REDATELJ: Francis Ford Coppola
GLAVNE ULOGE: Robert De Niro, Al Pacino, Robert Duvall, Talia Shire, Diane Keaton, John Cazale, Lee Strasberg
TRAJANJE: 202 minute
NAZIV ORIGINALA: The Godfather: Part II
GODINA PROIZVODNJE: 1974
Upozorenje: tekst otkriva važne detalje o radnji filma
Godine 1972. premijerno je prikazan “Kum” redatelja Francisa Forda Coppole. Temeljen na književnom predlošku Maria Puza film je oduševio kritiku, osvojio brojne filmske nagrade i stekao veliku popularnost i poštovanje publike. Kod izbora najboljih filmova u povijesti, “Kum” je redovito u najužem izboru (pri ili na vrhu, zapravo je svejedno) i ima onu vrijednost kakvu imaju samo najbolji – nove generacije ljubitelja filma rado i često gledaju film kao i svi oni koji su to učinili prije trideset, četrdeset ili više godine…
No, posao nije bio gotovo – nastavak mafijaške sage spominjao se još u vrijeme dok je prvi Kum prikazivan u kino dvoranama. Uspjeh filma samo je ubrzao stvari – Robert De Niro izabran je za ulogu mladog Vita Corleonea dok je većina glumaca iz prvog filma potvrdila nastup u nastavku. Međutim, Coppola je odlučio stati na loptu – najavio je mogućnost povlačenja kada je o nastavku riječ pravdajući se umorom i iscrpljenošću nakon snimanja prvog filma. Kao njegova zamjena spominjao se Martin Scorsese (logičan izbor op.a.) – i dok je De Niro provodio mjesece na Siciliju kako bi što bolje svladao jezik i upoznao korijene lika kojeg će glumiti Coppola je, čini se, taktizirao. U redu, možda je iscrpljenost doista bila (dio) razloga zbog kojih se Coppola predomišljao, ali teško se oteti dojmu kako je redatelj tražio potpunu kontrolu nad projektom i izbjegavanje sukoba sa šefovima “Paramounta” kao što je bio slučaj kod realizacije prvog filma (odabir glumaca). Očekivano, Coppola je pobijedio – dobio je jamstva čelnika kompanije kako se nitko neće miješati u njegov posao. Kako bi pokazali ozbiljnost svojih riječi Coppola je od nadređenih dobio poklon – najnoviji Mercedes. Snimanje koje je trajalo 104. dana moglo je početi…
U vrijeme kada su nastavci i prednastavci filmova bili nepoznata pojava Coppola je snimio nastavak koji je istovremeno prednastavak. “Kum II” satkan je od dvije priče – prva je nastavak prvog filma dok je druga prednastavak čitave priče i objašnjava porijeklo Corleoneovih i Vitin dolazak u Ameriku. Dio koji govori o nastavku Michaelove vladavine je originalni scenarij dok je priča o dolasku Corleonea u SAD adaptirani scenarij, priča koja se može pronaći u knjizi. Prednastavak i nastavak, originalni i adaptirani scenariji i prvi zajednički projekt Pacina i De Nira. Glumci nastupaju u filmu, ali ne dijele zajedničke scene jer su njihove priče desetljećima udaljene. Njihova zajednička scena stigla je dva desetljeća kasnije u Vrućini Michaela Manna.
