RETRO: BORAT – Jagshemash !

REDATELJ: Larry Charles
GLAVNE ULOGE: Sacha Baron Cohen, Ken Davitian, Pamela Anderson
TRAJANJE: 84 minute
NAZIV ORIGINALA: Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

 

Jagshemash! My name a Borat! This my country of Kazakhstan!

… malo je ljubitelja filma, posebno kada je o obožavateljima komedija riječ, koji nisu upoznati s prethodnim rečenicama. Čovjeka koji izgovara spomenute riječi ne treba posebno predstavljati, ali za one koji i dalje ne znaju – riječ je o Boratu, novinaru iz Kazahstana. Borat je jedan od najpoznatijih satiričnih likova stoljeća u kojem živimo. Film o Boratu premijerno je prikazan 2006. godine – radnja prati novinara iz Kazahstana koji odlazi u Sjedinjene Američke Države kako bi snimio dokumentarac o američkom društvu i kulturi. Sama priča o tome kako je nastao film je jako zanimljiva, a još je zanimljivija priča o kreatoru Borata. Njegovo ime je Sacha Baron Cohen.

Sacha Baron Cohen engleski je komičar, glumac, scenarist i producent. Veliki je obožavatelj britanske komičarske grupe Monty Python. Pythoni su imali ogroman utjecaj na njegovu karijeru zbog njihovog osebujnog i originalnog humora. Cohen je najpoznatiji po kreaciji satiričnih likova koje i sam interpretira.

Prvi lik s kojim je Cohen doživio uspjeh je Ali G, reper iz londonskog predgrađa Stainesa. Prepoznatljiv je po svojoj trenirci i nakitu kao i “uličnim” rječnikom. Tu je i Brüno Gehard, modni reporter iz Austrije, homoseksualac. Nakon njega nastao je Borat. Posljednji Cohenov lik je Admiral General Haffaz Aladeen, diktator izmišljene države Wadiye. Svi likovi (osim Aladeena) popularnost su stekli u engleskoj satiričnoj skeč komediji “ Da Ali G Show”. Riječ je o seriji u kojoj je Cohen u ulozi svojih likova dovodio razne goste i postavljao pitanja na koje gosti često nisu imali odgovore. Neki od njih bili su i poznate osobe, među kojima je i bivši američki predsjednik Donald Trump. Gosti su mislili da su Cohenovi likovi stvarne osobe i nisu imali pojma da je to sve gluma te su zbog toga njihove reakcije “stvarne”. Cohen nije imao nikakav scenarij te je improvizirao na licu mjesta. Osobe u seriji su bile iz svih slojeva društva, od farmera do znanstvenika. Serija je bila jako uspješna, pa je zbog toga svaki od Cohenovih likova dobio svoj vlastiti film. Ali G je dobio “ Ali G Indahouse” (2002.), Borat “ Borat: učenje o amerika kultura za boljitak veličanstveno država Kazakstan” (2006.), Brüno “ Brüno” (2009.), General Aladeen “ Diktator” (2012.). Svaki lik i film zaslužuje poseban tekst – prvi je na redu Borat.

Radnja filma prati Borata koji odlazi u Sjedinjene Američke Države snimiti dokumentarac i upoznati voljenu Pamelu Anderson. S njim putuje i Azamat Bagatov (Ken Davitian), producent dokumentarca. Normalna radnja u filmu jednostavno ne postoji, čitav je film niz slučajnih i improviziranih susreta Borata sa američkim građanima. Boratov govor u filmu često je gramatički neispravan i besmislen, pa tako često govori da je stigao u “ US and A” (SA i D). U filmu sudjeluje tek četiri glumaca (Cohen, Davitian, Anderson i Luenell Campbell- koja glumi prostitutku). Svi ostali likovi “žrtve” su Cohenove improvizacije. Neki od njih nakon što su shvatili da im je smješteno htjeli su tužiti Cohena. Većina tužbi bila je neuspješna – Cohen se često šali da drži svjetski rekord za najtuženijeg glumca svih vremena. U filmu je Kazahstan prikazan kao jedna zaostala zemlja bez ljudskih prava. Cohen je izjavio da je Kazahstan izabran zbog toga što velika većina Amerikanaca nije znala puno o toj zemlji. Prema njegovim riječima Kazahstanu te smatra kako je to jedna predivna zemlja s predivnim ljudima. Selo prikazano na početku filma nije selo u Kazahstanu nego u Rumunjskoj. Riječ je o romskom selu imena Glod (u prijevodu blato). Stanovnici sela nisu najbolje razumjeli engleski, pa kad su kasnije vidjeli kako ih je Cohen prikazao, odmah su ga zamrzili, a neki su otišli toliko daleko da su zaprijetili da će ga ubiti ako se ponovno vrati u selo. U filmu se Borat često šali na račun Židova, što je prilično ironično, s obzirom na to da je Cohen i sam Židov.

Film pripada žanru pseudodokumentarne komedije, odnosna filma koji prikazuje izmišljene događaje, ali koji je predstavljen kao dokuemntarac. Postigao je ogroman uspjeh te se smatra jednom od najboljih komedija snimljenih u posljednje vrijeme. 2020. godine film je dobio nastavak “ Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” poznatiji kao “ Borat Subsequent Moviefilm” ili jednostavno BORAT 2 . Nastavak je, također, dobio pozitivne kritike, no bilo ga je puno teže snimiti s obzirom na to da danas mnogi znaju tko je Borat. Cohen se je u nastavku često morao prerušavati kako ne bi bio prepoznat. Film je snimljen u tajnosti za vrijeme COVID-19 pandemije.

Iako nije najbolja Cohenova komedija, “Borat” je preporuka i obavezno filmsko štivo za sve ljubitelje nekorektnih, drugačijih komedija. Kakvih u današnje vrijeme nedostaje….

 

Tekst napisao: Sebastian Ptiček