Desetljećima je španjolska kinematografija jedna od najzanimljivijih i najvitalnijih na svijetu. Goodtalking Vam donosi deset filmova, Španjolaca koje vrijedi gledati (ovo je, zapravo, prvi dio pregleda filmskih preporuka iz Španjolske.
TORRENTE – GLUPA RUKA PRAVDE (Torrente – El brazo tonto de la ley) – (1998)
Redatelj: Santiago Segura
Torrente se u domaćim videotekama pojavio krajem devedesetih godina prošlog stoljeća. Film je, u trenutku kada se pojavio, bio relativno nepoznat (široj) filmskoj publici. Međutim, “Torrente” nije skupljao prašinu na policama već su kopije filma redovito pronalazile nove obožavatelje – usmena se predaja brzo proširila i detektiv iz Madrida je dobio posebno mjesto kod ljubitelja crnog i nekorektnog humora. Ako volite komedije u kojima je sve kako treba biti (čitaj: korektno i sretno, politički i na svaki drugi način) onda Torrente nije dobar izbor za Vas. Ako želite gledati bezobraznog mizantropa koji je rasist i prevarant, alkoholičar i (možda) bivši policajac te veliki navijač Atletica iz Madrida koji posebnim metodama rješava slučaj(eve) onda Torrenteu morate pružiti priliku. Torrente i njegova čudnovata ekipa su….bizarno zabavni i duhoviti. Prvi film serijala je najbolji – dogurao je Torrente do, ako se ne varam, pet filmova, ali svakim novim filmom originalnost i duhovitost polako, ali sigurno pada. Santiago Segura izvrstan u glavnoj ulozi – Segura je i redatelj “Torrentea”….
DAN ZVIJERI (El Dia de la Bestia) – (1995)
Redatelj: Alex De La Iglesia
Ostajemo još malo kod Santiaga Segure i njegove filmografije. Na koji način približiti “Dan zvijeri” onima koji film gledali nisu? ‘Ajmo ovako – redatelj filma je Alex De La Iglesia. Redatelj se često spominje zbog filma “Perdita Durango” (Javier Bardem i Rosie Perez u ulozi…zapravo “Perdita Durango” je idući film pregleda kojeg čitate pa nećemo opširnije). Redatelj Vam je nepoznat? U redu, pazite sad – ide zaplet filma:
PERDITA DURANGO (1997)
Redatelj: Alex de la Iglesia
OTVORI OČI (Abre Los Ojos) – (1997)

Foto: Artisan Entertainment
Redatelj: Alejandro Amenabar
Upoznajte Cesara. Cesar se nalazi u umobolnici, optužen je za ubojstvo lice mu je unakaženo, nosi masku. Cesar u razgovoru s psihijatrom počinje pričati svoju životnu priču. Prije nekoliko godina Cesarova životna situacija bila je potpuno drugačija; naslijedio je ogroman novac, svojim šarmom i izgledom “slomio” je mnoga ženska srca. Tako je živio sve dok nije upoznao lijepu Sophiju (Penelope Cruz), djevojku najboljeg prijatelja. Sophia izaziva ljubomoru kod Nurie (Najwa Nimri) bivše Cesarove ljubavnice. Ubrzo Cesar saznaje da ljubomora može postati izuzetno opasna i gadna stvar…..
“Otvori oči” je, uz “Vraćam se” i “Vicky, Cristina, Barcelona”, za autora ovih redaka najbolji film u kojem je Penelope Cruz nastupila. Riječ je o filmu sa sjajnim, originalnim zapletom. Kako se priča razvija i minute filma odmiču tako redatelj sve više uvlači gledatelja u radnju filma, potiče na razmišljanje i tjera ga da otvori oči kada je u pitanju život, ljubav i (ne)vjernost. Jeziv istodobno i emotivan, napet s izvrsnom atmosferom i odličnim Noriegom i Penelope Cruz, “Otvori oči” je idealan filmski izbor za ljetno noćno gledanje. Film je, očekivano, dobio i remake; “Nebo boje vanilije” (Cruise i Cruz u glavnim ulogama), ali američka verzija slabija je od originala. Otvorite oči, potražite i pogledajte film….
GNJEV MIRNA ČOVJEKA (Tarda para la ira) – (2016)
Redatelj: Raul Arevalo
Višestruko nagrađivani film redatelja Raula Arevala ima idealni domaći naslov – ovdje je doista riječ o gnjevu mirna čovjek. Gnjevni čovjek je Jose koji je tijekom pljačke draguljarnice izgubio voljenu suprugu. Godinama nakon pljačke Jose upoznaje Anu i počinje novu ljubavnu vezu. Međutim, mira za Josea nema – uskoro kreće u osvetnički pohod, brutalan i nemilosrdan. Bez milosti prema onima koji se Joseu nađu na putu.