PRIČA PRVA: Dolazak Vita u Ameriku ili kako je Andolini postao Corleone
“Ako je Talijan zašto maltretira ostale Talijane ?” – Vito Corleone
Priča o odrastanju malog Vite, između ostalog, objašnjava i gledatelju približava velikog Kuma kojeg je u prvom filmu nevjerojatno uvjerljivo i nadahnuto interpretirao Marlon Brando (Brando se trebao na nekoliko sekundi pojaviti u nastavku, ali to se iz različitih razloga nije dogodilo). Tamo negdje na kamenu i suncu Sicilije mali je Vito Andolini osuđen na smrt. Vito je posljednje muško dijete obitelji Andolini koje je preživjelo teror lokalnog mafijaša Don Ciccia. Jedini spas za malog Vitu bio je odlazak u Ameriku – devetogodišnji dječak prebačen je na brod i Vito Andolini dolazi u obećanu zemlju. Tamo će spletom okolnosti Vito Andolini postati Vito Corleone – ostalo je, znamo svi, povijest…
Priča o mladom Corleoneu je priča o preživljavanju i usponu Vite Corleonea kada je o mafijaškoj hijerarhiji riječ. Događaji iz djetinjstva oblikuju svakog čovjeka, ženu – Vito Corleone nije iznimka. Don Corleone jedva je preživio djetinjstvo, kasnije postaje obiteljski čovjek (uvijek će stari Corleone naglašavati važnost obitelji – obiteljske vrijednosti s mafijaškim potpisom prenijet će i na djecu, najviše Michaela) i pokušava preživjeti poštenim radom u teškim vremenima. Mladi, oženjeni Vito na svojoj će koži osjetiti moć lokalnog mafijaša Don Fanuccia. Riječ je o čovjeku koji ubire reket od lokalnih, ne pretjerano bogatih vlasnika dućana. U zamjenu za novac, oni dobivaju sigurnost. Lukavi i ponosni Vito shvatit će kako Don Fanucci posao ne radi na pravi način – njegovo je oružje strah koji izaziva kod lokalnog stanovništva. Budući kum shvaća kako je važnije zadobiti povjerenje lokalnog stanovništva i(li) učiniti uslugu zemljacima. Uslugu koja se, prije ili kasnije, mora vratiti…
Robert De Niro izvrsno interpretira ulogu mladog Corleonea. Već tada u mlađim danima vidimo obrise Kuma kojeg smo upoznali u prvom filmu – usluge i poštovanje lokalne zajednice i suradnika karte su na koje Vito igra. Nasilje će upotrijebiti kada drugog načina nema – u trenucima zaštite obitelji ili kada je potrebno ukloniti konkurenciju. Mladi Vito poštuje, ali milosti nema – Don Fanucci je jedna od prvih žrtava Corleonovog puta na vrh mafijaške hobotnice. No, Fanucci je postao bivši i zbog odnosa prema sunarodnjacima….
Pravedan i milostiv, spreman učiniti uslugu i pomoć, ali zahtjeva poštovanje – istovremeno brutalno nemilosrdan prema protivnicima i svakoj osobi koja ugrožava njegove ambicije i planove te spreman na osvetu bez obzira koliko morao čekati (Don Ciccio). Da, to je Kum kakvog smo upoznali u prvom film – Vito Corleone iz drugog filma objašnjava kako je čovjek koji je za dlaku izbjegao smrt u djetinjstvu postao veliki Don. U De Niru mogu se pronaći tragovi Branda – u Brandu De Nira…
PRIČA DRUGA: Kako je Michael Corleone preživio obiteljsku izdaju
“Znam da si to bio ti Fredo. Slomio si mi srce.”
Nastavak počinje slično kao i prvi film, ali na drugoj lokaciji. Obiteljsko okupljanje na jezero Tahoe prilika je da Kum Michael odradi više poslovnih i obiteljskih sastanaka. Iza kulisa raskošne proslave prve pričesti malog Anthonyja odigravaju se susreti koji odlučuju o sudbini članova obitelji, ali i poslovni dogovori vrijedni milijune dolara. U fokusu obitelji Corleone su kockarnice i Michael pokušava dogovoriti pravila igre sa senatorom Nevade. Ključni događaj filma odigrava se nakon zabave u večernjim satima – Michael i supruga Kay sretno su i spretno izbjegli pokušaj atentata. Michael ubrzo shvaća kako je netko iz njegove organizacije pomogao napadačima – ovlasti u vođenju obitelji prepušta Tomu Hagenu (ti si jedini čovjek kojem vjerujem u ovom trenutku) i odlazi s imanja…
Nastavak priče o novom kumu Michaelu Corleoneu kombinacija je obiteljske drame i punokrvnog kriminalističkog filma u kojem se mogu pronaći tragovi trilera. Od trenutka u kojem Michael preživi atentat “Kum II” postaje napeta igra moći između mafijaša koji imaju različite interese čija se radnja proteže sve do Kube. Vrijeme radnje je smješteno u pedesete godine prošlog stoljeća i kockarnice su nova meta obitelji Corleone. Međutim, trzavice i problemi unutar organizacije mogu dovesti do rata, Michael mora pronaći najbolji način kako proširiti poslovanje i nametnuti se kao autoritet kada je posao oko kockarnica u pitanju. Sve navedeno je važno za budućnosti obitelji, ali najvažnije je pronaći tko je izdajica unutar obitelji. Čovjek koji je prodao Michaela.
