Njegovu je životnu priču, između ostalih, obilježila tragedija i prerani odlazak brata Rivera, glumca koji je, unatoč smrti u ranim dvadesetim godinama života, potvrdio veliki glumački talent. Prije nekoliko tjedana proslavio je pedeseti rođendan – još je puno glumačkih izazova pred njim, ali ako njegova karijera završi s današnjim već sada je riječ o impresivnoj filmografiji. Karizmatičan, ponekad i problematičan Joaquin Phoenix je u karijeri nastupio u 55 filmova i serija – GOODTALKING Vam donosi deset odabranih naslova u kojima je glumac nastupio.
VIŠA SILA (Return to Paradise) – (1998)
U IME PRAVDE (2000)
Originalnog naziva “The Yards”, film redatelja Jamesa Graya (Phoenix se više puta u karijeri sudarao s Grayom – “Braća po krvi”, “Imigrantica” i “Ljubavnici” također su zajednički projekti) premijeru je trebao doživjeti 1998. godine, ali je premijera kasnila dok redatelj Gray i producent, danas zatvorenik Harvey Weinstein nisu uskladili ideje oko konačnog proizvoda. Kako god bilo, Joaquin Phoenix je vrlo dobar u ulozi Willieja Guttiereza, čovjeka za specijalne zadatke u kompaniji Franka Olchina. Priča filma inspirirana je stvarnim događajima (o korupcijskoj je aferi riječ). U filmu je Phoenix okružen jakom glumačkom ekipom (James Caan, Charlize Theron, Faye Dunaway, Ellen Burstyn) i pokazuje kako se bez problema glumački snalazi bez obzira u kakvom se okruženju nalazi.
GLADIJATOR (2000)
Pravi filmski heroj treba pravog protivnika. Antiheroja i(li) negativca – protivnika koji će učiniti sve kako bi junaka zauvijek uništio. Kako izgleda primjer vrhunskog, nezaboravnog negativca Phoenix je pokazao u “Gladijatoru” interpretirajući Komoda (Commodusa) sina Marka Aurelija. Predodređen za preuzimanje carstva Komod nikada neće postati prvi čovjek imperija – otac je skončao u njegovom zagrljaju smrti (prije toga Marko Aurelije sinu će priznati kako je on njegov neuspjeh). Iduća meta psihotičnog, nesigurnog i nestabilnog Komoda je Maximus koji se vratio iz mrtvih, ali riješiti se Maximusa nije jednostavno. Za ulogu u “Gladijatoru”, Phoenix je nominiran za “Oscara” (pobjedu je odnio Benicio Del Toro za “Traffic”) – uloga u filmu potvrdila je Phoenixa kao svestranog glumca koji i kao negativac može izgledati impresivno.
BUFFALO SOLDIERS (2001)
U filmu “Buffalo Soldiers” Phoenix ponovo interpretira svojevrsnog negativca, ali u drugom vremenu i drugačijem kontekstu. Film redatelja Gregora Jordana crnohumorna je i žestoka kritika američke vojske u kojoj je glavni protagonist američki vojnik Ray Elwood (Phoenix) na službi negdje u tadašnjoj Zapadnoj Njemačkoj – vrijeme je hladnog rata i “američki način života” mora se očuvati na svim stranama svijeta. Međutim, Elwooda (kao i većinu njegovih kolega) američke vrijednosti baš i ne zanimaju previše – on je ljubavnik supruge pukovnika Bermana (inače, pukovnik je direktno nadređen Elwoodu) i krijumčari odnosno prodaje vojne zalihe lokalnim krijumčarima. Uz vojnu opremu Elwood povremeno preprodaje i heroin, ali stvari se kompliciraju kada u bazu stiže narednik Lee, veteran rata u Vijetnamu i istražitelj koji malo drugačije doživljava vojni poziv. Phoenix je iznimno uvjerljiv u ulozi glavnog protagonista – uz Phoenixa u filmu nastupaju Ed Harris, Anna Paquin, Scott Glenn i Michael Pena.
MISTERIOZNI ZNAKOVI (2002)
Obiteljska drama iz vremena kada je indijski filmaš M.Night Shyamalan proizvodio vrhunske filmove. “Misteriozni znakovi” su kombinacija drame, trilera i znanstvene fantastike – radnja filma događa se na seoskom imanju negdje u Pennsylvaniji i prati članove obitelji Hess. Glava obitelji je bivši svećenik (čija je vjera uzdrmana nakon obiteljske tragedije) Graham Hess (Mel Gibson) dok Phoenix interpretira njegovog mlađeg brata Merrilla. Film počiva na interakciji između članova obitelji Hess – najvažnije karike su upravo Graham i Merrill odnosno Gibson i Phoenix. “Misteriozni znakovi” imaju prepoznatljiv redateljski ugođaj kakav stvoriti zna Shyamalan – ispod površine (invazija vanzemaljaca) skriva se film koji se bavi vječnim ljudskim temama…
HOD PO RUBU (2005)
Briljantna izvedba Phoenixa u biografskom filmu koji tematizira život čovjeka u crnom Johnnya Casha. Phoenix kao i Reese Whiterspoon (u filmu glumi June Carter) glazbene su dionice u filmu otpjevali sami – i taj dio, kao i njihova kemija tijekom filma izvrsno funkcionira. Film prikazuje život glazbene zvijezde od ne baš jednostavnog djetinjstva – Cash i Phoenix imaju i tragičnu životnu poveznicu. Poput Joaquina i Cash je izgubio brata u tragičnoj nesreći – upravo je spomenuta tragedija i jedan od važnih motiva filma. “Hod po rubu” osvojio je brojne filmske nagrade i jedan je od najboljih biografskih, glazbenih filmova u ovom stoljeću.
