NAJBOLJI TRILERI (četvrti dio)

Pred Vama je četvrti dio GOODTALKING pregleda najboljih trilera. Odabrani filmovi su:

 

RIPLEYJEVA IGRA (Ripley’s Game) – (2002) 

 

Foto: New Line Cinema

 

Redateljica: Liliana Cavani

You know the most interesting thing about doing something terrible? After a few days, you can’t even remember it.” – Tom Ripley

 

“Talentirani gospodin Ripley” bio je veliki hit 1999. godine – osima stila i intrigantne radnje u filmu je nastupilo niz, tada mlađih, glumaca i glumica koji su ostvarili zapažene karijere (Matt Damon, Jude Law, Cate Blanchett, Gwyneth Paltrow i, nažalost, pokojni Phillip Seymour Hoffman). Svojevrsni nastavak, “Ripleyeva igra”, nije na razini prethodnika, ali je film koji je ipak dobio (pre)malo pažnje. Dvadesetak godina nakon događaja iz prvog filma Tom Ripley sada je uglađeni bogataš koji živi obiteljskim životom u Venetu. Ipak, Ripley ubrzo postaje Ripley kakvog poznajemo iz prethodnog slučaja – njegov je novi plan stvoriti ubojicu iz mirnog susjeda koji broji posljednje mjesece života… Stariju verziju Toma Ripleyja tumači John Malkovich – u filmu nastupaju i Dougray Scott, Lena Headey i Ray Winstone.  

 

 

PUCANJ NIJE BRISAN (Blow Out) – (1981) 

 

Foto: Screenshot

 

Redatelj: Brian De Palma

 “No one wants to know about conspiracy any more!” – Jack Terry

“Blow Out” ili u domaćem prijevodu “Pucanj nije brisan” redatelja Briana De Palme (“Lice s ožiljkom”, “Nedodirljivi”, “Carlitov način”, “Carrie”, “Žrtve rata”, “Obučena da ubije”) pripada u krug najboljih filmova u kojima je John Travolta nastupio – mnogima je film na listama najboljih filmova osamdesetih godina 20 stoljeća (“Blow Out” je Tarantino uvrstio u sam vrh najboljih filmova svih vremena). Priča filma se vrti oko Jacka (John Travolta) filmskog tehničara, koji snima zvukove za film na lokacijama izvan grada. Jednoga dana Jack primijeti automobil koji “izmakne kontroli” i sleti u rijeku. Jack spašava ženu iz auta i u policijskoj postaji saznaje da je u autu poginuo muškarac koji je bio političar na visokoj funkciji. Policija prijateljski savjetuje Jacka da ne priča previše o događaju i spašavanju Sally. No, Jack uskoro doznaje kako slučajna automobilska nesreća baš i nije slučajna...
Napeta priča i ugođaj filma, vrlo dobra glumačka ekipa (uz Travoltu u filmu nastupaju Nancy Allen, John Lithgow i Dennis Franz) su razlozi da se prisjetite ili prvi puta pogledate ovaj film. Vrhunski film velikog majstora Briana De Palme….. 

SAVRŠEN UČENIK (Apt Pupil) – (1998) 

 

Foto: Tristar Pictures

Redatelj: Bryan Singer
“Boy, be careful. You play with fire.” – Kurt Dussander
Nakon što je priveo osumnjičene i otkrio tko je Kayser Soze te prije nego je počeo snimati filmove o X ljudima, Bryan Singer snimio je, točnije režirao film kod nas preveden kao “Savršeni učenik”. Zaplet filma kaže ovako: srednjoškolac Todd nema problema sa školom. Odličan je učenik – njegov najveći interes je povijest, točnije nacistička Njemačka, holokaust. Spletom okolnosti dječak u susjedstvu prepozna nacističkog zločinca, bivšeg zapovjednika koncentracionog logora. Todd neće prijaviti ostarjelog nacista već od njega traži da mu prepričava događaje tijekom njegovog upravljanja logorom…
“Savršeni učenik” psihološki je triler koji kroz interakciju dječaka i starca progovara o mnogim i danas aktualnim stvarima. U filmu nastupaju, glavne uloge tumače Ian McKellen i Brad Renfro (u jednoj od sporednih uloga pojavljuje se David Schwimmer) – “Savršeni učenik” ekranizacija je književnog predloška Stephena Kinga. Razloga za gledanje filma ima i više nego dovoljno pa tko nije pogledao…

TELEFONSKA GOVORNICA (Phone Booth) – (2002)

