatvor, zatvorenici bijeg iz zatvora ili zatvorski život tema su na kojoj su nastali mnogi dobri, vrlo dobri i odlični filmovi. U nekoliko nastavaka GOODTALKING Vam donosi pregled najboljih, manje ili više poznatih, zatvorskih filmova (pred Vama je prvi od četiri nastavaka najboljih zatvorskih filmova).
ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU (The Shawshank Redemption) – (1994)
Redatelj: Frank Darabont
“Iskupljenje u Shawshanku” jedan je od najpopularnijih i, mnogima, najdražih filmova u povijesti. Film temeljen na književnom predlošku Stephena Kinga drži vrh najbolje ocijenjenih filmova na IMDB-u (9.3 ocjena dobivena na nešto manje od tri milijuna glasova). Priča o Andyju Dufresneu i njegovom putu od slobode do zatvora i natrag krase izvrsne glumačke izvedbe Tima Robbinsa i Morgana Freemana (upravo je Red, lik kojeg interpretira Freeman i narator priče – glumčev glas postao je kasnije dio, zapravo zaštitni znak dokumentarnih filmova). Film koji prikazuje život iza zatvorskih zidina, ali i mnogima težak povratak normalnom životu nakon odslužene kazne, potragu za srećom, osvetu i svjetlo u mraku zatvorskog života. Andy Dufresne se vratio životu iako kaznu do kraja izdržao nije. U finalu filma Andyju se pridružio i Red – simboličan sastanak dva protagonista koji su obilježili film.
ZELENA MILJA (The Green Mile) – (1999)
Redatelj: Frank Darabont
Ponovo redatelj Frank Darabont koji je pet godina nakon “Iskupljenja…” ekranizirao priču Stephena Kinga i ponovo snimio emotivan i slojevit film čija se radnja, većinom, odigrava u zatvoru. Neki kažu kako je “Zelena milja” film koji govori o potrebi zabrane smrtne kazne, neki smatraju kako je John Coffey zapravo inspiriran likom i djelom Isusa Krista, neki misle…puno je interpretacija – teško je za bilo koju napisati da je u potpunosti pogrešna, ali teško se oteti dojmu kako je glavni motiv filma zapravo priča o zlu u ljudima i svemu onom ružnom što jedno ljudsko biće može napraviti drugom. Zapravo John Coffey (izvrsni, pokojni Michael Clarke Duncan) jako je puno rekao kroz ove rečenice…
VIŠA SILA (Return to Paradise) – (1998)
Redatelj: Joseph Ruben
PRAVILA PREŽIVLJAVANJA (Starred Up) – (2014)
Redatelj: David Mackenzie
Iako je riječ o vrlo dobrom, surovom i sirovom zatvorskom filmu, “Pravila preživljavanja” jedan je od onih filmova koji su prilično neprimjetno prošli u vrijeme premijere. Priča o Ericu Loveu, divljem i bijesnom zatvorniku koji dolazi na novu zatvorsku adresu snimljena je toliko uvjerljivo – u pojedinim se trenucima čini kao da je pred gledateljem dokumentarni film o zatvorskom životu (film je djelomično inspiriran i stvarnim događajima). Čitava radnja filma se događa unutar zatvorskih zidova. Uski hodnici, male ćelije i dotrajali inventar kod gledatelja stvaraju neugodan, klaustrofobičan doživljaj kaznionice. “Pravila preživljavanja” nasilan je i žestok film koji ne romantizira zatvorski život već udara direktno u glavu. Glumačku ekipu predvode dojmljivi Jack O’ Connell i Ben Mendelsohn.
PONOĆNI EXPRESS (Midnight Express) – (1978)
Redatelj: Alan Parker
Godine 1970. američki student Billy Hayes odlučio je dodatno zaraditi na povratku iz Istanbula u SAD. Hayes je pokušao prokrijumčariti nekoliko kilograma hašiša, ali uhvaćen je i uhićen na aerodromu. Nakon toga počinje priča o njegovom zatvorskom životu u Turskoj koje je Hayes opisao u knjizi “Ponoćni ekspres”.
Scenarij filma napisao je Oliver Stone – za redatelja je odabran Alan Parker (“Angelin prah”, “Anđeosko srce”, “Mississippi u plamenu”…) koji je uspio prikazati slučaj Hayes na više razina, ali i staviti slučaj u kontekst vremena (važan dio radnje događa se dan nakon smrti Janis Joplin, vrijeme je terorizma – otmice aviona itd, itd). Film sadrži nekoliko šokantnih scena, prema riječima autora knjige zatvorski život u Turskoj vjerno je rekonstruiran. Što je ponoćni ekspres iz naslova filma? E to ćete saznati kada pogledate film…
BIJEG IZ ALCATRAZA (Escape from Alcatraz) – (1979)
Redatelj: Don Siegel
Zatvorska tematika nije zaobišla filmografije dinamičnog redateljsko-glumačkog dueta Don Siegel/Clint Eastwood (prije realizacije “Bijega iz Alcatraza” Eastwood i Siegel surađivali su na filmovima “Prljavi Harry”, “Dvije mule za sestru Saru”, “Coogan’s Bluff”…). Eastwood interpretira Franka Norrisa kojeg pratimo od trenutka dolaska u zatvor. Od prvog susreta s Alcatrazom, Norris želi pobjeći (iako bijeg izgleda kao nemoguća misija) s vremenom okuplja ekipu i počinje raditi rupu. U zidu, ali i u sigurnosnom sistemu Alcatraza. Osim rekonstrukcije događaja , Siegel donosi i prikaz zatvorskog života, pucanja psihički nestabilnih i preživljavanju – novi dan, novi je izazov. Eastwood ponovo glumački dominira – od kolega vrijedi spomenuti Freda Warda, Roberta Blossomsa i Patricka McGoohana kao upravitelja zatvora.
LEPTIR (Pappilon) – (1973)
Redatelj: Franklin J. Schaffner
Za mnoge najbolji predstavnik zatvorskog filma je drama “Leptir” iz 1973 godine. Film je temeljen na istinitoj priči Henrya “Papillona” Charriera, osuđenika na doživotnu robiju u zatvoru u Francuskoj Gvajani. Papillon je zatvorska iskustva zapisao u autobiografiji prema kojoj je snimljen film. Priča o prijateljstvu, slobodi, borbi za život u teškim, nemogućim uvjetima i smrti vrijedi više gledanja. Film “nose” sjajna glumačka izdanja Stevea McQueena (“Leptir” je prema glumčevim riječima, najbolji film u njegovoj karijeri) i Dustina Hoffmana. Ako je netko propustio ….
VELIKI BIJEG (The Great Escape) – (1963)