RECENZIJA: SJEVERNJAK – suze, krv i osveta

REDATELJ: Robert Eggers

GLAVNE ULOGE: Alexander Skarsgard, Anya Taylor-Joy, Willem Defoe, Ethan Hawke, Nicole Kidman, Bjork, Claes Bang

TRAJANJE: 136 minuta

NAZIV ORIGINALA: The Northman

 

“Ovo je noćna mora.” – Amleth

 

Pristojno popunjena dvorana ljubiteljima filma različitih generacija u popodnevnoj predstavi premijernog dana prikazivanja (o četvrtku je riječ – značajnija posjeta u spomenutom terminu nije česta pojava, barem ne u poslovnici najvećeg domaćeg kinoprikazivača kojeg redovito posjećuje pisac ovih redaka) sugerirala je kako se događa početak prikazivanja intrigantnog filma. Solidna posjeta potvrdila je kako mladi američki filmaš Robert Eggers nije prošao ispod radara ljubiteljima filma iako njegovi prethodni naslovi nisu nikada prikazani u domaćim kinima. “Vještica” i Svjetionik nisu pronašli put do kino dvorana, ali ih nisu propustili streaming servisi i(li) festivale.

Treći film directed by Robert Eggers uvjerljivo je najskuplji u dosadašnjoj filmaševoj karijeri. Procjena budžeta ide od 70 do 100 milijuna dolara – studio “Universal” podržao je projekt i trebalo je vidjeti hoće li Eggers ostati dosljedan vlastitim idejama i stilu ili će kompromisi sa šefovima studija otupjeti njegovu redateljsku oštricu. Sudeći prema viđenom, Eggers nije dopustio pretjerane intervencije ili su šefovi studija shvatili kako “Sjevernjak” ima snažan autorski pečat i drugačiji je od većine filmova koji imaju blockbustersku ambiciju….

Početak filma vraća nas u deveto stoljeće. Kralj Aurvandil vraća se iz vojnog pohoda. Vojna je operacija uspjela, ali je kralj ostao skoro mrtav – Aurvandil je osjetio oštricu neprijateljeva mača i vratio se ranjene. Kralja su dočekali, a tko drugi, kraljica Gudrun i sin, kraljević Amleth. Njihova porodična idila neće dugo trajati – zavidni (na kraljicu) i vlasti željan kraljev brat Fjolnir (Amlethov stric) ubija Aurvandila, otima kraljicu i naređuje Amlethovu likvidaciju. Dječak, mali prijestolonasljednik uspije pobjeći i jedina stvar za koju Amleth živi je….osveta…

“Osvetit ću te oče, oslobodit ću te majko, ubit ću te Fjolnire”

Foto: Focus Features

Ako Vam se ime glavnog protagonista i detalji radnje čine poznatima niste pogriješili – riječ je o sličnosti “Sjevernjaka” s “Hamletom” Williama Shakeaspearea. Shakespeare je inspiraciju za svoju dramu pronašao u “Eddi”, pjesmama i pričama iz nordijske mitologije koje su nastale u 13. stoljeću – godinama, stoljećima prije pisanja “Hamleta”. Međutim, ovo nije još jedno citiranje ili blaga prerada odnosno prilagodba poznate drame – upravo suprotno, “Sjevernjak” je bitno drugačija priča…

Redatelj Eggers je, uz asistenciju islandskog pisca i glazbenika Sjona, napisao i scenarij filma. Scenarij koji je ispunjen s nekoliko neočekivanih (ne samo ako priču “Sjevernjaka” uspoređujemo s “Hamletom) obrata koji radnji film dozu neizvjesnosti te iznenađenja. Spomenute detalje otkriti u ovom tekstu bilo bi nepravedno prema svima koji film gledali nisu – oni su iznimno važni za priču, ali i za gledateljev doživljaj protagonista filma. Posebno kada je riječ Amlethu koji od pravednog osvetnika postaje očajnik, zvijer kojeg pokreće mržnjaUbiti osobu koja je Amlethu otela život više nije stvar prošlih vremena već pokušaj obrane trenutka u kojem živi…

