RETRO: ROĐENJE JEDNE NACIJE (1915) – najkontroverzniji film svih vremena?

REDATELJ: David Wark Griffith

GLAVNE ULOGE: Lillian Gish, Mae Marsh, Miriam Cooper, Ralph Lewis

TRAJANJE: 190 minuta

NAZIV ORIGINALA: The Birth of a Nation

 

U bogatoj povijesti kinematografije pamtimo brojne filmske priče koje je dio publike (ali i kritike) smatrao kontroverznima. Neki su taj status imali u vremenu premijere, neki su ga dobili tek nekoliko desetljeća kasnije, a neki su ga zadržali za sva vremena. Ovo je prvi film koji je podigao izuzetno veliku “ prašinu” kako među gledateljima, tako i među kritičarima. Riječ je o filmu “ Rođenje jedne nacije” Davida Warka Griffitha iz 1915. godine.

Griffith je, bez sumnje, jedan od najvažnijih filmskih redatelja u povijesti filmske umjetnosti. Uveo je mnoge aspekte filmske montaže i zauvijek promijenio način na koji se režiraju filmovi. Rođen je 1875. godine u saveznoj državi Kentucky u Sjedinjenim Američkim Državama, a filmom je bio fasciniran još od malih nogu. Režijom se  počeo baviti 1908. godine kada i režira svoj prvi film “ Dollijine avanture” (“ The Adventures of Dollie”). Film traje 12 minuta, a govori o mladoj djevojci koja, nakon što ju je oteo trgovac, završi zarobljena u bačvi dok pluta niz rijeku prema vodopadu. Griffith je sve do 1915. godine uglavnom snimao kratke filmove, uz nekoliko izuzetaka, a upravo je te godine stekao svjetsku slavu filmom “ Rođenje jedne nacije”. Nakon toga niže uspjeh za uspjehom, a najvažniji filmovi su mu “ Netrepljivost” (“ Intolerance”), “ Slomljeni cvjetovi” (“ Broken Blossoms”), “ Dolje na istok” (“ Way Down East”), “ Siročad Oluje” (“ Orphans of the Storm”). U svojoj karijeri snimio je i 2 zvučna filma. Riječ je o filmovima “ Abraham Lincoln” i “ Borba” (“ The Struggle”). Spomenuti filmovi su jako loše prošli i kod publike i kod kritičara, te su pokazali da se Griffith nije uspio prilagoditi novom razdoblju zvučnog filma (što je bio slučaj sa mnogim redateljima i glumcima nijemog filma). Čak šest Griffithovih filmova nalaze se u nacionalnom filmskom registru zbog svoje kulturne važnosti, a jedan od njih je i “Rođenje jedne nacije”.

Radnja filma smještena je za vrijeme Američkog građanskog rata. U središtu radnje dvije su obitelji: obitelj Stoneman (sjevernjačka obitelj) i obitelj Cameron (južnjačka obitelj). Obje obitelji imaju nekoliko članova – u prvom planu su Phil i Elsie (Stoneman) kao i Margaret i Ben (Cameron). Bez obzira što se nalaze na suprotnim stranama i jedni i drugi su u odličnim odnosima. Phil je zaljubljen u Margaret, a Ben u Elsie. Nakon izbijanja rata Phil se pridruži vojsci Unije, a Ben vojsci Konfederacije. Dok su oni na bojištu u kuću Camerona upadaju crnoputi militanti i počnu napadati žene, ali vrlo brzo ih zaustave konfederacijski vojnici. Obojica mladića prežive rat. 1865. godine rat završava, a nedugo nakon toga ubijen je predsjednik Abraham Lincoln. Počinje novo doba, doba rekonstrukcije…

U vrijeme kada je premijerno prikazan film “Rođenje jedne nacije” bio je istinski spektakl. Riječ je o prvom američkom filmu koji je za glazbu unajmio orkestar. Usavršio je brojne filmske tehnike, a također je prvi film koji je prikazan u Bijeloj kući tadašnjem predsjedniku Woodrowu Wilsonu. Kontroverza filma, između ostalih, najviše se može pronaći u prikazu Crnaca odnosno Afroamerikanaca koji su prikazani kao neinteligentni i seksualno agresivni prema bijelim ženama. Za razliku od njih Ku Klux Klan odnosno njihovi pripadnici prikazani su kao heroji neophodni za očuvanje američkih vrijednosti, zaštitu bijelih žena i održavanje nadmoći bijelaca. Jedna od najkontroverznijih scena u filmu je ona u kojoj crnac Gus želi zaprositi bjelkinju Floru, a ona mu kaže da bi radije umrla nego se oženila crncem, nakon čega skoči s litice i umire (spomenuti treba kako većinu Crnaca u filmu glume bijeli ljudi, naravno našminkani).

Bez obzira na kontroverzan sadržaj, film je bio izuzetno popularan i uspješan i zaradio je veliki novac (za vrijeme kada je premijerno prikazan, naravno). Publika jednostavno nikada prije nije vidjela nešto slično, “Rođenje jedne nacije” je prvi film koji se bavio spomenutim temama – izazvao je film Davida Griffitha prosvjede širom SAD-a i dodatno aktualizirao postojanje Ku Klux Klana (scenarij filma je inspiriran romanom “ Čovjek iz Klana’)‘. Griffith je kasnije izjavio kako njegova namjera nije bilo nikoga uvrijediti (hm!) odnosno htio je prikazati dio američke povijesti na najuvjerljiviji mogući način. Film je i dan danas predmet velike rasprave među filmašima i povjesničarima.

Nastup u “Rođenju jedne nacije” učinio je od glumice Lillian Gish svjetsku zvijezdu. Gish je i prije “ Rođenja jedne nacije” bila “glavna” Griffithova glumica – njihova se suradnja nastavila se i nakon premijere filma i postala je poznata kao prva dama američkog filma. Zbog doprinosa filmu 1971. godine nagrađena je Oscarom za životno djelo.

“ Rođenje jedne nacije” jedan je od najvažnijih istovremeno i najkontroverznijih filmova u povijesti. Njegov doprinos filmskoj umjetnosti ne može se ignorirati kao što se ne mogu ignorirati i crni detalji povijesti SAD-a koji se mogu pronaći u filmu. 

 

Tekst napisao: Sebastian Ptiček
Share