TRI DESETLJEĆA NEMOGUĆE MISIJE ili POSLJEDNJI PLES ETHANA HUNTA

Ostalo je još nekoliko dana do prvih, pretpremijernih predstava osmog filma serijala “Nemoguća misija”, serijala koji traje nešto manje od trideset godina, filmova koji su (pre)živjeli različita vremena, stekli veliki broj obožavatelja. Filmovi iz serijala “Nemoguća misija” su blockbusteri, lovci na kino zaradu, ali su i više od toga – najbolji dokaz su filmaši, glumci, redatelji i scenaristi koji su stvarali filmove serijala. Ovaj tekst je posveta, pregled….kronologija “Nemoguće misije” i posljednji pozdrav Ethanu Huntu (barem onom u interpretaciji Toma Cruisea – tko zna što donosi budućnost).

Vežite se, polijećemo….

Priča počinje sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća – čelnici “Paramounta” odobrili su realizaciju prve “Nemoguće misije”, filma inspiriranog istoimenom serijom koja je prikazivana od 1966 do 1973 godine. Odabir redatelja i glumačke ekipe otkrili su ambicioznost projekta –  prvu je “Misiju” potpisao Brian De Palma (“Lice s ožiljkom”, “Carlitov način, “Nedodirljivi”…) dok je glumačka ekipa mudro i uravnoteženo izabrana – Tom Cruise kao jedna od najvećih glumačkih zvijezda onih, ali i ovih vremena potpisan je i kao producent, Jean Reno i Ving Rhames koji su sredinom devedesetih živjeli najbolje dane karijere (“Leon”, Pakleni šund),  tajanstvena, prelijepa i glumački snažna Francuskinja Emmanuelle Beart te iskusni Jon Voight koji je trebao nastup u blockbusteru kako bi revitalizirao karijeru. Stvari su posložene i priča je mogla početi…

“Kittridge, you’ve never seen me very upset.” – Ethan Hunt

 

Foto: Paramount Pictures

 

U domaćim je kino dvoranama “Nemoguća misija” osvanula negdje u svibnju, možda i početkom lipnja 1996. godine – pisac ovih redaka kao i veliki broj ljubitelja filma, hm, srednje generacije iz Zagreba prvu je “Nemoguću misiju” pogledao u, danas nepostojećem, kinu “Zagreb”. Kino je nekoliko mjeseci prije početka prikazivanja dobilo novo ozvučenje i još neke tehničke dodatke (iz današnje kino perspektive skromne, ali tada…) koje su bile idealne za doživljaj filma Briana De Palme. Tako je i bilo – film se pokazao kao izvrsna kombinacija akcije i špijunskog trilera – ostaje u vječnoj uspomeni minute u kojima Ethan Hunt sa suradnicima provaljuje u Langley, sjedište CIA-e. Trenuci bez zvuka, tišine na platnu odnosno u kino dvorani i napetost kakva se rijetko može doživjeti u kino dvoranama. “Nemoguća misija” opravdala je očekivanja – film je zauzeo treće mjesto na listi filmova s najvećom zaradom u 1996. godini na svjetskim kino blagajnama (iza “Dana nezavisnosti” i “Twistera”), ali nije razočarao i zahtjevniju kino publiku. Misija je uspjela i očekivao se nastavak…

Nastavak je stigao, ali tek nakon četiri godine. Za razliku od mnogih serijala, prva četiri filma radili su različiti redatelji. Za nastavak odnosno dvojku odabran je rođeni Kinez, hongkonški redatelj John Woo – logičan i, tada, očekivan izbor. Nakon uspjeha akcijskih filmova poput “Bolje sutra”, Woo je devedesetih godina prošlog stoljeća u Hollywoodu snimio niz akcijskih filmova od kojih je najpoznatiji “Čovjek bez lica” (Travolta/Cage). Woo je svoju akcijsku estetiku prenio na nastavak koji je drugačiji od prvog filma, neki su dvojku doživjeli kao primjer kako bi trebali izgledati filmovi o Jamesu Bondu u 21 stoljeću. Sjajan, atraktivan početak filma i redateljeve akcijske minijature te potraga za biološkim oružjem (Chimera) nisu mogli sakriti činjenicu kako je Dougray Scott jedan od slabijih negativca serijala. No, početak filma nije samo akcijska scena negdje u visinama već se u uvodnim minutama pojavljuje i Rade Šerbedžija. Iako je dvojka nešto slabija od prvog filma nastavak nije dolazio u pitanje – naravno, s novim redateljem i….