MASTER
Rijetko viđeno nadigravanje i nadmudrivanje glumačkih velikana. Prvi je Joquin Phoenix u ulozi psihički labilnog ratnog veterana Freddieja Quella. Nakon ratnih trauma Quell pokušava pronaći mjesto pod suncem kada je o mirnodopskom životu riječ. Quell upoznaje Lancastera Dodda (ovdje dolazimo do drugog velikana, danas pokojnog Phillipa Seymoura Hoffmana) vođu kulta koji zaintrigira Quella. Ratni veteran postaje član kulta i kreće na putovanje Amerikom kojem je cilj širenje njihovih uvjerenja i vjerovanja. Iako “Master” nije ostvario zapažen uspjeh na kino blagajnama, redatelj Paul Thomas Anderson izazvao je lavinu reakcija zbog detalja u radnji koji podsjećaju na scijentologiju odnosno Lancastera Dodda u kojem su neki prepoznali Rona Hubbarda, oca scijentologije. Kako god bilo “Master” je slojevita priča o manipulaciji, tajnama i lažima koje je prikazano kroz izvrsnu interakciju izvrsnih Phoenixa i Seymoura Hoffmana.
ONA
Briljantno razotkrivanje hladnoće i nedostatka emocija modernog načina života u redateljsko-glumačkoj izvedbi Spikea Jonzea i Joaquina Phoenixa. Phoenix je Theodore, čovjek zanimljivog zanimanja – on piše emotivna pisma za ljude koji nemaju vremena za pisanje i emocije. Zaposlenik je agencije čiji su klijenti ljudi koji za emocije nemaju vremena. Iako iz njegovih pisama pršte emocije, privatno je Theodore u emotivnom kaosu – raspadnuti brak snažno je uzdrmao emotivnog Theodorea i nikako se ne može povezati odnosno pronaći interes za novu žensku osobu. No, stvari se mijenjaju kada u njegov život ulazi operativni sustav pod imenom Samantha koja postaje sve važniji dio Theodoreova života. Phoenix izvrsno nosi film koji je istovremeno čudna ljubavna priča, ali i priča o modernom čovjeku, društvu koje zaboravlja emocije i fizički kontakt i okreće se umjetnoj inteligenciji. Čak i kada je o ljubavi riječ. Uz Phoenixa u filmu nastupaju Amy Adams, Rooney Mara i senzualni, seksi glas Scarlett Johansson.
ISKUPLJENJE U NEW YORKU
“Iskupljenje u New Yorku” pomalo je nespretan prijevod naslova filma škotske redateljice Lynne Ramsey (u originalu “You Were Never Really Here”) u kojem Phoenix, ponovo, briljira. Na posterima filma mogao se pronaći citat kako je riječ o “Taksistu 21. stoljeća”. Koliko se “Iskupljenje…” približilo remek-djelo Martina Scorsesea teško je napisati, ali je riječ o izvrsnom filmu koji je prošao prilično ispod radara. Phoenix je (ponovo) psihotičan ratni veteran Joe koji za život zarađuje pronalaskom otetih osoba. Konkretno mladih djevojaka. Novi slučaj poseban je izazov – senator Votto angažirao je, preko posrednika, Joea kako bi pronašao Ninu. Prošlo je nekoliko dana od kako je Nina otišla od kuće. Votto želi izbjeći publicitet i policiju i zato je angažiran Joe. Cijena posla je 50 000 dolara. Joe prihvaća ponudu, pronalazi djevojčicu no tek tada počinju pravi problemi. “Iskupljenje u New Yorku” nije film koji se može preporučiti svakom ljubitelju film – prije svega zbog brutalnosti i nasilja te psihotičnog prikaza doživljaja glavnog protagonista. Međutim, film je vizualan doživljaj i Phoenix ponovo dominira…
JOKER
Prvi je “Joker” postao fenomen u pozitivnom smislu, ovogodišnji je nastavak fenomen u negativnom smislu, ali ono što se ne može zanemariti je činjenica kako je Phoenix konstanta u filmovima. Glumac je izvrstan u ulozi Arthura Flecka. U vrijeme kada su mnogi mislili kako se o Jokeru nema više ništa za filmski otkriti (Ledger i Nicholson su izvrsni u spomenutoj ulozi, Jared Leto nebitan…), Phoenix je prihvatio ulogu i pokazao rijetko viđenu glumačku raskoš interpretirajući Flecka na rijetko viđen način. Phoenixov je Joker seciran do najsitnijih detalja i doista je velika šteta što je nastavak toliko slabiji u odnosu na prvi film. Glumac je za ulogu Arthura Flecka osvojio niz nagrada uključujući i “Oscara” za najbolju glavnu ulogu.
Spomenuti treba i:
- Žena za koju se umire
- Pogrešno skretanje
- Ljubavnici
- Hotel Ruanda
- Braća po krvi
- Osam milimetara