SCENARIST SERIJE: Marjan Alčevski
GLAVNE ULOGE: Goran Bogdan, Ksenija Mišina, Darko Milas, Tihana Lazović, Viktor Sarajkin, Mijo Jurišić, Leon Lučev, Zlatko Burić
TRAJANJE: 1 sezona, 6 epizoda
“Ne bojim te se.” – Olga
O “Šutnji” se počelo više pisati i pričati od trenutka kada je objavljena vijest kako će serija biti u ponudi nove, pojačane HBO usluge (HBO Max). Tako je “Šutnja” (nastala u produkciji “Drugog plana” i HRT-a te Beta filma iz Njemačke, “Star Medija” iz Rusije i ZDF-a) postala prva domaća serija koju je HBO uvrstio u ponudu (Uspjeh se, također, može smatrati domaćom serijom, ali ona je nastala pod “HBO” oznakom). Poveznica između “Uspjeha” i “Šutnje” je Marjan Alčevski koji je autor, scenarist obje serije…
Za razliku od “Uspjeha”, “Šutnja” je inspirirana književnim predloškom. Riječ je o romanima “Izborna šutnja”, “Ispovjedna tajna” i “Kijevska piletina” (da, “Šutnja” je zamišljena kao serija od tri sezone, svaka sezona sadrži šest epizoda) osječkog novinara Drage Hedla. Srž romana, temeljni dio radnje (romana, kasnije i serije) Hedl (pojavljuje se u cameo ulozi) je pronašao u aferi oko lanca maloljetničke prostitucije u Osijeku. Novinar Hedl je razotkrio u kojoj su žrtve bile maloljetnice iz Doma za odgoj djece i mladeži. U aferi su se spominjala poznata imena iz političkih i poduzetničkih krugova. Oko spomenute afere Hedl je dodao niz fiktivnih događaja koje scenarist serije Marjan Alčevski prilagodio formatu serije…
Priča serije počinje kada Igor Kožul, ribič, bivši branitelj pronađe tijelo mlade djevojke na obali Drave u Osijeku. Isprva izgleda kako je riječ o nesretnom slučaju, ali istraga ubrzo pokazuje da je djevojka ubijena. Slučaj preuzimaju istražitelj Vladimir Kovač i njegova kolegica Vesna Horak – osim potrage za počiniteljem oni moraju otkriti identitet žrtve. Ubrzo o slučaju počinje pisati i lokalni novinar Stribor Kralj…Gotovo istovremeno s pronalaskom leša, Ukrajinka Olga, supruga lokalnog političara (uskoro i ministra) Horvatića odlazi u Kijev kako nastavila s humanitarnim radom i skupljanjem sredstava za Zakladu koja brine o djeci. Nakon dolaska Olga saznaje kako je njezina maloljetna nećakinja Katja….nestala…
O “Šutnji” je najbolje početi pisati od…završetka. Posljednje dvije epizode prve sezone najbolje je što je snimljeno u Hrvatskoj od proglašenja neovisnosti kada je o serijama riječ (za proglašenje “Šutnje” najboljom serijom ipak treba pričekati i nastavak odnosno još dvije najavljene sezone koje će zaokružiti priču). U dvije epizode redatelj Dalibor Matanić (nakon “Novina” na “Netflixu”, Matanić ima seriju u ponudi HBO Max servisa) jezivo, šokantno i surovo zaključuje priču prve sezone, vrlo vješto daje odgovore na neka pitanja, ali i sezonu završava cliffhangerom zbog kojeg se nova sezona očekuje s nestrpljenjem kako bi se otkrila sudbina glavnih protagonista i velikim očekivanjima zbog svega dobrog i odličnog što “Šutnja” nudi u spomenutim epizodama, ali i čitavoj sezoni. “Šutnja” pokazuje kako za ocjenu serije treba (po)gledati čitavu sezonu, a ne donositi sud nakon gledanja jedne ili dvije epizode….
Ne, nisu samo završne epizode vrijedne gledanja. One su grande finale sezone u kojoj se slažu dijelovi mozaika serije. U redu, tijekom uvodnih epizoda postoje trenuci kojima se može prigovoriti (nekoliko banalnih dijaloga, prenaglašene glumačke interpretacije…), ali s obzirom na ono što cjelina nudi to su tek sitni detalji kojima će prigovarati samo najpedantniji (može se reći i najsitničaviji) gledatelji…
Radnja serije odigrava se u Osijeku i Kijevu. Za razliku od “Novina”, Matanićeva režija nije pretjerano stilizirana već je redatelj pronašao mjeru. Kadrovi Osijeka i ravnice te Kijeva (grad koji je danas bojno polje) izgledaju impresivno, estetski su dotjerani, ali i čitavim trajanjem serije pojačavaju dojam prijetnje, stravičnih događaja koje gledamo u seriji. Kadrovi izgledaju lijepo, ali najava su jezivih događaja…spomenuti vrijedi i neobičan, ali efektan soundtrack serije…
“Šutnja” se ,između ostalog, najviše bavi odnosno tematizira maloljetnu prostituciju i trgovinu ljudima. Radnja se odigrava u Osijeku i Kijevu – serija izvrsno prikazuje suradnju kriminalaca iz različitih zemalja te polako, ali sigurno, na uvjerljiv način plete priču o povezanosti policije, “poduzetnika” i političara. Korupcija je prisutna na svim razinama – nije riječ samo o novcu već o uslugama. Poput policajca koji brutalno zlostavlja suprugu (djevojku), ali stvari su sređene jer predstavnik zakona je potreban za odrađivanje prljavih poslova moćnika (nadređenih i političara)….
Likovi serije nisu jednodimenzionalni i površno prikazani – većina njih ima pozadinsku priču, detalj iz prošlosti (ili sadašnjosti) koji je dio njihove osobnosti i(li) razlog njihovih postupaka, pokretač radnje. Tajne se razotkrivaju tijekom čitavog trajanja serije – neke na početku, neke, šokantne i neočekivane, u spomenutim finalnim epizodama sezone…
Serija je okupila vrlo zanimljivu glumačku ekipu. Većinom je glumačka ekipa opravdala povjerenje – sveprisutni Goran Bogdan u dobroj je formi kao novinar Kralj, Zlatko Burić dojmljiv kao prvooptuženi, bolesni Igor Kožul, Leon Lučev izgleda kao da uživa u ulozi političara Horvatića. Najsnažnija glumačka izvedba serije pripada ukrajinskoj glumici Kseniji Mišini (fizički, Ksenija podsjeća na Oliviu Wilde), supruzi političara, ženi koja želi otkriti istinu, ali i ženi koja skriva tajnu… Ipak, ne može se napisati kako je odabir glumaca idealan – odabir Mije Jurišića (Ićo iz navijačkog filma “ZG 80”) za načelnika Jakića potpuno je promašen i njegova je izvedba, blago rečeno, neuvjerljiva.
“Šutnja” je napeta, slojevita i, često, šokantna serija koja, već sada, pripada uskom krugu najboljih serija snimljenih od osamostaljenja Hrvatske. Serija koja se ne propušta – prva sezona završava cliffhangerom i gledatelj ne može dočekati novu sezonu (točnije sezone). Takvu karakteristiku imaju serije koje pripadaju u među najintrigantnije i najnapetije… “Šutnja” to svakako jest.
Odgovori