Ljeto 2014. godine bilo je posljednje za Robina Williamsa. Glumac koji je mnoge nasmijavao i širio optimizam godinama se borio protiv anksioznosti i depresije – kobnog ljeta Williams je izvršio samoubojstvo ubrzo nakon što je saznao kako boluje od progresivne bolesti mozga (DLB).
Tragičan kraj za glumca koji je nastupio u stotinjak filmova i serija. Goodtalking Vam donosi odabrane naslove iz filmografije Robina Williamsa.
DOBRO JUTRO, VIJETNAME (1987)

Foto: Touchstone Pictures
“Hey, this is not a test. This is rock and roll.” – Adrian Cronauer
Svijet je upoznao Robina Williamsa filmom “Dobro jutro, Vijetname”. Filmografiju čovjeka koji se desetljećima borio protiv depresije obilježile su, između ostalih, dvije vrste filmova. Prva vrsta su filmovi u kojima je Williams interpretirao likove koji su doživjeli (ili preživjeli) nepravdu, životnu traumu i pokušavaju skupiti krhotine života (često većinom sastavljene od uspomena) te nastaviti živjeti. Druga vrsta su likovi koji svojim postupcima i pojavom drugima daju nadu, razlog za optimizam i smijeh. Jedan od takvih protagonista je i Adrian Cronauer, komičar iz SAD-a. Cronauer dobiva prekomandu u Vijetnam – tamo postaje voditelj radio programa kojem je cilj podizanje morala američkih vojnika. Ubrzo Cronauer postaje popularan glas među vojnicima, ali njegovi nastupi i stavovi nisu omiljeni kod zapovjedništva. “Dobro jutro, Vijetname” inspiriran je stvarnim događajima – za ulogu u filmu Barryja Levinsona, Williams je osvojio “Zlatni globus” (nominiran za “Oscara” – nagradu je osvojio Michael Douglas za nastup u filmu “Wall Street”). Film je bio četvrti na top listi filmova s najvećom zaradom 1987. godine.
DRUŠTVO MRTVIH PJESNIKA (Dead Poets Society) – (1989)

Foto: Touchstone Pictures
“We read and write poetry because we are members of the human race. And the human race is filled with passion.” – John Keating
Williams nije dugo čekao novu nominaciju za “Oscara” – ona je stigla dvije godine kasnije za nastup u filmu “Društvo mrtvih pjesnika” (nominacija ponovo nije potvrđena – nagradu je odnio Daniel Day-Lewis za ulogu u filmu “Moje lijevo stopalo”). Profesor Jack Keating kojeg Williams interpretira u filmu Petera Weira (“Svjedok”, “Trumanov show”) ima zajedničkih osobina s Adrianom Cronauerom iz priče o DJ-u iz Vijetnama. Keating je, također, također drugačiji – u ovom slučaju profesor engleskog jezika u školi Welton. Keating motivira učenike da ispune dan, osjećaju poeziju i žive za snove koji se, ponekad, ostvare. No, njegove metode nisu omiljene kod kolega i nadređenih posebno nakon tragičnog događaja koji će promijeniti živote učenika, ali i zaposlenika Weltona. “Društvo mrtvih pjesnika” emotivna je i snažno ispričana filmska priča o, prije svega, odnosu profesora i učenika. Uz Williamsa u filmu nastupa niz, tada mlađih glumaca koje predvode Ethan Hawke i Robert Sean Leonard.
BUĐENJA (Awekenings) – (1990)

Foto: Screenshot
“What we do know is that, as the chemical window closed, another awakening took place; that the human spirit is more powerful than any drug – and THAT is what needs to be nourished: with work, play, friendship, family. THESE are the things that matter. This is what we’d forgotten – the simplest things.” – dr. Malcolm Sayer
“Buđenje” je inspiriran stvarnim događajima – film je spojio Williamsa i Roberta De Nira. Williams je doktor Malcolm Sayer, zaposlenik bolnice “Bainbridge” u Bronxu. Sayer pokušava probuditi pacijente koji su godinama katatonični. Korištenje novog lijeka daje rezultate – probudio je doktor pacijenta po imenu Leonard Love (De Niro). Love je godinama bio u komi i, nakon buđenja, Sayer uspostavlja poseban odnos s pacijentom. Baš kao i “Društvo mrtvih pjesnika” film redateljice Penny Marshall potvrđuje kako je Williams bio puno više od komičara. Interakcija Williamsa i De Nira glavna je, ali ne i jedina, snaga filma…
KRALJ RIBARA (The Fisher King) – (1991)

