RETRO: NEPRIJATELJ PRED VRATIMA – neprijatelja treba držati na nišanu

REDATELJ: Jean-Jacques Annaud

GLAVNE ULOGE: Jude Law, Joseph Fiennes, Rachel Weisz, Bob Hoskins, Ed Harris, Ron Perlman

TRAJANJE: 131 minuta

NAZIV ORIGINALA: Enemy at the Gates

GODINA PROIZVODNJE: 2001

 

Ratni filmovi snimaju se od samih početaka kinematografije. Kao i ostali filmski žanrovi, i ratni filmovi se mogu podijeliti u nekoliko podžanrova – najpopularniji i najpoznatiji ratni filmovi su dramske i akcijske prirode. “Schindlerova lista”, “ Život je lijep”, “ Spašavanje vojnika Ryana”… ostavili su neizbrisiv trag u filmskoj povijesti. Postoje i filmovi koji kombiniraju dramu i akciju kao što su “Tanka crvena linija”, “ Full Metal Jacket”, “ Vod smrti”, “ Apokalipsa danas”. Tekst koji čitate govori o filmu koji možda nije u prvom redu najboljih ratnih filmova, ali je svakako vrijedan preporuke i (višestrukog) gledanja. Riječ je o filmu “ Neprijatelj pred vratima” koji je premijerno prikazan 2001. godine.

Glavni lik filma je povijesna, stvarna osoba – Vasilij Zajcev bio je sovjetski snajperist tijekom Drugog svjetskog rata. Prema nekim podacima tijekom bitke za Staljingrad ubio je 225 neprijateljskih vojnika. Brojke koje dovoljno govore o njegovoj vještini i nemilosrdnoj preciznosti gađanja snajperskom puškom. U veljači 1943. godine država je Zajceva proglasila herojem Sovjetskog Saveza. Nakon rata radio je u tvornici tekstila i do smrti živio je miran život. Pokopan je u Kijevu iako je htio biti pokopan u gradu za kojeg se borio –  Staljingradu (današnji Volgograd). Njegova snajperska puška (Mosin-Nagant) danas je izložena u muzeju u Volgogradu.

Radnja filma odigrava se, većinom, oko Zajceva (Jude Law) i njemačkog snajperista Erwina Königa (Ed Harris) te njihove igre “ mačke i miša” tijekom bitke za Staljingrad. U filmu se pojavljuje i nekoliko sporednih likova među kojima su politički komesar Danilov (Joseph Fiennes), snajperistica Tania Chernova (Rachel Weisz) kao i budući predsjednik Sovjetskog Saveza Nikita Hruščov (Bob Hoskins). Kao što je već spomenuto,  film se odvija tijekom bitke za Staljingrad, najkrvavije bitke u Drugom svjetskom ratu. Borbe za Staljingrad vodile su se od 1942. do 1943. godine – procjena je kako je tijekom borbi poginulo više od milijun ljudi (!!!). 

Foto: Screenshot

Film izvrsno oslikava posljedice bitke. Razrušene zgrade, eksplozije u daljini, jak zvuk oružja… sve navedeno i više od toga sadrži “Neprijatelj pred vratima”. Dvije scene iz filma danas su izrazito kultne i popularne. Prva je ona u kojoj su pripadnici sovjetske vojske prisiljeni izvesti samoubilački juriš u kojem neki vojnici imaju samo pušku dok drugi nose samo municiju. Druga je ona u kojoj Zajcev eliminira pet njemačkih vojnika u manje od minute izravnim pogocima u glavu. Scene su poslužile kao inspiracija za kreiranje nivoa u videoigrama “ Call of Duty” i “ Call of Duty: World at War”.  

Film je, između ostalog, temeljen na knjizi iz 1973. godine naziva “ Neprijatelj pred vratima: bitka za Staljingrad”.

Najkontroverzniji dio filma je nadmetanje između Zajceva i Königa. Zbog nedostatka nacističkih zapisa odnosno podataka koji dokazuju postojanje Königa i njegovih postignuća, postoji sumnja u njegovo postojanje – neki smatraju kako je Konig stvoren u radionici sovjetske propagande. Prema riječima Zajceva, njihova borba trajala je tri dana u ruševinama Staljingrada. Nakon rata Zajceva je, navodno, kontaktirala žena koja je tvrdila da je Königova kći. 

Iako je film solidno prošao na kino blagajnama, mnogi kritičari i povjesničari su kritizirali film zbog određenih netočnosti odnosno slobodnije interpretacije povijesnih činjenica. Zanimljivo je da su u Rusiji bivši pripadnici Crvene armije bili prilično uvrijeđeni zbog povijesnih netočnosti i načina na koji je Crvena armija prikazana. Stvar je otišla toliko daleko da su čak i htjeli zabraniti prikazivanje filma. Bezuspješno.

Iako “ Neprijatelj pred vratima” ne spada među najbolje ratne filmove, svakako je vrijedan gledanja. Film vrijedi pogledati, između ostalog, i  zbog njegove tematike, jer mali broj filmova bavi se snajperistima u Drugom svjetskom ratu kao i djelomičnom rekonstrukcijom najkrvavije bitke tijekom najvećeg sukoba u povijesti čovječanstva. 

 

Tekst napisao: Sebastian Ptiček