Devetnaestog dana, osmog mjeseca 2012. godine zauvijek je otišao britanski filmaš Tony Scott. Scott je izvršio samoubojstvo u 69. godini života – skok s mosta Vincent Thomas u Los Angelesu bila je posljednja odluka Tonyja Scotta. Filmaš je ostavio nekoliko oproštajnih poruka, ali tek kasnije se otkrio glavni razlog filmaševog samoubojstva – iako je Tonyjev stariji brat Ridley (da, Ridley Scott redatelj Aliena i Blade Runnera) je u razgovoru s novinarima otkrio kako je Tony vodio dugogodišnju bitku s teškom bolešću…
Tony Scott je otišao, ali njegova ostavština su filmovi koje je snimio. Scott mlađi u filmografiji nema filmove poput “Aliena” i “Blade Runnera”, ali njegov su filmovi blockbusteri koji su i danas rado gledani te, opravdano, imaju zvjezdani status kod ljubitelja filma svih generacija (neki od redateljevih filmova i danas su podcijenjeni ili nisu dobili pažnju koju zaslužuju). Scott nije snimio veliki broj filmova, ali većina njih i danas su filmska lektira (impresivna je lista glumaca koji su nastupili u redateljevim filmovima) – GOODTALKING Vam donosi pregled filmova zbog kojih je Tony Scott postao dio filmske vječnosti…
GLAD (Hunger) – 1983
Nakon nekoliko poslova na kratkom filmu i serijama (“Loving Memory” iz 1970. godine je nešto između kratkometražnog i dugometražnog filma), godine 1983 Scott je realizirao prvi pravi, punokrvni redateljski prvijenac. Iako “Glad” ne pripada među najbolje redateljeve filmove riječ je o zanimljivom debitantskom ostvarenju, horor – drami o vampirskom paru Johnu i Miriam koji godinama, točnije stoljećima žive hraneći se krvlju smrtnika. Problemi nastaju kada John počinje ubrzano stariti. “Glad” je stilski dotjeran film kojeg je nemoguće zaobići zbog glumačke ekipe koju predvode Susan Sarandon, Catherine Deneuve i…David Bowie. Solidno zagrijavanje za buduće projekte Tonyja Scotta iako je “Glad” najmanje blockbusterski projekt od svih kasnijih redateljevih filmova.
TOP GUN (1986)
Tri godina nakon “Gladi” stiže jedan od najpopularnijih filmova osamdesetih i prvi veliki hit Tonyja Scotta. Filmski su putevi spojili Scotta i producente Dona Simpsona i Jerryja Bruckheimera (dvojac je potpisao niz blockbustera, filmovi na kojima su Simpson i Bruckheimer radili zaradili su milijarde dolara na svjetskim kino blagajnama – Simpson je preminuo 1996. godine dok je Bruckheimer samostalno nastavio uspješnu producentsku karijeru) i nastala je filmska priča koja je označila uspon i Toma Cruisea u prvu glumačku ligu Hollywooda. Cruise je Maverick, vrhunski pilot koji se bori s pravilima vojske i, za vojničke standarde, nemirnim karakterom. Film u kojem je važna i ljubavna priča (Kelly McGillis), prijateljstvo i…američka vojska. Val Kilmer, Michael Ironside, Tim Robbins, Meg Ryan, Anthony Edwards.…dio su glumačke ekipe redatelja Tonyja Scotta. Nezaboravan soundtrack također je dio priče filma (Scott je redatelj videa za pjesmu “Danger Zone” Kennyja Logginsa) koji je dobio nastavak 2022. godine uz veliku posvetu čitave ekipe Tonyju Scottu.
OSVETA (Revenge) – (1990)
Nakon komercijalnog uspjeha drugog filma iz serijala “Policajac s Beverly Hills”, Scott je 1990. godine realizirao dva filma. Prvi je triler “Osveta” u kojem je redatelj spojio Costnera, veterana Anthonyja Quinna i Madeleine Stowe. Film je prošao prilično loše na kino blagajnama, kritika je, većinom, sasjekla “Osvetu”, ali je nevjerojatna popularnost i gledanost film doživio dolaskom u videoteke – i danas kada se film spominje na virtualnim mjestima koja okupljaju ljubitelje filma (poput Facebook grupe o filmovima i serijama Goodtalking) većina gledatelja poginut će palac gore za “Osvetu”. Radnja ljubavnog trilera prati pilota Cochrana koji je završio vojnu karijeru. Nakon završetka službe odlazi u Meksiko kako bi posjetio prijatelja, bogataša Tibeyja. Susret starih prijatelja postaje fatalan nakon što Cochran upozna lijepu Miryeu, prijateljevu suprugu…ljubavni trokut će izazvati val nasilja.
DANI GROMA (Days of Thunder) – (1990)
Iste godine premijerno je prikazana još jedna Scott-Cruise-Simpson- Bruckheimer suradnja. “Dani groma” je priča o Coleu Trickleu, vozaču auto utrka. Trickle je dečko koji obećava, ali je problem njegov karakter i emotivna eksplozivnost zbog kojeg dolazi u sukob sa…svima oko sebe. Kako bi postao pobjednik Trickle mora pobijediti protivnike na trkalištu, ali i vlastiti temperament. Priča filma je, manje-više, već viđena, ali “Dani groma” su nabijeni adrenalinom i sjajnim scenama utrka. Uz spomenutu redateljsko-glumačko-producentsku ekipu u filmu nastupaju Robert Duvall, Michael Rooker, John C. Reilly, Cary Elwes i Randy Quaid. Da, ne treba zaboraviti i Nicole Kidman koja je na snimanju upoznala Cruisea te glazbu koji je napisao Hans Zimmer.
