RECENZIJA: DEKALOG – Deset Božjih zapovijedi u modernim vremenima

AUTOR SERIJE: Krzystof Kieslowski

GLAVNE ULOGE: Artur Barcis, Aleksander Bardini, Piotr Machalica, Kristina Janda, Olaf Lubaszenko

TRAJANJE: 10 epizoda 

GODINA PROIZVODNJE: 1989-1990

 

Filmovi i serije religijske tematik oduvijek su bili popularni među publikom. U razdoblja nijemog filma nastali su filmovi “ Ben-Hur: Priča o Kristu” (“ Ben-Hur: A Tale of the Christ”) i “ Deset zapovijedi” (“ The Ten Commandments”). Prvi navedeni film snimljen je 1925. godine, drugi 1923. godine. Oba filma su nekako ostala u sjeni, s obzirom na to da su oba filma dobili nove verzije snimljene 1956. i 1959. godine koje se danas smatraju remek djelima filmske umjetnosti. Dokaz kako interes za filmovima i serijama religijske tematike itekako postoji. Tako je 1988. godine u Poljskoj nastao jedan vrlo zanimljiv projekt. Riječ je o mini seriji pod nazivom “ Dekalog”.

Prije nego se pozabavimo serijom, nekoliko riječi o autoru. “ Dekalog” je režirao Krzysztof Kieslowski, vjerojatno najpoznatiji poljski redatelj u povijesti. Ako niste čuli za “Dekalog” sigurno ste čuli za filmsku trilogiju “ Tri boje” (“Three Colours”) koju je također režirao Kieslowski – mnogi ljubitelje sedme umjetnosti “Tri boje” smatraju jednom od najboljih filmskih trilogija. Scenarij za “Dekalog” napisao je Kieslowski zajedno sa scenaristom  Krzysztofom Piesiewiczom. Ideja za seriju došla je kada je Piesiewicz vidio umjetničko djelo iz 15. stoljeća koje ilustrira deset zapovijedi u scenama iz tog razdoblja. Piesiewicz je Kieslowskom predložio da priču smjeste u modernu Poljsku na što je Kieslowski pristao i cijeli projekt shvatio kao filozofski izazov. Kieslowski je htio unajmiti deset različitih redatelja za svaki film u serijalu, no na kraju ih je ipak odlučio sve režirati sam. Osim treće i devete epizode, svaka epizoda ima i različitog snimatelja..

“Dekalog” nema neku povezanu radnju, a sama premisa serije je prilično jednostavna. Riječ je o serijalu od desetak filmova u trajanju od jednog sata, a svaki film bavi se jednom Božjom zapovijedi. Likovi u serijalu se suočavaju s jednom ili više moralnih i(li) etičkih dilema. 

Foto: Screenshot

Svaka epizoda serijala ima drugačije likove i glumce. Jedini lik koji se pojavljuje u skoro svakoj epizodi je bezimeni lik kojeg interpretira Artur Barcis. On promatra glavne likove i nikad ne ulazi u interakciju s njima, a ne pojavljuje se jedino u sedmoj i desetoj epizodi. Ljepota, zanimljivost i snaga  serijala je u činjenici da ga svatko interpretira na različit način. Odnos prema nekom liku, djela koje likovi provode… sve je na gledatelju. On, zapravo mi, odlučujemo što je moralno i ispravno, a što nije. Neki filmovi imaju lijep, dok neki drugi tragičan završetak. Svaki film na svoj način tjera gledatelja na razmišljanje i preispitivanje. Serijal vrlo lako može potaknuti pojedinca na razmišljanje o životu i ljudskim odnosima, a neke možda čak i potaknuti na “ duhovnu” obnovu. Valja spomenuti i to da svaki film ima specifičan i predivan način snimanja, a vizualni izričaj ponekad podsjeća na filmove Andreja Tarkovskog.

Kieslowski je u epizodama serije izbjegavao (ili barem pokušavao izbjeći) političke teme, što ne čudi s obzirom na to da je za vrijeme nastanka serije (serija je snimljena 1988. godine) u Poljskoj na snazi još uvijek bio komunistički režim. Nešto kasnije redatelj je odlučio produžiti peto i šesto poglavlje serije koristeći istu glumačku postavu i djelomično mijenjajući priče. To je bio dio ugovorne obveze s producentima, jer je dugometražne filmove bilo lakše distribuirati izvan Poljske. Filmovi su dobili nazive “ Kratki film o ubijanju” (“ Krotki film o zabijaniu”) i “ Kratki film o ljubavi” (“ Krotki film o milosci”).

“Dekalog” je najhvaljenije djelo Kieslowskog. Neki kritičari serijal smatraju najboljim dramskim djelom koje je ikada napravljeno. Serijal je dobio mnoge međunarodne nagrade, iako je distribuciju izvan Poljske dobio tek kasnih devedesetih godina prošlog stoljeća. Stanley Kubrick je 1991. godine izjavio kako je “ Dekalog” jedino remek-djelo kojeg se može sjetiti, a serijal je nahvalio i Roger Ebert, jedan od najpoznatijih filmskih kritičara svih vremena.

Malo filmova i serija mogu čovjeka potaknuti na snažno i duboko razmišljanje o životu i o njemu samome kao što to radi “Dekalog”. Upravo zbog toga detalji radnje nisu previše spominjani u tekstu – svatko će epizode “Dekaloga” interpretirati na svoj način.. Neki gledatelji će uživati, nekima će možda biti dosadno, ali svatko će (baram) malo promisliti nakon gledanja. Bez obzira na to što se filmovi bave Božjim zapovijedima, “Dekalog” je serija i za ljubitelje serijskih priča koji nisu vjernici odnosno nemaju nekih religijskih uvjerenja. Zbog načina na koji serijal komunicira s gledateljima svi ga mogu gledati i razumjeti, a neki možda čak i otkriju novu stranu sebe za koju nisu ni znali. Da, “Dekalog” je preporuka za sve koji seriju nisu gledali. 

 

AUTOR TEKSTA: Sebastian Ptiček