Foto: Screenshot
“There’s three things in this world that you need: Respect for all kinds of life, a nice bowel movement on a regular basis, and a navy blazer.” – Parry
Još jedna godina i još jedan film u kojima je Williams ostavio neizbrisiv trag (međutim u utrci za “Oscara” glumac, ponovo, nije imao sreće – bila je to godina Hannibala Lectera odnosno Anthonyja Hopkinsa). Bivši član Monty Pyhton ekipe pTerry Gilliam potpisao je “Kralja ribara”, modernu bajku o ljudima koje je sudbina spojila na nevjerojatan način. Prvi je Jack Lucas (sjajni Jeff Bridges), radijski voditelj koji je potonuo u depresiju i alkoholizma zbog događaja iz prošlosti – drugi je Parry, simpatični beskućnik kojeg, također, progone duhovi prošlosti. Parry i Jack imaju puno više zajedničkog nego što isprva misle. “Kralj ribara” izvrsno funkcionira zbog nadahnute režije Terryja Gilliama i vrhunske priče, odnosa između Parryja i Jacka Lucasa – slučajnih partnera koji kreću u potragu za Svetim gralom…
DOBRI WILL HUNTING (Good Will Hunting)

Foto: Miramax Pictures
“You’re not perfect, sport, and let me save you the suspense: this girl you’ve met, she’s not perfect either. But the question is whether or not you’re perfect for each other.” – Sean
Oscara je Williams, konačno, osvojio za nastup u filmu “Dobri Will Hunting”. Will Hunting iz naslova filma je dvadesetogodišnjak, matematički genijalac koji, iz različitih razloga, ne koristi intelektualne i znanstvene potencijale na pravi način. Nakon što je fizički napao zlostavljača iz djetinjstva, Will uspije izbjeći zatvorsku kaznu, ali mora redovito posjećivati psihijatra. Ovdje u priču filma ulazi Robin Williams odnosno Sean, psihijatar koji nastoji pomoći Willu, ali i pronaći snage za život nakon smrti supruge. “Dobri Will Hunting” svijetu je predstavio Damona i Afflecka, ali bez Robina Williamsa film bi bio znatno neuvjerljiviji i prazniji…
JA ĆU BUDAN SANJATI (What Dreams May Come) – (1998)

Foto: Screenshot
“What’s true in our minds is true, whether some people know it or not.” – Chris Nielsen
U slučaju filma “Ja ću budan sanjati” pisac ovih redaka je možda subjektivan kada je o pregledu filmova Robina Williamsa riječ. Većina radnje filma događa se nakon smrti glavnih protagonista. Da, dobro si pročitao Dragi Čitatelju ili Draga Čitateljice – Williams interpretira Chrisa Nielsena, neurokirurga, oca dvoje djece i supruga voljene Annie. Skladna i sretna obitelj nestaje u trenutku kada sin Ian i kći Marie poginu u prometnoj nesreći. No, kako kažu nesreća nikada ne dolazi sama – ubrzo Smrt odnosi i Chrisov život što Annie ne može podnijeti i počini samoubojstvo… Nema brige oko otkrivanja radnje – ovo je tek dio filma koji je u vrijeme premijere (od koje je prošlo 25 godina) gledateljima ponudio nevjerojatno maštovit i rijetko viđen vizualni doživljaj (scenografija, kostimografija su na vrhunskom nivou). Također, riječ je o filmu koji progovara koliko su ljudski životi krhka pojava koja može nestati…u trenu. I zato svaki trenutak treba živjeti punom snagom – koliko je život prolazan toliko je prava ljubav velika i snažna čak i na onom svijetu. Da, “Ja ću budan sanjati” je film kojeg vrijedi gledati bez obzira vjerujete li u Pakao i Raj. Uz Williamsa u filmu nastupaju Annabella Sciorra, Max Von Sydow i Cuba Gooding Jr.
MOJIH 200 GODINA (Bicentennial Man) – (1999)

