RECENZIJA: KRSTARENJE DŽUNGLOM – lijep bez duše

REDATELJ: Jaume Collet – Serra

GLAVNE ULOGE: Emily Blunt, Dwayne Johnson, Paul Giamatti, Edgar Ramirez, Jesse Plemons,

TRAJANJE: 127 minuta

NAZIV ORIGINALA: Jungle Cruise

 

Godine 2003. filmski imperij poznat pod imenom “Disney” lansirao je u kino dvorane prvi film iz, kasnije serijala, “Pirati s Kariba”. Jack Sparrow i ekipa zaradili su na kino blagajnama više od 3.7 milijardi dolara i “Disney” je odlučio dodatno zaraditi i uvrstio je Pirate u ponudu svojih tematskih parkova. Petnaestak godina kasnije od promocije “Pirata s Kariba” u “Disneyland” kompanija je, ponovo, spojila tematski park s filmskim svijetom. Ovoga puta u suprotnom smjeru – atrakcija iz “Disneylanda” poznata pod imenom “Krstarenje džunglom” (tamo postoji od 1955. godine) postala je inspiracija za pustolovnu-akcijsku komediju koji je okupio vrlo jaku glumačku ekipu…

Uvod u priču (uz taktove “Nothing Else Matters” i “Metallice”) vraća nas u 16. stoljeće – Aguirre i njegovi ljudi u potrazi su za stablom nazvanim “Mjesečeve suze” čije latice mogu ozdraviti bolesne. Zbog tretmana prema lokalnom plemenu na Aguirrea i njegove ljude bačeno je prokletstvo i oni zauvijek ostaju na obalama Amazone. Nekoliko stoljeća kasnije u potragu za “Mjesečevim suzama” kreće Lily Houghton uz pomoć Jacka i kapetana Franka Wolffa. Međutim, za ljekovite latice zainteresiran je princ Joachim koji bi otkriće otkrio kako bi okrenuo tijek Prvog svjetskog rata. Utrka počinje…

U kino ponudi uvijek je dobro vidjeti filmsku pustolovinu. Riječ je o filmovima koje publika voli gledati, ali nisu česta pojava kako u kino dvoranama tako i u ponudi streaming servisa. Međutim, “Krstarenje džunglom” rutinski je proizvod u kojem “Disney” ništa ne prepušta slučaju, ne riskira ništa i želja je, zapravo, napraviti film za sve generacije

Kao i mnogi slični recentni projekti (koji žele biti isti – nikako drugačiji) “Krstarenje džunglom” neopisivo je i histerično nakrcan računalnim i efektima svih vrsta. Redatelj Collet-Serra u početku filma i kontrolira stvari no kako minute filma prolaze film se pretvara u raznobojnu CGI slikovnicu u kojoj, često, efekti postaju važniji od likova. Sulude scene s podmornicom u Amazoni dodatno pojačavaju dojam kako je redatelju važnije razmetanje akcijskim scenama i efektima nego priča i likovi. U redu, postoje trenuci kada “Krstarenje džunglom” gledatelju donose impresivan vizualan doživljaj, ali mjere u korištenju efekata nema.

Foto: Disney Studios

Radnja filma je, također, generična i predvidljiva. Znamo tko su pozitivci, znamo tko negativci i naravno, znamo tko će uvjerljivo pobijediti. Odnosi između glavnih junaka, protagonista su, isprva, zategnuti – dolaze iz različitih svjetova, ali kako radnja filma oni se približavaju i…ma znate već, viđeno puno, puno puta. Treba spomenuti kako film ima i prilično snažan feministički podtekst (koji sjajno nosi Emily Blunt) te otkriće o seksualnoj orijentaciji jednog od glavnih protagonista filma.

Koliko je film zabavan? Mlađim gledateljima vjerojatno će raznobojnost i šarenilo , jurnjave džunglom te CGI leopardom biti zanimljive i zabavne. Stariji ljubitelji filma neće pronaći ništa pretjerano intrigantno u projektu okovanom generičkom radnjom i političkom korektnošću.

Utjecaji mnogih pustolovnih filmova mogu se pronaći u “Krstarenju džunglom”. Od “Pirata s Kariba” do klasika i svima nam znanog serijala o Indiani Jonesu pa čak i “Afričke kraljice” s Bogartom i Hepburn. Utjecaji i posvete se mogu pronaći, ali to ne mijenja činjenicu kako je “Krstarenje džunglom” inferioran, slabiji od svih filmova na koje se referira i(li) kojima želi dati trenutak posvete.

Glumačka ekipa je najbolji i najzanimljiviji dio filma. Emily Blunt blista u ulozi Lily, pustolovke u hlačama (tako je naziva kapetan Wolff). Šteta da je raspoložen, siguran i šarmantan nastup glavne glumice dio slabašnog filma. The Rock iliti Dwayne Johnson solidan je i funkcionalan – Jesse Plemmons karikaturalan dok je Paul Giamatti ovdje, vjerojatno, samo zbog honorara…

“Krstarenje džunglom” rutinski je filmski proizvod koji, uz izuzetak vrlo dobre Emily Blunt, ne nudi ništa originalno i(li) novo. Stvari koje film reciklira ili ponavlja također nisu (pre)tjerano uspješne. Zarobljen u efektima svih vrsta film je uzaludno krstarenje kino dvoranom u potrazi za (barem) pristojnom zabavom….

 

OCJENA: 5

 

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)