Veliki je i nepregledan splet interesa, novčanih, ali i drugih (moć, vlast) koji se može pronaći u filmu. Film, kao i prethodnik, gledatelja vodi iza kulise i prikazuje mafijaška ulaganja, neraskidivu vezu između nekih političara i mafija te poslovnih ljudi. Coppola izvrsno plete radnju i odnose između likova te prikazuje ovisnost i neraskidivu vezu između dijelova visoke politike i mafijaških ulaganja. Interesi su (pre)veliki i jedni bez drugih ne mogu.
Poslovna priča povezana je s Michaelovom potragom za odgovornima za napad na njegovom imanju. Priče su neraskidive i snažno utječu jedna na drugu. Gledatelj može sumnjati na svakog tko uđe u kadar, jer Michael Corleone je pravilno zaključio kako nikome ne može vjerovati (osim starom, dobrom Tomu Hagenu). Napadom na imanju Corleonevih prijetnja za Michaela nije prestala i nestala – ona je i dalje prisutna i Coppola vješto gradi priču velikih uloga u kojoj su svi sumnjivi i nevinih zapravo i nema. Bez obzira na iskustvo i intuiciju Michael nije očekivao izdajnika u vlastitim redovima. U obitelji.
Izdajnik u obitelji, Fredo, uvod je u potpuni kaos obitelji Corleone. Obitelj i obiteljski odnosi kao tradicija i vrijednosti koje Corleone obitelj nastoji poštovati urušavaju se i obitelj nestaje. Dok se bavio velikim poslovnim planovima i tražio odgovorne za napad Michael je zanemario obitelj – prvi udarac je uputio Fredo, od ranije se Connie (Michaelova sestra) otrgnula od obitelji dok je završni udarac Michael dobiva od Kay. Na mafijaškom planu Michael je pobjednik, ali privatno je poražen. Teško poražen.
Coppola i Puzo, scenaristi filma, dugo su razmjenjivali mišljenja i mijenjali konačnu Fredovu sudbinu. Na kraju priče Fredo je životom platio izdaju i to je jedini mogući i uvjerljivi završetak njegove životne priče. Milosti nema bez obzira na to što su u pitanju članovi obitelji.
U posljednjim trenucima filma gledamo okupljanje obitelji Corleone nakon napada na Pearl Harbour uoči rođendana Vita Corleonea. U očekivanju glave obitelji prisutni su svi – Fredo, Sonny, Connie i Michael koji se upravo prijavio u vojsku. Vrijeme kada je obitelj bila na okupu – dvadesetak godina kasnije obitelj više ne postoji. Neki su članovi mrtvi, neki su izvan kontrole dok je onaj koji je želio pobjeći od mafijaškog, obiteljskog zagrljaja postao novi Kum. Zbog osvete i časti. Obitelji.
Stanley Kubrick je za prvog “Kuma” izjavio kako je riječ o filmu s najboljom podjelom glumačkih uloga u povijesti. Ništa se nije promijenilo u nastavku tek je jedan velikan zamijenio drugog (De Niro Branda u ulozi Vita Corleonea). Glumačka ekipa je briljantna i nakon gledanja filma ostaje pitanje na koje nikada odgovor saznati nećemo. Koliko velika i važna bi postala glumačka karijera Johna Cazalea da nije prerano otišao?
Rečenice koje si pročitao poštovani čitatelju ili čitateljice i nisu recenzija – riječ o posveti jednom od najboljih filmova u povijesti. Teško je bilo zamisliti da se može snimiti nastavak koji će biti jednako vrijedan (za neke i vrjedniji) kao i prvi film iz 1972. godine. No, to se dogodilo i “Kum II” je na pravi način nastavio tamo gdje je “Kum” završio. Film velikih glumačkih izvedbi, nevjerojatne snage i emocije koji je i danas jednako uvjerljiv kao i prije više od četiri desetljeća kada je snimljen.
OCJENA: 12 / 10
Odgovori