Foto: Touchstone Pictures / Columbia Pictures
“I try to make sense of things. Which is why, I guess, I believe in destiny. There must be a reason that I am as I am. There must be.” – Andrew Martin
“Mojih 200 godina” jedan je od najpodcjenjenijih filmova u kojima je Williams nastupio. Radnja filma inspirirana je pričom oca robotike Isaaca Asimova i prati robota koji služi za obavljanje kućanskih poslova. Robota je kupio Gospodin, glava obitelji i dao mu ime Andrew. No, ubrzo nakon dolaska u obiteljsko okruženje Andrew pokazuje kako nije tek običan robot… “Mojih 200 godina” je film o robotima u kojima nema Terminatora – glavni robot filma nije negativac već kroz prikaz Andrewa i njegovih postupaka te postojanja preispituju se, između ostalih, tri zakona robotike Isaaca Asimova. Williams je odličan u zahtjevnoj robotskoj ulozi (20 milijuna dolara iznosio je njegov honorar) – u filmu nastupaju Sam Neill i Oliver Platt.
ZABRANJENE FOTOGRAFIJE (One Hour Foto) – (2002)

Foto: Screenshot
“And if these pictures have anything important to say to future generations, it’s this… I was here. I existed. I was young. I was happy… and someone cared enough about me in this world to take my picture.” – Sy Parrish
Komedije i drame obilježile su filmografiju Robina Williamsa, ali nastup u filmovima poput “Zabranjene fotografije” pokazuju kako se glumac dobro snalazio u drugim žanrovima (u redu, “Zabranjene fotografije” imaju elemenata drame, ali žanrovski, film je puno bliži psihološkom trileru). U budžetu malom, ali idejom i realizacijom bitno većem filmu scenarista i redatelja Marka Romaneka, Williams interpretira Seymoura Parrisha. Parrish se dvadesetak godina bavi razvijanjem i obradom fotografija u studiju kojem je vlasnik. Privatni život za Parrisha gotovo da i ne postoji, ali je opsjednut životom obitelji Yorkin. Članovi obitelji su njegovi klijenti dvadesetak godina – spletom okolnosti Parrish otkriva obiteljsku tajnu i kreće u akciju…
NESANICA (Insomnia) – (2002)

Foto: Warner Home Video
“This guy crossed the line and didn’t even blink” – Will Dormer
Iako je prerano otišao, Robin Williams je stigao surađivati s Christopherom Nolanom. Te 2002. godine Nolan je iza sebe imao “Memento”, film s kojim je skrenuo pozornost na vlastiti redateljski talent. “Nesanica” je nastala prema priči istoimenog norveškog filma iz 1997. godine. Za glavnog negativca filma redatelj je odabrao Williamsa – uloga ubojice i ucjenjivača Waltera Fincha zapravo je jedina punokrvna uloga negativca u glumčevoj karijeri. “Nesanica” funkcionira na pogon interakcije Pacina i Williamsa uz asistenciju vrlo dobre Hilary Swank.
TATICA U SUKNJI (Mrs. Doubtfire) – (1993)

Foto: Screenshot
“Did you ever wish that sometimes you could freeze-frame a single moment in your day, look at it, and say, “This is not my life”?” – Daniel Hillard
Za kraj pregleda film koji je ostvario najveću zaradu na svjetskim kino blagajnama od svih u kojima je Williams bio glavna uloga (“Noć u muzeju” zaradio je više, ali tamo je Williams sporedan lik). “Tatica u suknji” priča je o ocu koji obožava svoju djecu. Daniel Hillard otac je troje djece koji nakon razvoda postaje dadilja Mrs. Doubtfire. Njegova preobrazba ima samo jedan cilj – Hillard želi što više vremena provoditi s djecom. No uloga dadilje nije uvijek jednostavna stvar… “Tatica u suknji” osvojio je publiku 1993. godine, ostvario veliku zaradu i potvrdio status velike glumačke zvijezde.
Spomenuti vrijedi i:
- Jumanji (1995)
- Kapetan Kuka (1991)
- Aladin (animirani) – (1992)
- Krletka (1996)
- August Rush (2007)
- Umjetna inteligencija (2001)
- Patch Adams (1998)