REDATELJ: Tim Burton
GLAVNE ULOGE: Michael Keaton, Jenna Ortega, Winona Ryder, Monica Bellucci, Justin Theroux, Danny De Vito, Catherine O’Hara
TRAJANJE: 104 minute
NAZIV ORIGINALA: Beetlejuice, Beetlejuice
“Ako mu triput izgovoriš ime….pojavit će se.” – Lydia Deetz
Bez obzira na to što je 1985 godine zaintrigirao ljubitelje filma zabavnom kombinacijom komedije i filma ceste poznatom pod naslovom “Pee-weejeva velika avantura”, prvi veliki kino hit mračnog i otkačenog Tima Burtona bio je “Bubimir” (Beetlejuice) premijerno prikazan 1988 godine. Crnohumorna priča o svijetu mrtvih u kojem su glavni protagonisti tragično preminuli Adam i Barbara koji pokušavaju (uz pomoć bio-egzorcista Bubimira koji je pak posebno zainteresiran za Lydiju Deetz, najmlađu članicu obitelji koja je uselila u kuću nakon smrti Adama i Barbare) izbaciti iz kuće u nove žive stanare, bio je, na neki način, početak uspješne karijere redatelja osebujnog, ali i originalnog redatelja. “Bubimir” je postao i veliki komercijalni hit – prema filmu je nastala i animirana serija. Također, “Bubimir” je početak suradnje Burtona i glumca Michaela Keatona koja je nastavljena godinu dana kasnije prvim Burton/ Batman filmom. Ipak, bez obzira na popularnost i važnost “Bubimira” za Burtona i njegove obožavatelje na nastavak se moralo čekati desetljećima. Čekalo se dugo, ali nastavak se dogodio ljeta 2024. godine – ništa čudno s obzirom na to da živimo u godini filmskih nastavaka. Ako mogu Joker, Twister, Gladiator, Venom, Deadpool… može i Bubimir….
Godinama nakon događaja iz prvog filma Lydia Deetz napustila je Winter River i postala je kombinacija voditeljice i medija za kontakt s duhovima u televizijskom showu prigodnog imena “Kuća duhova”. Lydia je majka tinejdžerice Astrid (Astrid je neprilagođena i drugačija – baš kao majka u prvom filmu), život je odnio njenu veliku ljubav – njen trenutni partner nesimpatični je i samodopadni medijski djelatnik Rory. Bez obzira na godine koje su prošle i promjenu životne okoline, Lydia i dalje sanja Bubimira, ali, uz pomoć lijekova, uspijeva nekako funkcionirati. Nesretan slučaj u obitelji ponovo će okupiti obitelj Deetz u Winter Riveru. Ne samo članove obitelji Deetz već na okupljanje stiže Bubimir i neki novi protagonisti iz svijeta mrtvih…
Nekoliko recenzija objavljenih odmah nakon američke premijere filma naglašavale su, između ostalih, kako je u odnosu na film iz 1988. godine, oštrica crnog humora otupjela te nedostatak maštovitost i bizarnosti Tima Burtona. U redu, u odnosu na prvi film “Bubimir, Bubimir” stilski je umjereniji (to zapravo i nije loša odluka), ali bizarnosti i mračnih detalja te humora (crnog i svakog drugog) nastavku ne nedostaje. Film je zabavan i duhovit – svijet mrtvih, ali i živih prikazan je s dozom cinizma i ispunjen je….čudnovatim likovima. Burtonovskih bizarnosti i mračnih trenutaka ne nedostaje – jedan od sporednih (svima dobro poznat), protagonista kroz čitav film prolazi doslovno obezglavljen, rođenje malog Bubimira ozbiljan je horor trenutak dok je završni obračun točnije kaos u lokalnoj crkvi ispunjen detaljima koje treba vidjeti jer nije ih jednostavno opisati. Iako Burton nije na redateljskoj razini kao prije nekoliko desetljeća (dojam koji se ne odnosi isključivo na “Bubimira 2” već na redateljevu filmografiju u posljednjih petnaestak godina) “Bubimir 2” sadrži prepoznatljiv redateljev rukopis. U nekim detaljima umjereniji, ali i dalje zabavan, duhovit, mračan i, u trenucima, stravično bizaran. U nekim se trenucima filma Burton prilagodio novim, recentnim vremenima – obračunao se Bubimir s influencerima i društvenim mrežama na svoj, originalan način.
Za razliku od nekih recentnih nastavaka koji pate od nedostatka sadržaja odnosno idejama kada je o priči riječ, “Bubimir, Bubimir” ima problem s viškom likova i (pod)zapleta. U filmu ima materijala za (barem) još jedan film – odnos Bubimira i Delores, Lydia Deetz i Astrid odnosno odnos majke i kćeri – Astrid podsjeća na Lydiu iz prvog filma, Astrid i njena prva ljubav Jeremy (još jedna bizarna ljubavna priča by Tim Burton)….neki su od trenutaka filma koji su mogli (morali?) imati više minuta. Možda je Burton mogao nešto od navedenog ostaviti i za eventualni treći film ?
Poznatim glumačkim imenima iz prvog filma dodana su neka nova li a – krenimo od glumaca koji su nastupili u prvom filmu. Winona Ryder iznimno je uvjerljiva kao odrasla Lydia Deetz – njena životna priča obilježena je tragedijom, odnos s Astrid gotovo i ne postoji. Nesigurnost odrasle Lydije dodatno hrani i njeguje Rory, proizvod novog vremena kojem je najvažniji publicitet, broj klikova i pregleda. Glumački, prvo ime filma je Michael Keaton – više od tri desetljeća prošlo je od njegove prve interpretacije Bubimira, ali ništa se promijenilo nije – film je u velikoj mjeri show Keatona odnosno Bubimira. Zapravo teško se oteti dojmu kako Keaton u nastavku lik bio-egzorcista interpretira sa znatno više energije i glumačke motivacije nego u prvom filmu. Baš kao i Batmana u Flashu . Od novih glumačkih imena solidna je sveprisutna Jenna Ortega u ulozi Astrid, Monica Bellucci je funkcionalna kao Delores – spomenuti treba kratku epizodu Dannyja De Vita i nešto veću ulogu Willema Defoea.
“Bubimir, Bubimir” je, većinom, opravdao očekivanja. Nastavak je duhovit i zabavan film uz prepoznatljivu dozu ekscentričnosti i mračnih trenutaka kakvi se mogu vidjeti u filmovima Tima Burtona. Redatelju ne nedostaje ideja kada je riječ o priči o Bubimiru i neće biti iznenađenje ako ćemo uskoro za naslov novog filma Tima Burtona morati izgovoriti “Bubimir”, “Bubimir”, “Bubimir”….
OCJENA: 7.5 ….možda i 8