RECENZIJA: NAZOVI SAULA – sezona šesta: posljednji slučaj Jimmyja McGilla

AUTOR SERIJE: Vince Gilligan

GLAVNE ULOGE: Bob Odenkirk, Rhea Seehorn, Jonathan Banks, Giancarlo Esposito, Michael Mando, Tony Dalton, Patrick Fabian

TRAJANJE: 13 epizoda

NAZIV ORIGINALA: Better Call Saul

 

UPOZORENJE: Tekst koji slijedi sadrži detalje o radnji šeste sezone serije

 

“Whatever happens next, it’s not gonna go down the way you think it is.” – Mike

Nevjerojatan je podatak objavljen nekoliko dana nakon objave ovogodišnjih dobitnika nagrade “Emmy”. Ekipa serija “Nazovi Saula” je tijekom šest sezona trajanja 46 puta (u različitim kategorijama) nominirana za spomenutu nagradu. Statistika kaže da je svaka sezona imala 7.6 nominacija. Ništa čudno – “Nazovi Saula” jedna je od najboljih serija u posljednjih desetak godina i nominacije su zaslužene. Ono što je nevjerojatno da serija niti jednu nominaciju nije potvrdila (???!!!). Čak niti na ovogodišnjoj dodjeli koja je bila posljednja za eventualne nagrade, Saul Goodman i ekipa ništa osvojili nisu. Nevjerojatan podatak (vjerojatno je riječ o rekordnom broju nepotvrđenih nominacija u povijesti “Emmyja”) koji je stvar statistike i ništa zapravo promijenio nije – posljednja sezona potvrđuje kako je “Nazovi Saul” jedna od najboljih serija u posljednjih desetak, vjerojatno i više godina.

Posljednja sezona, očekivano, razbijena je u dva dijela – između sedme i osme epizode bilo je otprilike mjesec dana pauze. Pauza u posljednjoj sezoni dogodila se i tijekom prikazivanja ““Breaking Bad-a” – takav su recept kasnije preuzele i neke iznimno popularne serije (npr. “Stranger Things”). Razlozi su jednostavni – razmak između epizoda dodatno pojačava napetost i nagađanja te stvara dodatnu tenziju među obožavateljima. Osim što je sezona tijekom prikazivanja podijeljena u dva dijela tako se epizode odnosno radnja velikog finala podijeljene u tri čina. Krenimo redom…

 

PRVI ČIN: Smrt Nacha Salamance 

Nakon žestokog završetka pete sezone, Lalo Salamanca uspio je pobjeći i kreće u potragu za nalogodavcima njegovog ubojstva. Lalo ne želi samo osvetu nego pokušava složiti širu sliku čitave priče. S obzirom na činjenicu da je Lalo Salamanca preživio, meta postaje Nacho, ali i Gus Fring koji stoje iza čitave operacije. Nadmudrivanje i igra živaca oko kartela slomit će se na Nachu koji mora izabrati stranu, ali zaštiti oca. Nacho postaje tragičan lik, čovjek čiji je život uništen…

I dok se situacija oko Salamance užarila, Saul iz sve snage pokušava napakostiti Howardu. Njegova kreativnost u izluđivanju i podmetanju bivšem kolegi impresivna je i Howard nema šanse. Barem tako izgleda…

U uvodnim epizodama koje sačinjavaju prvi čin raspleta priča je nešto više fokusirana na Gusa, Salamance i Mikea nego na Saula i Kim. Možda i ne vremenski, ali taj je dio napetiji, brutalniji i tragičniji od infantilnih Saulovih akcija. Početak posljednje sezone bavi se protagonistima koji su važni za priču, ali nisu glavni i njihova se sudbina morala riješiti. Nakon toga u fokusu su Saul i Kim – dječje igre završavaju i počinje (krvavi) rasplet…

 

 

DRUGI ČIN: Smrt Howarda i rastanak Saula i Kim

Salamancin odvjetnik – postaje nadimak Saula Goodmana. Bombastičan znak raspoznavanja donosi odvjetniku veliki broj živopisnih klijenata, ali ugovor s Vragom dolazi na naplatu – nakon što su u uništili poslovni ugled Howardu, Saul i Kim su suočeni s neposrednom krivnjom za ubojstvo. Obarač je povukao Lalo koji je došao u posjet omiljenom odvjetniku. Drugi čin posljednje sezone, između ostalog, pokazuje kako Saul nikada neće pobjeći od pripadnika kartela – jednom vražji odvjetnik zauvijek ostaje vražji odvjetnik. Možda i takva situacija ne bi bila toliko neugodna za Saula, ali ona za posljedicu ima odlazak Kim. Životni putevi partnera u poslu i životu, partnera u manjim i većim prevarama zauvijek se razdvajaju. Saul ostaje bez osobe koja je čitavo vrijeme bila uz njega bez obzira na posljedice – ipak, ubojstvo je potvrdilo kako su zajedno toksični međusobno, ali i za okolinu. Nakon rastanka ostalo je tek zaključiti priču..

 

TREĆI ČIN: Katarza Saula Goodmana i povratak Jimmyja McGilla

Četiri epizode kojima završava sezona odnosno serija najsnažnije su u smislu oslikavanja kompleksnosti glavnog lika. One prikazuju što je bilo poslije “Breaking Bad-a”, gdje je nestao Saul Goodman i kako je završila njegova priča. Osim slojevitosti u prikazu Saula epizode su snažno stilizirane – vizualne vratolomije pojačavaju doživljaj likova i situacija u kojima se nalaze. Također, autori nas povremeno vraćaju u prošlost – jedanaesta epizoda nosi naslov “Breaking Bad”. U njoj se pojavljuju znate-već-tko. Iako je izgledalo kako bi nastup Heisenberga mogao biti pomalo forsiran i nebitan on to nije. Razgovor Heisenberga i Goodmana pokazuje kako je odvjetnik bešćutniji tip od bivšeg profesora kemije.

Nakon događaja u “Breaking Bad-u” Goodman nastavlja s prevarama i manipulacijama čak i kada je u zatvoru suočen s teškim optužbama. Ipak, finale, posljednja epizoda donosi svojevrsnu katarzu odnosno mirenje s vlastitim identitetom. Vratio se Jimmy McGill i priznao sve grijehe – najveće priznanje Jimmyjevo je činjenica kako je jedina osoba do koje mu je iskreno stalo Kim. Njegova (bivša) partnerica u dobru i zlu

Kako završiti priču o jednoj od najboljih serija posljednjih godina? “Nazovi Saula” u potpunosti je opravdalo velika očekivanja s obzirom na to da je riječ o seriji koja prethodi “Breaking Bad-u”. Izvrsne glumačke izvedbe, sjajan scenarij te izvrsno napisani likovi ključni su, ne i jedini, detalji zbog kojih “Nazovi Saula” odlazi u povijest kao serija koja se zauvijek pamti…

 

OCJENA SEZONE kao i ČITAVE SERIJE: 10

 

One Comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)