CHARLES BRONSON: 10 ODABRANIH

Rođen je u Pennsylvaniji. Otac je bio rudar, obitelj je imala petnaestoro djece. Porijekom iz Litve, pravog imena Charles Denis Buchinsky (njegovo litavsko ime bilo je Karolis Bučinskis) – kao desetogodišnjak, nakon smrti oca, radio je u rudniku. Veliki Sergio Leone za njega je rekao kako je on najveći glumac koji je nastupio u njegovim filmovima. Nastupio je u više od 160 filmova i serija. On je, za mnoge, jedan od najvećih u povijesti filma – ime pod kojim je poznat filmskoj publici je Charles Bronson i pred Vama je GOODTALKING izbor filmova u kojima je glumac nastupio….

 

BILO JEDNOM NA DIVLJEM ZAPADU (C’era una Volta il West) – (1968)

REDATELJ: Sergio Leone

Trademark: “Inside the men, there were three bullets.” –  Harmonica

Godine 1968. Bronson je nastupio u filmu Sergia Leonea “Bilo jednom na Divljem zapadu”. Priča kaže kako je Bronson nekoliko godina ranije odbio Leonea koji je Bronsona htio za ulogu Blondieja u filmu “Dobar, loš, zao” (nije jedina poznata uloga koju je Bronson odbio – Popeye Doyle iz “Francuske veze” postao je Gene Hackman tek nakon što je Bronson odustao, bio je glumac u igri i za ulogu Snakea Plisskena u Carpenterovu “Bijegu iz New Yorka”) – kasnije je Leone ulogu ponudio Eastwoodu i ostalo je, znamo svi, povijest. Međutim, ulogu Harmonice Bronson odbio nije – riječ o jednoj od najboljih uloga u njegovoj glumačkoj karijeri. Bronson odnosno Harmonica istovremeno je zaštitnik i osvetnik – “Bilo jednom na Divljem zapadu” maestralno je režiran i sadrži nekoliko epskih obračuna (početak filma na željezničkoj stanici, Harmonica protiv Franka…). Veliki film u kojem nastupaju velika glumačka imena. Bronson je jedno od njih.

SMRTONOSNA ŽELJA (Death Wish) – (1974)

Redatelj: Michael Winner

Trademark: “Do you believe in Jesus? You’re gonna meet Him.”

Kontroverzan je i uvijek aktualan film redatelja Michaela Winnera. Charles Bronson je Paul Kersey, živi u New Yorku sa ženom i kćeri. Živi mirnim životom, pacifist je i protiv rata. Njegovi pogledi na život počinju se mijenjati nakon stravičnog zločina – kriminalci provaljuju u njegov stan, ubijaju suprugu i siluju kćer. Nakon što institucije ne obavljaju posao i ne pronalaze krivce, Kersey kupuje pištolj i kreće u osvetnički pohod ulicama New Yorka.

Zbog sadržaja neki su filmaši odbili sudjelovati u projektu – nakon premijere film je optužen kako potiče nasilje odnosno uzimanje pravde u svoje ruke. Kako god bilo riječ je o jednom od najboljih filmova osvete i ulozi koja je postala jedna od najvažnijih u karijeri Charlesa Bronsona. Snimljeno je četiri nastavka….

Foto: Screenshot

SEDMORICA VELIČANSTVENIH (The Magnificent Seven) – (1960)

REDATELJ: John Sturges

Trademark: “Yeah, that’s my real name. Irish on one side, Mexican on the other… and me in the middle.” – Bernard O’Reilly


Ogroman broj svjetskih filmaša inspiraciju su pronašli u Kurosawi i njegovim filmovima. Mnogi su Kurosawine ideje, na indirektan i direktan način, koristili u Hollywoodu – najpoznatiji primjer je “Sedmorica veličanstvenih”. Remek djelo “Sedam samuraja” preseljeno je na Divlji zapad – sedam revolveraša, plaćenika unajmljeno je od seljaka kao zaštita od razbojnika. Redatelj filma  John Sturges (“Veliki bijeg”, “Obračun kod O.K. Corrala) okupio je glumački dream team koji nije mogao proći bez Bronsona. U filmu Bronson glumi Bernarda O’Reillyja, polu-Irca, polu-Meksikanca – jednog od sedam zaštitnika.  Nije Sturges nadmašio Kurosawu, ali je snimio remake dostojan originala.

 

DVANAESTORICA ŽIGOSANIH (The Dirty Dozen) – (1967)

Redatelj: Robert Aldrich

Trademark: “Killin’ generals could get to be a habit with me.”

Sedam godina nakon veličanstvenih, Bronson je postao dio ekipe žigosanih. Žigosani, njih dvanaest iz naslova filma su osuđenici u vojnom zatvoru koji čekaju izvršenje smrtne kazne ili će iduća desetljeća provesti u zatvoru služeći višegodišnje kazne. Operacija Amnestija odnosno akcija dvanaestorice uoči savezničkog iskrcavanja na Normandiju ponudit će zatvorenicima priliku za iskupljenje – smanjenje ili ukidanje kazne. Bronson je Joseph T. Wladislaw jedan od najvažnijih protagonista filma, dio sjajne glumačke ekipe s kakvom se malo filmova može pohvaliti.