Foto: Paramount Pictures

…najboljim negativcem serijala. Šest je godina trajala pauza između drugog i trećeg filma – redatelj je postao J.J. Abrams, čovjek kojeg su tada nazivali malim Spielbergom. Treći je film bitno drugačiji od prethodnika – Ethan Hunt u sretnoj je vezi s Juliom i vraća se u akciju iako je u, hm, mirovini. Julia (Michelle Monaghan) nova je protagonistica koja se pojavljuje u više filmova i postaje važan dio priče serijala – njen je život ugrožen zbog misije odnosno potrage za zečjom šapom. U serijal ulazi Simon Pegg u ulozi računalnog stručnjaka Benjija, ali i protagonist koji će misijama donijeti dozu humora. Međutim, treći je film obilježio briljantni, nažalost pokojni, Phillip Seymour Hoffman u ulozi glavnog negativca Owena Daviana. Iako je Hoffman rijetko nastupao u blockbusterima poput “Nemoguće misije” riječ je o najboljem negativcu serijala. Ledeno nemilosrdan i jezivo brutalan Davian je obilježio treći film. Odnos Julie i Ethana je osvježio serijal (privatna priča u prethodnim filmovima nije bila toliko važna – Huntova misija nije samo spašavanje svijeta već je i osobna stvar) i Abrams je, mora se napisati, napravio dobar posao i serijal je mogao ići dalje. S novim redateljem, naravno,…

Brad Bird, redatelj četvrtog filma serijala bio je prilično iznenađujući izbor za realizaciju novog filma. Bird nije bio nepoznat filmaš – on je preuzeo redateljski posao na “Protokolu Duh” kao dobitnik “Oscara” no njegova je karijera, većinom, za animirane majstorije Hollywooda (“Izbavitelji”, “Juhu-hu”…). Međutim, Bird je drugačiji od prethodnika – najveća zanimljivost četvrtog filma je papreno, žestoko provokativni zaplet – Hunt odnosno IMF optuženi su za rušenje Kremlja. Rušenje koje može izazvati rat između velikih sila – nova su lica, između ostalih, hladnokrvna i nemilosrdna Sabine Moreau (Lea Seydoux), pokojni Michael Nyqvist u ulozi Hendricksa te u manjim epizodnim ulogama Miraj Grbić i Goran Navojec.

“Protokol Duh” premijerno je prikazan 2011. godine – vrijeme kada je u kino dvoranama počela dominacija filmova o superjunacima. Izazov koji je prihvaćen i Ethan Hunt je godinama ostao jedan od posljednjih akcijskih kino junaka (uz npr. John Wick serijal). Konkurencija superjunačkih filmova nije narušila popularnost i gledanost filmova serijala – Cruise je još snažnije nastavio snimati spektakularne scene bez moći kaskadera, “Nemoguća misija” se, od prvog filma, uspješno odmakla od sličnih filmskih protagonista (prije svih Jamesa Bonda – Hunt je drugačiji filmski junak, on je glavni timski igrač, njegova je ljubavna priča, većinom, povezana s Juliom.

