RECENZIJA: OVO JE NAŠ GRAD – povratak u Baltimore Davida Simona

AUTORI SERIJE: David Simon, George Pelecanos, Justin Fenton, Ed Burns

GLAVNE ULOGE: Jon Berthnal, Dagmara Dominczyk, David Corenswet, Don Harvey, Delaney Williams, Gabrielle Carteris, Larry Mitchell, Tray Chaney

TRAJANJE: 1 sezona, 6 epizoda

NAZIV ORIGINALA: We Own This City

 

“Ne možeš sjebati Supermana.” – Wayne Jenkins

 

Više od desetljeća David Simon radio je kao novinar crne kronike u dnevnom listu “Baltimore Sun“. Tijekom novinarskog posla dobro je upoznao način na koji grad Baltimore odnosno njegove institucije funkcioniraju. Novinarski rad Simon je iskoristio kreirajući jednu od najboljih televizijskih serija u povijesti – pet sezona Žice do najsitnijih su detalja razotkrile sustav i gledatelju približile način na koji Baltimore funkcionira (od uglova na kojima se prodaje droga do ureda gradonačelnika sve je povezano).

Stvarajući “Žicu” Simon je imao suradnike koji imaju velike zasluge za uspjeh serije – najvažniji od njih su Ed Burns (bivši detektiv u odjelu za umorstva, pogađate, u Baltimoreu) te američki pisac George Pelecanosa. Novinarsko- policijsko iskustvo Burnsa i Pelecanosa bitna su pridonijele uvjerljivosti i realnosti “Žice” – Simon je nakon “Žice” nastavio isporučivati vrhunske serije. Na nekima je nastavio surađivati s Pelecanosom ili Burnsom (“Kronike Times Squarea , Zavjera protiv Amerike, Treme, Generacija ubojica) neke su nastale u suradnji s nekim drugim autorima (“Pokaži mi heroja“). Dvadeset godina nakon “Žice” Simon, Burns i Pelecanos vraćaju se na ulice i u urede Baltimorea u novoj seriji pod imenom…. “Ovo je naš grad”.

“Ovo je naš grad” temelji se na knjizi Justina Feltona, novinara, bivšeg zaposlenika “Baltimore Sun-a” (riječ je, dakle, o Simonovom kolegi). Felton je surađivao na seriji kako bi se priča sa ulica te iz ureda institucija Baltimorea što detaljnije, ali i razumljivije prenijela gledatelju. Za (bolje) razumijevanje priče serije važna su dva događaja iz nedavne prošlosti Baltimorea – prvi je smrt Freddieja Graya u tamošnjem zatvoru. Gray je preminuo u sumnjivim okolnostima, njegova je smrt, navodno, posljedica prekoračenja policijskih ovlasti (čitaj: brutalnosti). Drugi je uhićenje Waynea Jenkinsa, bivšeg marinca, vođe male policijske jedinice zaslužne za mnogobrojna uhićenja, ali je istovremeno igrala prema vlastitim pravilima ignorirajući i zaobilazeći sistem odnosno zakone…

Serija počinje motivacijskim govorom narednika Jenkinsa – mladim kolegama Jenkins nadahnuto priča o policijskom poslu. Međutim, govor nije u potpunosti u skladu s kadrovima koje gledamo – Jenkins šeta ulicom u Baltimoreu (ljubiteljima “Žice” ulice i uglovi sigurno će biti poznati) i demonstrira silu na slučajnom prolazniku, čovjeku koji grčevito u ruci drži bocu žestokog, vjerojatno, alkoholnog pića…. Po početku se “Ovo je naš grad” poznaje – upravo su prvi kadrovi sjajan uvod u seriju koja već sada kandidira za najbolju u 2022. godini…

Foto: HBO Max

Radnja serije ima tri vremenske linije koje se, kako epizode prolaze, sklapaju u savršen mozaik, cjelinu ispunjenu velikim brojem likova i događaja. “Ovo je naš grad” traži gledateljevu koncentraciju, ali ona je, u konačnici, nagrađena (još jednom) sjajnom pričom iza koji stoji David Simon. Epizode serije su izvrsno režirane (sve epizode režirao je Reinaldo Marcus Green), priča je dramaturški precizna, način snimanja seriji ponekad daje dokumentarističku uvjerljivost. Serija je snimana u Baltimoreu – ulicama na kojima je snimljena i “Žica”, ulicama koje izgledaju zapušteno i kao da se ništa na njima u posljednjih dvadesetak godina nije promijenilo. Osim novog vala kriminala i, za “Ovo nije moj grad” važnije, policijske korupcije…

Poveznice i usporedbe sa “Žicom” nemoguće je izbjeći, ali postoje bitne razlike. Jedna od najvećih je radnja koja se, u najvećoj mjeri, bavi policijom. Točnije korupcijom u policiji.

