AUTORICA SEZONE: Issa Lopez
GLAVNE ULOGE: Jodie Foster, Kali Reis, Finn Bennett, Fiona Shaw, Christopher Eccleston, John Hawkes
TRAJANJE: 6 epizoda
NAZIV ORIGINALA: True Detective: Night Country
“Zemlja tmine. Uzima nas jednog po jednog.”
U svijetu serija koje imaju više sezona čest je slučaj prokletstva prve sezone. Naime, prva je sezona toliko superiorna ostalima (ili je gledateljima najdraža) da sezone poslije nje ne dobivaju pažnju koju zaslužuju i(li) su izložene žestokim (ponekad i neopravdanim) kritikama. Jedan od najpoznatijih primjera je serija “Pravi detektiv”. Prva sezona je izvrsna – verbalna nadigravanja i interakciju Woodyja Harrelsona i Matthewa McConaugheyja teško je, gotovo nemoguće nadmašiti, ali upravo zbog obožavanosti prve, ostale su sezone ipak, kod mnogih ostale pomalo podcijenjene.
Unatoč činjenici kako je svaka sezona serije “Pravi detektiv” posebna priča s novim likovima i glumačkom ekipom usporedbe s premijernom sezonom prikazanom 2014. godine stalne su i, za mnoge neizbježne. Međutim, druga i treća sezona daleko su od promašenih detektivskih priča – glumačka ekipa svake sezone je respektabilna (druga sezona – Rachel McAdams, Colin Farrell, Vince Vaughn dok je u trećoj sezoni glumački dominantan Mahershala Ali), priče su zanimljive i svakako vrijedne gledanja. Deset godina nakon prve epizode stigla je i četvrta sezona serije “Pravi detektiv”. Sezona koja se, ako Vas zanima usporedba s ostalim sezonama, najviše približila slučaju detektiva Cohlea i Harta.
Autorica i redateljica svih epizoda nove sezone je Issa Lopez – dosadašnji autor Nic Pizzolatto potpisan je kao izvršni producent. Radnja nove sezone vodi nas u mjesto Ennis na Aljasci. Na udaljenoj istraživačkoj stanici pod imenom Tsalai nestao je signal. Osmero znanstvenika koji su kontrolirali rad stanice i vršili istraživanja nestali su – u prostorijama stranice pronađen je tek bizaran detalj koji bi mogao biti povezan i sa slučajem ubojstva iz prošlosti koje nikada nije riješeno. Istragu preuzimaju detektivke Evangeline Navarro i Liz Danvers koje će vrlo brzo otkriti kako niske temperature i duga zimska noć nisu jedine stvari koje izazivaju nelagodu i strah na Aljasci…
Jedan od najupečatljivijih – može se reći najvažnijih detalja nove sezone je ….mjesto radnje. Aljaska (koju je odglumio Island – većina serije snimljena je na lokacijama Islanda često i na temperaturi od dvadeset stupnjeva ispod ništice) odnosno gradić na kraju svijeta gledanju serije i radnji daje novu, dodatnu dimenziju straha, neizvjesnosti i sveprisutne prijetnje. Ionako jezivi događaji dobivaju dodatnu dozu misterije i straha. Beskrajna noć, snijeg i led sjajna su kulisa za događaje Ennisu – kako minute odnosno epizode odmiču tako raste i napetost – okruženje u kojem se odigrava radnja bitno pridonosi napetosti i neizvjesnosti te posebnom ugođaju gledanja “Zemlje tmine”.
Doživljaj gledanja serije u trenucima podsjeća na “Stvora” Johna Carpentera – također “Zemlja tmine” sadrži ledeni dašak “Twin Peaksa”. Više nego prethodne sezone, “Zemlja tmine” poigrava se nadnaravnim elementima – postoje li u seriji ili je tek riječ o dobro smišljenim i realiziranim ljudskim zločinima ostavljam Vama, poštovani čitatelji da otkrijete sami….gledajući seriju.
“Zemlja tmine” je slična prvoj sezoni, ali istragu su muške detektive zamijenile žene – prilično snažan feministički pečat seriji, između ostalog, daju istražiteljice Navarro i Danvers. One su svojevrsni buddy detektivski par (Navarro je bivša pripadnica vojske SAD-a i nastupom pomalo podsjeća na Jenette Vasquez iz filma “Aliens” dok Danvers izgleda kao emotivno snažnija Clarice Sterling koja je na kraju karijere pobjegla od vrištanja jaganjaca na kraj svijeta) koje imaju zajedničku prošlost i nisu oduševljene što moraju raditi zajedno, ali slučaj nestalih znanstvenika spaja istražiteljice. Tijekom istrage otkrivamo i duhove prošlosti koji progone prave detektivke i potraga za istinom u slučaju nestalih znanstvenika zapravo je i suočavanje s prošlošću…
Danvers i Navarro vode istragu i oko njih autorica slaže galeriju protagonista, većinom stanovnika Ennisa koji su…prilično nekonvencionalni, drugačiji i neki od njih (također) skrivaju tajne. U tom segmentu priče “Zemlja tmine” podsjeća na seriju “Život na sjeveru” – iako su tematski i žanrovski potpuno drugačije, serije imaju poveznicu u prikazu likovima. Iako je Aljaska daleko od urbane sredine ekscentrični, tajnoviti i živopisni likovi ne stanju samo u velikim gradovima već ih se može pronaći u malim mjestima poput Ennisa…
U prvoj sezoni Hart i Cohle verbalno su se nadmudrivali o vječnim ljudskim pitanjima – životu i smrti, prijateljstvu, ljubavi, smislu životnog puta i mnogim drugim vječnim i(li) aktualnim temama. Danvers i Navarro više su koncentrirane na istragu, ali društveni komentar nije izostao. Autorica serije se dotaknula niza problema koji se prelamaju u današnjem društvu (prije svih američkom, ali neke su stvari univerzalne za čitav svijet), ali u tim detaljima seriji nedostaje suptilnosti – nema potreba naglašavati ono što gledatelj i sam može zaključiti. Ili interpretirati.
Glumačka ekipa serije (očekivano) je jedna od najjačih karika sezone – najveći adut je Jodie Foster koja je vidno raspoložena za interpretaciju policajke Danvers.
“Zemlja tmine” četvrto je poglavlje priče serije “Pravi detektiv” i nakon slučaj detektiva Rusta i Cohlea najbolji je dio serije. Šest epizoda donosi istragu o nestalim znanstvenicima koja je tek okidač za otkrivanje događaje iz prošlosti i misteriozne događaje u zemlji noći i leda. “Zemlja tmine” ima, između ostalog, onaj tako važan sastojak svake uspješne serije – gledatelj s nestrpljenjem očekuje iduću sezonu u potrazi za rješenjem jezivih i misterioznih događaja u Ennisu na Aljasci…