Redatelj: Joel Schumacher
“You can’t understand the pain of betrayal until you’ve been betrayed.” 
Za nekoliko dana saznat ćemo hoće li Colin Farrell osvojiti “Oscara” za nastup u filmu Duhovi otoka – do tada možemo se prisjetiti jedne od najboljih Farrellovih glumačkih izvedbi. U filmu pokojnog Joela Schumachera nastalog prema scenariju Larryja Cohena Farrell je Stu – arogantan i samouvjeren lik koji šarmom i lažima upravlja vlastitim, ali i životima osoba koje ga okružuju. Slučajni poziv u telefonskoj govornici stavit će Stua na kušnju i otkrit njegove tajne i laži. Nije jednostavno snimiti film koji se, većinom, odigrava na jednoj lokaciji bez praznog hoda i suvišnih minuta. Redatelj Schumacher je uspio – zasluge pripadaju i glumačkoj ekipi u kojoj se, osim Farrella, nalaze Forest Whitaker, Katie Holmes i dijabolični glas Kiefera Sutherlanda.

POLICAJAC BEZ KONTROLE (Unlawful Entry) – (1992) 

 

Foto: Screenshot

 

Redatelj: Jonathan Kaplan

“What the hell’s wrong with you?” 

 

Dom je (ili bi trebao biti) najsigurnije mjesto na svijetu. Ako je i napadnut onda je policija koja treba jamčiti sigurnost i(li) hvatanje krivca. U “Policajcu bez kontrole” ništa od prethodno napisanog ne vrijedi – Michael i Karen Carr žive u Los Angelesu sigurnim životom sve do trenutka kada njihov mir razori provalnik. Od provalnika se Michael i Karen uspiju obraniti no tek tada nastaju problemi. Ljubazni policajac Pete Davis koji preuzima njihov slučaj nije onakav kakav se na prvi pogled čini. Napeto, uznemirujuće i intrigantno začinjeno vrlo dobrom glumačkom ekipom koju predvode Kurt Russell, Ray Liotta i Madeleine Stowe.

 

FATALNA PRIVLAČNOST (Fatal Atracttion) – (1987) 

 

Photo: Getty Images

 

Redatelj: Adrian Lyne

U psihološkom trileru “Fatalna privlačnost” Michael Douglas interpretira obiteljskog čovjeka Dana Gallaghera. Gallagher ostaje sam za vikend, žena i dijete nisu u gradu i odvjetnik se upušta u ljubavnu avanturu s Alex. Za odvjetnika Dana, Alex je tek obična avantura, ali ona ne misli tako….

Veliki kino hit je dobio šest nominacija za “Oscara” (Glenn Close je morala osvojiti nagradu – pobjedu je odnijela Cher za nastup u filmu “Opčinjena mjesecom”), izazvao kontroverze i postavio nova pitanja kada je riječ o bračnoj nevjeri….Možda i najbolja uloga u karijeri Glenn Close za koju je morala osvojiti “Oscara“. No, nagradu je dobila Cher za ulogu u filmu “Opčinjena mjesecom”….

 

 

SJEĆANJA NA UBOJSTVO (Salinui chueok) – (2003)  

 

 

Redatelj: Bong Joon Ho

Za kraj četvrtog poglavlja Goodtalking najboljih trilera istinski filmski biser iz Azije. Iako je “Parazit” ispisao povijest i osvojio “Oscara” u kategoriji najboljeg filma, najbolji film redatelja Bong Joon Hoa je, ako pitate autora ovih redaka, “Sjećanja na ubojstvo”. Riječ je o neuobičajenom , ali i nezaboravnom primjerku trilera koji još jednom dokazuje kako je južnokorejska kinematografija jedna od najvažnijih i najoriginalnijih filmskih odredišta posljednjih desetljeća.. Priča prati slučaj serijskog ubojice (radnja je djelomično inspirirana stvarnim događajima) koji operira ruralnim područjem Južne Koreje. Istragu preuzima lokalni šerif  Park Doo-man koji nema stručnih kapaciteta niti resursa kako bi riješio slučaj. Sredina je osamdesetih godina, forenzika za Parka i njegove kolege je nepoznat pojam, ali i lokalno stanovništvo ne pomaže u rješavanju zločina. Pomoć Parku dolazi iz Seula, njegovo ime je Seo Tae-Yoon. Seo je smiren i racionalan detektiv koji sa slučajnim partnerom kreće u potragu za ubojicom…

“Sjećanje na ubojstvo” nije samo triler – film je i drama čak i komedija (dijelovi u kojima redatelj ismijava lokalnu policiju). Vrlo dobro napisani dijalozi i izvrsno snimljeni kadrovi ruralne sredine također su preporuka za gledanje “Sjećanja na ubojstvo” – ostaje zauvijek u sjećanju gledatelja.

 

 

Ranije objavljene liste najboljih trilera možete pročitati OVDJEOVDJEOVDJE i 

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)