Način na koji je statistika u svim segmentima američkog društva dovedena do najsitnijih detalja mogu se vidjeti u praćenju najpopularnijih sportova. Čak i povremeni pratitelji američke košarke, hokeja ili tamošnjeg nogometa mogu se uvjeriti koliko su detaljno secirani događaji na terenu kao i igrači, ali i treneri. Statistika nije važna samo kada je sport u pitanju – u politici ona ima veliku, ponekad i presudnu važnost, kada je o izborima riječ. Lokalna vlast dobiva (ili gubi) naklonost birača kada je riječ o statistikama kaznenih djela. Ako broj ubojstava, krađa i ostalih kriminalnih aktivnosti pada onda je veća šansa kako će naklonost birača postati veća…Ako ne onda su šanse za gubitkom izbora velike. Upravo na toj statistici počiva i važan dio priče serije…

Kako bi smanjili stopu kriminala, policija započinje preventivno djelovanje (nešto poput preventivnog rata koje je u međunarodnim odnosima zagovarao američki političar poljskog porijekla, diplomat i savjetnik za nacionalnu sigurnost Zbigniew Brzezinski) – povećanja broja racija, policijskih kontrola građana na svim razinama, bez najava. Takve akcije provode se u određenim kvartovima (oni koji su statistički najviše izloženi kriminalu) i daju rezultata. Postotak zapljena i uhićenja raste, stopa kriminala je u padu – politika je zadovoljna, neki policajci postaju lokalni junaci, omiljeni u zajednici. Među njima je i Wayne Jenkins…

“Ovaj grad pripada nama.” – Wayne Jenkins

Međutim, spomenuti pristup donosi i ozbiljne, neželjene popratne pojave. U Baltimoreu, gradu visoke stope ubojstava i ostalih (teških) kaznenih djela situacija postaje zapaljiva – u godinu dana dolazi do 300 000 intervencija (!!!) odnosno zaustavljanja pješaka (nije riječ o kontroli u prometu – Baltimore ima nešto više od 600 000 stanovnika). S obzirom na učestalost intervencija na istim lokacijama stvari dobivaju i rasnu dimenziju i smanjenje stope kriminala dodatno pogoršava ionako napetu situaciju u gradu. Da, statistika je ponekad varljiva kategorija…

Foto: Screenshot

Wayne Jenkins i njegova ekipa koriste stanje u gradu i postaju….odmetnici koji imaju zaštitu zakona i politike. Oni otimaju i maltretiraju, zaplijenjenu drogu ponovo prodaju onima kojima su drogu oteli… Oni su postali poput bande s Divljeg zapada, ali s policijskom značkom uz podršku institucija (Jenkins je uživao veliku podršku nekih nadređenih, ali i javnosti).

Navedeni detalji tek su dio iznimno sadržajnih šest epizoda serije. Kao i većina serija koje je Simon kreirao tako se i “Ovo je naš grad” bavi institucijama grada, politikom, običnim građanima te, kako je iz prethodnih rečenica vidljivo, najviše policijom. Simon se dotaknuo i rasizma, ali u funkciji priče – teme koje serije obrađuje nisu gledatelju nametnute već su dio priče o Baltimoreu. Autori serije ne prikazuju probleme senzacionalistički i površno već pokušavaju (i,većinom, uspijeva) događaje i protagoniste prikazati na detaljan i temeljit način.

Glumačku ekipu predvodi sjajni Jon Berthnal u ulozi arogantnog i samodopadnog Waynea Jenkinsa. Možda i uloga karijere za Berthnala koji je izvrstan odabir za ulogu korumpiranog narednika policije Baltimorea. U seriji nastupaju i glumci koje smo gledali u prethodnim projektima Davida Simona – npr. Jamie Hector (Marlo Stanfield iz “Žice“) je ovdje na pravoj strani zakona (detektiv Sean Suiter), u seriji nastupa i veteran Treat Williams te Gabrielle Carteris (Andrea Zuckerman iz serije “Beverly Hills”). Šarolika glumačka ekipa zapravo i nema slabu kariku….

Kompleksna i intrigantna, inspirirana stvarnim događajima serija “Ovaj grad pripada nama” još je jedna majstorija Davida Simona i njegovih ljudi od povjerenja. Sadržajna serija u kojoj se na ulicama i uredima Baltimorea secira i razotkriva način funkcioniranja američkog društva. Iako je do kraja godine ostalo još veliki broj serija, “Ovo je naš grad” već sada je najozbiljniji kandidat za najbolju u 2022. godini.

 

OCJENA: 10

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)