Žestoka je i nemilosrdna filmska priča redatelja Arevala – kao zanimljivost treba spomenuti vjeru u projekt onih koji su film realizirali. Producentica Beatris Bodegas postala je ključna osobe za realizaciju filma – kako bi osigurala sredstva za završetak snimanja Beatris je podigla hipotekarni kredit. Garancija je bila njena obiteljska kuća.
Goodtalking recenziju filma možete pročitati OVDJE
VEŽI ME! (Ata me) – (1989)
Redatelj: Pedro Almodovar
Španjolski redatelj Pedro Almodovar u najboljoj formi – “Veži me!” je crnohumorna drama o mladiću Rickyju koji je bivši štićenik psihijatrijske bolnice. Sve što Ricky želi nakon liječenja je porno zvijezda Marina Osorio s kojom želi provesti ostatak života. Ricky će učiniti sve kako bi Marina postala njegova supruga – nakon dugih priprema Ricky je dobio priliku razgovarati s Marinom i objasniti joj planove, ali gospođica Osorio nije oduševljena ponudom. Nakon odbijanja Ricky poduzima drastične mjere… u ulozi Rickyja pojavljuje se, tada mlađahni, Antonio Banderas dok predmet njegove požude interpretira Victoria Abril. Glazbu za film skladao je Ennio Morricone.
TEZA (Thesis) – (1996)

Foto. Screenshot
Redatelj: Alejandro Amenabar
Alejandro Amenabar ranije je spomenut u tekstu (“Otvori oči”) – riječ je o gledatelju koji u filmografiji ima i uspješne, rado gledane naslove “Život je more” i “Others”. Jednako intrigantan je i redateljev dugometražni prvijenac “Teza”. Glavna je protagonistkinja filma …. ljubiteljica sedme umjetnosti, studentica režije Angela. Ona studira u Madridu i, između ostalog, proučava utjecaj nasilja na filmu na gledatelje. Gdje su granice nasilja i treba li film kao umjetnost imati granice u prikazu nasilja? – preispituje Angela. U istraživanju odnosno pisanju teze pomaže joj kolega Chema koji je veliki poklonik nasilja na filmu i horor žanra. Spletom okolnosti Angela i Chema dolaze u posjed snuff filma u kojem je prikazano mučenje i smrt djevojke za koju ubrzo nakon gledanja saznaju kako je bila studentica fakulteta kojeg trenutačno pohađaju…
“Teza” je osvojio sedam nagrada “Goya” (najvažnija i najuglednija filmska nagrada u Španjolskoj). Potpuno zasluženo – “Teza” je zanimljiv i šokantan koktel trilera i horora, film o filmovima odnosno nasilju u sedmoj umjetnosti u kojoj redatelj, baš poput glavne protagonistkinje, razvija svoju….tezu.
MOČVARA (La isla minima) – (2014)
Redatelj: Alberto Rodriguez
Veliki broj nagrada osvojio je i triler “Močvara” redatelja Alberta Rodrigueza. Radnja filma prati Pedra i Juana, detektive iz Madrida koji dolaze u gradić na jugu Španjolske i preuzimaju istragu slučaja nestanka sestara, tinejdžerica. Pedro i Juan različiti su tipovi, imaju i različite motive za rješavanje slučaja, ali je pred njima istraga u kojoj moraju upoznati prošlost gradića kao i stanovnike kako bi otkrili istinu. Močvara kao naslov filma nije samo oznaka za močvarno područje u kojem se radnja odigrava – slučaj nestanka kao i prošlost nekih stanovnika doista je moralna močvara. Film ima ugođaj prve sezone “Pravog detektiva” kao i južnokorejskog “Sjećanja na umorstvo” – ne, “Močvara” nije na razini spomenutih ostvarenja, ali je triler kojeg ne treba preskočiti…
SLATKO SPAVAJ (Mientras duermes) – (2011)
Redatelj: Jaume Balagero
Malo je jezivih, dijaboličnih likova kao što je Cesar u trileru “Slatko spavaj” redatelja Jaumea Balagera (“REC”). Cesar je, naizgled, običan domar u zgradi smještenoj u Barceloni. Cesar radi na održavanju zgrade, ali njegova životna priča i drugu stranu – njegova je opsesija vedra i simpatična stanarka Clare. Noću Cesar leži ispod njenog kreveta – no to je tek početak teroriziranja Clare…međutim, Clare nije jedina meta poremećenog domara…
“Slatko spavaj” (pravi je i doslovni prijevod “Dok spavaš”= punokrvni je (psihološki) triler u kojem napetost izaziva čovjek kojeg nitko ne primjećuje, čovjek na kojeg nitko ne obraća pažnju, ali on ima ključeve privatnosti stanara odnosno nepoznatih ili tek površinski poznatih ljudi. Luis Tosar izvrstan u ulozi Cesara.