Četiri filma, četiri redatelja i serijal je na pola puta. Nakon četvrtog filma dolazi do promjene – sve filmove do kraja serijala (uključujući i ovogodišnje, posljednje poglavlje) redateljski potpisuje Christopher McQuarrie (dobitnik “Oscara” za scenarij filma “Privedite osumnjičene”). Ključni detalj za suradnju Cruise-McQuarrie dogodio se 2008. godine na snimanju filma “Operacija Valkira”. Redatelj McQuarrie i Cruise su kliknuli i od tada surađivali na nizu projekata – za temu ovog teksta najvažniji su filmovi serijala.

“Čula sam priče…ne mogu sve biti istinite… 

 

Foto: Paramount Pictures

Prva McQuarrie-Cruise misija (peti film serijala) premijerno je prikazana četiri godine nakon “Protokola duh”. Odmetnuti počinju spektakularnom akcijskom scenom u kojoj Hunt rješava slučaj avion koji prevozi biološko oružje. Akcijske scene početak su priče u kojoj se IMF odnosno Hunt i ekipa nalaze na meti moćnih igrača koji žele ukinuti agenciju koju je, prema njihovim razmišljanjima, pregazilo vrijeme. Ekipa je u potrazi za Sindikatom, tajnim udruženjem bivših agenata tajnih službi – glavni negativac je prilično nezanimljiv (mada ne i njegova ideja), ali je Rebecca Ferguson izvrsna u ulozi Ilse Faust, jedne od najzanimljivijih i najsnažnijih protagonistica čitavog serijala. Film sadrži i nekoliko posveta prethodnim filmovima, očekivano je ispunjen obratima i akcijom, humorom – da, suradnja McQuarrie/Cruise odlično je počela kada je o “Nemogućoj misiji” riječ. Hunt i ekipa iz IMF-a je pokazala kako nije vrijeme za ukidanje agencije bez obzira na nova filmska i kino vremena.

“Ne može biti mira….bez prethodne velike patnje. Što je veća patnja to je veći mir.”

 

Tri godine kasnije stiže “Raspad sistema” – svijetu prijeti nuklearna apokalipsa koju planiraju pripadnici anarhističke skupine “Apostoli”. Radnja filma je djelomično naslonjena na prethodni film – film ima sve sastojke serijala – možda je nešto više naglasak na trilerskim obratima. Finale filma donosi susret Ethana i Julije – Rebecca Ferguson je (ponovo) izvrsna. U filmu nastupa i Henry Cavill – Superman je, zapravo, jedan od glavnih negativaca filma, ali se puno više pričalo o njegovim…brkovima. Tijekom snimanja i uoči premijere krenule su priče kako je “Raspad sistema” posljednji film serijala, ali priča nije završila….

“Svijet se mijenja. Istina nestaje. Rat dolazi.”

 

Nakon nekoliko odgoda i problema tijekom snimanja zbog poznatih korona razloga u ljeto 2023. godine stiže prvi dio posljednjeg poglavlja serijala. “Odmazda” je radnjom aktualan film – u fokusu filma je potraga za ključevima koji omogućuju pristup digitalnom parazitu, Entitetu ogromne, nezamislive moći koji preuzima kontrolu nad digitalnim svijetom. Priča, između ostalih, tematizira kontrolu nad umjetnom inteligencijom odnosno opasnošću njenog otimanja kontroli. Također, duhovi prošlosti zakucali su na vrata Ethana Hunta – nova protagonistica serijala je Grace (Hayley Atwell) – prvi dio “Odmazde” je možda i najemotivniji film serijala – kraj je blizu i pojavljuju se neki protagonisti koje u serijalu nismo vidjeli…desetljećima…

Foto: Paramount Pictures

 

Ostao je još jedan film, posljednji iz serijala. Posljednja misija Ethana Hunta, rastanak sa serijalom koji je trajao gotovo tri desetljeća – puno se toga promijenilo u filmskom i kino svijetu, ali popularnost “Nemoguće misije” je ostala. Dugovječnost serijala svjedoči kako nije riječ samo o rutinskim, generičnim blockbusterima…

Ethan Hunt i ekipa, posljednji puta…. za filmsku povijest….