Kao i prethodni filmovi redatelja Eggersa, “Sjevernjak” je rijetko viđen vizualni kino doživljaj (zasluge za izgled filma idu i redateljevom stalnom meštru od kamere Jarinu Blaschkeu kojeg je Eggers angažirao i na prethodnim filmovima). Film u svakom trenutku izgleda impresivno, spektakularni kadrovi prirode izmjenjuju se s mračnim scenama nasilja. “Sjevernjak” je snimljen na lokacijama na Islandu – kadrovi koji prikazuju prirodu predivni su čak u trenucima kada je u prvom planu olovno, tmurno nebo koje najavljuje oluju (ne samo u smislu vremenskih prilika nego se sprema oluja u priči filma). Impresivni vizuali obilježili su i prethodne redateljeve filmove, ali “Sjevernjak” je korak više, nove razina…

Kao suprotnost ljepoti vizualnog izričaja “Sjevernjaka” je način na koji je priča filma ispričana. Ona nije lijepa i privlačna već je surova i divlja. “Sjevernjak” je brutalan i nemilosrdan film koji nema milosti prema protagonistima filma i ne štedi gledatelja. Količina i prikaz nasilja te žestina u obračunima kao i veliki dio priče mračan je prikaz osvetničke priče u nekim prošlim vremenima. Ipak, bez obzira na krv i nasilje “Sjevernjak” ne bi bio uvjerljiv da je drugačiji. Mržnja koju Amleth nosi u sebi i koja je njegov životni pokretač ne mogu izgledati drugačije ako priča želi biti uvjerljiva i vjerodostojna. Ne, ovo nije vrijeme plemenitih i časnih vitezova već divljih ratnika bez milosti te vladara (bivših i sadašnjih) koji vode zakulisne igre i spremni su na sve kako bi se domogli vlasti i nekih drugih vrijednosti zbog kojih su zavidni drugima…

Foto: Focus Features

Eggers je (ponovo) u priču utkao misteriju i okultno. Također, protagonisti često spominju božanstva koja štuju – strahopoštovanje (ili, ponekad, samo strah) od natprirodnog i misterioznog duboko su usađeni u neke od likova koje gledamo u filmu.

Sjajnu je glumačku ekipu okupio Eggers – prije svih treba spomenuti ženski dio. Nicole Kidman i Anya Taylor-Joy izvrsne su u ulogama kraljice Gudrun odnosno Olge. Njihova interpretacija važna je i zbog činjenice kako su protagonistice koje interpretiraju pokretačice priče i kreatorice sudbine muških likova (posebno kada je o kraljici riječ). Muškarci sjede na tronu i vladaju mačem, ali žene (iza kulisa) pokreću svijet – poruka je koju šalje Eggers. Muški dio ekipe predvode Alexander Skarsgard (dobar izbor za bijesnog i divljeg Amletha), Claes Bang (Fjolnir) te u manjim ulogama Ethan Hawke te urnebesni Willem Defoe...

U nekoliko trenutaka “Sjevernjak” podsjeća na “Conana Barbarina“. Finale filma ima dodir Osvete Sitha – pedantni ljubitelji sedme umjetnosti pronaći će još neku posvetu i(li) detalj iz filmske prošlosti. Bez obzira na spomenute detalje, “Sjevernjak” ima snažan autorski pečat. Riječ o nemilosrdnom, divljem i brutalnom filmu osvete kojeg krase neočekivana scenaristička rješenja, vizualna raskoš i dojmljive glumačke izvedbe. “Sjevernjak” je film kakav se rijetko može naći u ponudi domaćih kino dvorana… Provjerite zašto…

 

OCJENA: 8

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)