REDATELJ: Jason Reitman
GLAVNE ULOGE: Paul Rudd, Finn Wolfhard, Mckenna Grace, Logan Kim, Bill Murray, J.K. Simmons, Dan Aykroyd, Bob Gunton, Bookem Woodbine
TRAJANJE: 124 minute
NAZIV ORIGINALA: Ghostbusters: Afterlife
Nije bilo veliko iznenađenje kada je “Sony” objavio kako je najveći adut kompanije za ljetnu kino sezonu godine 2016. remake “Istjerivača duhova“. Zapravo, veće je iznenađenje bilo kako ranije nije došlo do neke nove verzije film s obzirom na popularnost Ghostbusters ekipe iz osamdesetih godina prošlog stoljeća (prvi je film snimljen 1984. dok je nastavak premijerno prikazan 1989. godine). “Istjerivači duhova” pripadaju među najpopularnije filmove osamdesetih – zabavna, duhovita i dinamična kombinacija žanrova u kojem su mogli uživati mlađi ljubitelji filma kao i oni malo manje mladi. Filmovi redatelja Ivana Reitmana (“Blizanci”, “Policajac iz vrtića”) uspješno su ostarjeli te su i danas rado gledani…
Istjerivači zapravo istjerivačice duhova iz 2016. podbacile su na svim razinama. Redatelj Paul Feig nije se previše obazirao na filmove iz osamdesetih, okupio je žensku ekipu i snimio film koji je kreativno i komercijalno podbacio. Nakon neuspjeha filma činilo se kako dugo nećemo čuti za neku novu Ghostbusters priču, ali to se nije dogodilo. “Sony” je ponovo odlučio snimiti “Istjerivače duhova”, ali potpuno promijeniti pristup. “Naslijeđe” je nastavak priče iz osamdesetih godina prošlog stoljeća (više prvog nego drugog filma), redatelj je Reitman mlađi i, za razliku od filma iz 2016. godine, pravi je i punokrvni nasljednik “Istjerivača duhova” koje volimo…
Početak filma upoznaje nas s Callie – ona je majka Trevora i Phoebe. Deložacija iz stana u kojem žive je pitanje dana i obitelj odlazi živjeti u gradić po imenu Summerville. Od pokojnog je djeda Callie naslijedila farmu koja postaje novi dom za nju i klince. Ubrzo se na farmi počinju događati čudne stvari što zapravo i nije (pre)veliko čudo jer njen bivši vlasnik je pokojni doktor Egon Spengler, jedan od istjerivača duhova….
Zašto je “Naslijeđe” nastavak koji može u istu rečenicu s “Istjerivačima duhova” iz osamdesetih godina prošlog stoljeća? Razloga je više – jedan od njih, možda i najveći leži u priči filma koja vješto kombinira nove elemente (prilagođene novim generacijama) i nostalgiju za prošlim filmskim vremenima te daje predivnu, emotivnu posvetu Egonu Spengleru odnosno Haroldu Ramisu. “Naslijeđe” se naklonio originalu i odao poštovanje prethodniku, ali nije kopija nego film kreće nekim svojim, uspješnim putem…
Za razliku od prethodnih filmova “Naslijeđe” je promijenilo mjesto radnje, ali i dob glavnih protagonista filma. Radnja se iz New Yorka, dakle gradskog okruženja preselila u Summerville, gradić u kojem je vrijeme stalo i za koji je teško predvidjeti da bi mogao postati mjesto na kojem dolazi do buđenja duhova.
Redatelj je u potpunosti pomladio ekipu glavnih protagonista. Odrasli su malo pomaknuti u drugi plan (mada nisu nevažni i suvišni) dok su glavni pokretači radnje (i akcije)…klinci i tinejdžeri. Mlađahnim se likovima ne podcjenjuje inteligencija i intuicija (Podcast će vrlo brzo shvatiti koje su namjere profesora Groobersona kada je o Callie riječ)- oni su uvjerljivi, životno prikazani sa svim manama i vrlinama i gledatelj se brzo povezuje s njima. Zasluge za uvjerljivost mladih likova pripadaju glumačkoj ekipi – McKenna Grace sjajna je u ulozi male genijalke Phoebe, vrlo dobar je i Logan Kim kao Podcast (teorije zavjere su njegov predmet interesa). Najmlađi su likovi vrlo dobro napisani i još bolje odglumljeni i najbolji su dio “Naslijeđa”.
Nešto stariji, tinejdžerski likovi nisu toliko zabavni kao Podcast i Phoebe, ali nisu nezanimljivi. Jedan od njih je Trevor (na prvi pogled zaljubljen u lijepu Lucky) kojeg glumi Finn Wolfhard. Mladog glumca vrijedi spomenuti i kao još jednu poveznicu između “Naslijeđa” i serije Stranger Things . Wolfhard u seriji glumi jednog od glavnih likova Mikea Whellera – u prvoj se sezoni Mike i njegovi prijatelji maskiraju u “Istjerivače duhova”. Sada je Mike postao jedan od istjerivača – “Naslijeđe” nije samo posveta filmovima iz osamdesetih i nekih horor filmova iz prošlosti (urnebesni Grooberson koji učenicima pušta, na videorekorderu, filmove “Cujo” i “Chucky”) već je inspiraciju pronašao (i) u spomenutoj seriji. Ne samo zbog Wolfharda već i zbog glavnih protagonista (klinci u borbi protiv nadnaravnog spašavaju svijet)…
Puno humora, malo novih prijateljstava i početka ljubavnih priča, nešto akcije i misterija uz dodatak posveta i “Naslijeđe” stiže do finala filma. I taman kada je izgledalo kako će Reitman mlađi pretjerati s efektima svih vrsta stvari se smiruju i finale donosi rijetko emotivnu posvetu pokojnom Spengleru odnosno Haroldu Ramisu. Čitava ekipa filma naklonila se istjerivaču duhova koji više ne može obući svoju uniformu i treba naglasiti kako je posveta izvrsno ukomponirana u priču filma. Ako netko i nedostaje tijekom filma ne brinite i pričekajte nekoliko trenutaka nakon završetka jer stiže post-credits scena…
“Istjerivači duhova: Naslijeđe” dostojan je nastavak filma (filmova) iz osamdesetih godina. Zabavna, duhovita i emotivna priča o novoj generaciji istjerivača duhova posveta je prethodnim naslovima, ali i kreće nekim novim filmskim putevima. Film u kojem mogu podjednako mogu uživati ljubitelji filmova iz osamdesetih, ali i mlađi gledatelji koji su rođeni u godinama nakon što su Venkman, Spengler, Stantz i Zeddemore spasili svijet od Gozera…
OCJENA: 8
Odgovori