RECENZIJA: BORDERLANDS – Pandora kao filmska noćna mora

REDATELJ: Eli Roth

GLAVNE ULOGE: Cate Blanchett, Kevin Hart, Edgar Ramirez, Jamie Lee Curtis, Kevin Hart, Florian Munteanu, Jack Black (glas)

TRAJANJE: 101 minuta

 

Filmski studiji Hollywooda godinama ekraniziraju videoigre i stvaraju filmove kojima pokušavaju iskoristiti popularnost videoigara i privući, prije svih, gamere u kino dvorane. Za razliku od autora serija (recentne su uspješnice Last of UsFallout), scenaristi i redatelji filmova (većinom) nemaju uspjeha kada je o prilagodbama videoigara riječ – još od devedesetih i igranog “Uličnog borca” pa preko filmova serijala “Mortal Kombat” i “Resident Evil” sve do Assasin’s Creed i “Silent Hill: Revelation-a” malo je uspjelih, pažnje vrijednih ekranizacija (“Gran Turismo”, “Sonic”…). U moru jedva prosječnih i ispodprosječnih filmova temeljenih na videoigrama postoje i oni naslovi koji su, čak i za standarde, filmske ekranizacije videoigara….potpuni promašaji. Jedan od takvih naslova je i “Borderlands” – jedan od najvećih kino promašaja godine 2024.

Osim što je sama ekranizacija videoigara skliski filmski teren, “Borderlands” je imao i problema tijekom realizacije. Film je premijeru trebao doživjeti još 2021 najkasnije 2022 godine, ali je film doživio određene promjene odnosno ponovno snimanje nekih dijelova filma. Nove scene je realizirao Tim Miller – Eli Roth nije angažiran za popravke i okrenuo se novim projektima. Promjene su napravljene, ali za “Borderlands” spasa bilo nije …

Početak kaotične radnje filma upoznaje nas s lovkinjom na glave poznate pod imenom Lilith. Ona radi sama, tražena je u čitavoj galaksiji – novi posao opasne Lilith je potraga za Tinom. Tina je kćer moćnog i opakog Deukliana Atlasa koji je unajmio Lilith. Potraga za djevojčicom koja je važna zbog pristupa mjestu na kojem se nalazi skriveno blago Lilith vodi na planetu Pandoru. Pandora je opasno mjesto koje okuplja svemirske kriminalce i razne likove opasnih namjera. Iako je Lilith predana poslu nakon susreta s Tinom postaje dio ekipe (koju uz Tinu i Lilith čine Roland, Krieg, Tannis i robot Claptrap. Družina će zajedno pokušati pronaći mjesto na kojem se nalazi blago…

Pisac ovih redaka nikad nije odigrao sekundu videoigre “Borderlands” – razlog zbog kojeg ne može raditi usporedbe priču videoigre i radnje filma koja je iznimno kaotična i, ponekad, nedorečena. “Borderlands” izgleda kao čudovište nastalo u radionici filmskog doktora Frankensteina – film izgleda kao da je sastavljen od Čuvara galaksijeOdreda otpisanihMad Maxa i nekih drugih, poznatih i rado gledanih filmova iz prošlosti. Nije problem imati filmske uzore, ali “Borderlands” je inferioran filmovima koje pokušava glumiti i na koje se priča i likovi referiraju… 

Foto: Lionsgate

Već je spomenuto kako je radnja prilično kaotična i nedorečena – može se dodati kako je priča i predvidljiva. Ako i filmu oprostimo manjkavosti i nerazumljivosti u radnji jer riječ je o kino zabavi, akciji i komediji za (filmsko) opuštanje stvari i dalje ne izgledaju bolje. Možda čak i lošije – akcijske scene su loše tempirane, ponekad preduge, često histerične i ponekad se utapaju u grozno izvedenim efektima svih vrsta.

Kritične točke filma su humor i interakcija između glavnih protagonista. Spomenuti uzori prema koji se mogu prepoznati u filmu (prije svih “Čuvari galaksije”) glavnu snagu pronašli su u odnosima između likova i humoru. U “Borderlandsu” odnosi između likova gotovo da i ne postoje. Međusobna interakcija je teško gledljiva i nevjerojatno nezanimljiva – glumačka je ekipa došla odraditi posao i što prije pobjeći, barem je takav dojam dobio pisac ovih redaka.

Teško bi bilo i namjerno snimiti ovako neduhovit film kao što je “Borderlands”. Puno je dijaloga svedeno na riječ-dvije ili rečenicu-dvije i teško je očekivati nekakve duhovite trenutke. Možda je redatelj kao vrhunac humora zamislio prolazak kroz nešto što bi se moglo nazvati dolina Mokraće koja će poprskati lica (ne dolina, nego mokraća) glavnih likova ili nepodnošljivo blebetanje robota Claptrapa i njegovu veliku nuždu (???!!!). O negativcu je bolje ne pričati –  jedan od najneuvjerljivijih negativaca na filmu u posljednjih desetak-petnaestak godina

Nepodnošljivo nezanimljiv, neduhovit i kaotičan, “Borderlands” redatelja Elija Rotha ostat će zapamćen po (najmanje) dva detalja. Riječ je o jednom od najvećih (moguće i najvećem) promašaju 2024. godine i najlošijem filmu u kojem je nastupila Cate Blanchett. Iako se glumica odrekla filma doista je nejasno kako je uopće završila na Pandori. Blanchett i Jamie Lee Curtis. Filmski su putevi, ponekad, doista čudni….

 

OCJENA: 2