PRLJAVI IGRAJU PRLJAVO (The Last Boy Scout) – (1991)
Godine 1988. na akcijskom se nebu Hollywooda pojavio John McClane odnosno Bruce Willis – Umri muški postao je akcijski klasik. Tri godine nakon prvog filma serijala nastao je film koji je spojio Willisa i Scotta – “The Last Boy Scout” u nas pomalo nespretno preveden kao “Prljavi igraju prljavo“. Priča o slučajnim partnerima Joeu Hallenbackeu i Jimmyju Dixu koji spletom okolnosti moraju surađivati kako bi preživjeli nabijena je akcijom i humorom. Izvrsna je interakcija između Willisa i Wayansa ispunjena je međusobnim prepucavanjima i akcijskim vratolomijama – u filmu kojeg je teško pogledati samo jednom nastupa i mlađahna Halle Berry. Iako je film solidno prošao na kino blagajnama teško se oteti dojmu kako je riječ o pomalo podcijenjenoj akcijskoj komediji.
PRAVA ROMANSA (True Romance) – (1993)
Scenarij za “Pravu romansu” napisao je Quentin Tarantino tijekom putovanja po Europi gdje se upoznao s lokalnim običajima (metrički sustav, majoneza, “Le Big Mac”…). Konačni proizvod došao je u ruke Tonyja Scotta koji je scenarij ponešto promijenio (u kojoj mjeri znaju samo spomenuti filmaši – navodno je Tarantino završetak nešto drugačiji, mračniji i nasilniji) koji je potpisan kao redatelj filma. Tijekom filma može se osjetiti duh Tarantina (dijalozi) – Scott je na pravi način režirao priču o Clarenceu i Alabami koji dolaze u posjed velike količine kokaina i izazivaju lančanu reakciju nasilja. Film jednu od najjačih glumačkih postava devedesetih. U filmu se pojavljuju Christian Slater, Patricia Arquette, Brad Pitt, Christopher Walken, Dennis Hopper, Val Kilmer, Samuel L. Jackson, Chris Penn, Tom Sizemore, Gary Oldman, Val Kilmer i James Gandolfini. Impresivno, zar ne?
GRIMIZNA PLIMA (Crimson Tide) – (1995)
OBOŽAVATELJ (The Fan) – (1996)
“The Fan” iliti “Obožavatelj” svakako ne spada u red najboljih i najpoznatijih redateljevih filmova, ali je sigurno najpodcjenjeniji i prilično neopravdano gurnut u stranu i razapet od strane kritičara.
Glavni je protagonist filma Gil Renard (Robert De Niro) – Renard je trgovac noževima, razveden i život mu je u priličnom neredu. Jedini užitak i strast Renardu je baseball, navijač je “San Francisco Giantsa” i obožavatelj je igrača pod imenom Bobby Reyburn (Wesley Snipes). Reyburn je u krizi, padu forme i Renard želi pomoći svojem idolu….na sve moguće načine….
Žanrovski, “The Fan” kombinacija psihološkog triler i drame – Scott preispituje i prikazuje dvije (česte?) pojave; pretjerano obožavanje sportaša odnosno sportske momčadi (u ovom slučaju je u pitanju baseball, ali zapravo se radnja može preslikati na bilo koji sport) te dio vrhunski plaćenih sportaša kojima zapravo navijači nisu važni i čitava im sportska priča ne znače previše (osim, naravno, zarade). Uz Snipesa i De Nira u filmu nastupaju i Guillermo Del Toro, Ellen Barkin i John Leguizamo….
DRŽAVNI NEPRIJATELJ (Enemy of the State) – (1998)
Techno akcijski triler redatelja prati odvjetnika Roberta Claytona Deana koji se nađe na meti korumpiranog političara i tajnih službi. Razlog za progon odvjetnika je vrpca na kojoj je snimljeno ubojstvo kongresmena. Službe će učiniti sve kako bi kompromitirale Deana i njegov život i izgleda da odvjetnik nema šanse, ali u priču se uključuje tajanstveni Edward Lyle….
Dinamičan i napet film je zanimljiv i zbog prikaza kako moderne tehnologije mogu uništiti ljudske živote u nekoliko dana. Treba spomenuti kako je film snimljen 1998. godine – teško je zamisliti kakve se danas metode mogu koristiti u praćenju bilo kojeg stanovnika planeta. Will Smith je glavna uloga filma, Jon Voight negativac – ženski dio glumačke ekipe čine Regina King i Lisa Bonet – svi navedeni su odradili korektan posao, ali show je ukrao rutiner Gene Hackman.
ZANIMANJE ŠPIJUNA (Spy Game) – (2001)
TJELESNA STRAŽA (Man On Fire) – (2004)
Akcijski triler kojeg nose emocije koje eksplodiraju u završnim trenucima filma. Washington je bivši tajni agent Creasy koji se bori s alkoholizmom. Creasy prihvaća posao tjelohranitelja u Meksiku. Pita je djevojčica bogataša koju Creasy mora čuvati – nakon što je djevojčica oteta Creasy kreće u smrtonosni pohod i osvetu. Bivše će specijalac učiniti sve da pronađe Pitu… baš sve – čak i vlastiti život…
Brutalne akcijske scene, Denzelov glumački show, sjajna interakcija između Washingtona i Dakote Fanning…sve navedeno i više od toga možemo pronaći u “Tjelesnoj straži”. Spomenuti se moraju Christopher Walken i Mickey Rourke. “Tjelesna straža” za mnoge je najbolji svakako i najemotivniji film redateljske karijere Tonyja Scotta
Tony Scott je redatelj i filmova:
- Deja Vu
- Nezaustavljivi
- Domino
- Otmica metroa 1,2,3