Photo: Warner Bros

VELIKI BIJEG (The Great Escape) – (1963)

Redatelj: John Sturges

Trademark: “Willie, since I was a boy, I hate and fear little rooms, closets, caves.”

Za realizaciju filma “Veliki bijeg” zaslužan je Paul Brickhill, pilot koji je tijekom Drugog svjetskog rata zarobljen i zatočen u Njemačkoj. Brickhill je bio sudionik i svjedok priprema i realizacije bijega iz logora Stalag Luft III koji se dogodio 1944. godine (većina zatočenih u logoru bili su saveznički piloti). Svoje je doživljaje Brickhill zapisao u knjizi “Veliki bijeg” prema kojoj je napisan scenarij za film Johna Sturgesa. Sturges i scenarist James Clavell napravili su nekoliko izmjena u odnosu na knjigu (ključna je lik The Cooler Kinga kojeg interpretira Steve McQueen), jer ovakav spektakl nije mogao proći bez Amerikanaca iako u vrijeme bijega iz logora u njemu nije bilo zatočenih pripadnika američkog zrakoplovstva. Unatoč tome, svjedoci događaja hvalili su “Veliki bijeg” kao vrlo uvjerljivu rekonstrukciju događaja – za veliki uspjeh filma zasluge pripadaju Bronsonu koji u filmu interpretira Dannyja Velinskog poznatog pod nadimkom Kralj tunela…

Foto: MGM Studios

TEŠKA VREMENA (Hard Times) – (1975)

Redatelj: Walter Hill

Trademark: Hey, there’s no reason about it. Just money.

 

Godine 1975. spojili su se redatelj Walter Hill (“48 sati, “Ratnici podzemlja”…) i Charles Bronson u sirovoj i surovoj drami “Teška vremena”. Teška vremena iz naslova odnose se na period Velike depresije, ekonomske krize, vrijeme u kojem je smještena radnja filma. Glavni je lik filma Chaney, lutalica koji dolazi u New Orleans kako bi zaradio za život onako kako najbolje zna….šakama. Chaney počinje surađivati sa sitnim kriminalcem Speedom, ali, nakon početnih uspjeha u borbama Speed je kriv za završnu borbu koju Chaney mora odraditi.

Bronson odnosno Chaney ne priča puno, ali puno udara u iznimno nasilnom filmu koji prikazuje (ne)prilike tijekom velike gospodarske krize.

Foto: Screenshot

GOSPODIN MAJESTYK (Mr. Majestyk) – (1974)

Redatelj: Richard Fleischer

Trademark: “Hey Lieutenant, you were right he was really trying to kill me.”

Scenarist priče o gospodinu Majestyku je Elmore Leonard, pisac čiji su književni predlošci više puta ekranizirani (“Uhvatite malog”, “Sve je cool”…). Bronson je gospodin Majestyk, čovjek koji uzgaja lubenice i želi miran život na svojoj farmi. Međutim, nakon što se zamjerio lokalnom mafijašu, Majestiyk postaje meta, ali on je sve samo ne laka meta. Čovjek, farmer koji uzgaja lubenice bivši je ratni veteran koji je sudjelovao u sukobu u Vijetnamu. Akcijski film u kojem se mogu pronaći zabavni, duhoviti dijalozi. Bronson u jednoj od najopasnijih uloga.

Foto: Screenshot

PLAĆENI UBOJICA (The Mechanic) – (1972)

Redatelj: Michael Winner

Trademark: “Murder is only killing without a license.”

Mehaničar iz naslova filma je Arthur Bishop. Nije riječ o čovjeku koji se bave mehanikom bilo kakve vrste već je riječ o šifri za plaćenog ubojicu. Bishop se nalazi pred mirovinom, njegova karijera je pred završetkom, ali nakon što upozna sina bivšeg partnera (kojeg je prije više godina poslao u vječna lovišta) Bishop namjerava mladića uputiti u tajne posla. Stvoriti nasljednika. Nakon nekoliko uspješno odrađenih meta se počnu komplicirati kada učenik i učitelj preuzimaju posao koji donosi veliko iznenađenje…

Godine 2011. snimljen je remake filma (Jason Statham u glavnoj ulozi), ali Bronson je nezaboravan kao plaćeni ubojica, istovremeno i učitelj…

Foto: Screenshot

THE VALACHI PAPERS (1972)

Redatelj: Terence Young

Jedna od najzrelijih Bronsonovih uloga – glumac interpretira Joea Valachija, vojnika mafijaške obitelji koji je prvi svjedočio o postojanju organiziranog kriminala ondosno Cosa Nostre. Šef mafijaške obitelji Vito Genovese označio je Valachija kao metu i poslao na njega plaćene ubojice…

Film prikazuje život Valachija, dotaknut će redatelj Young i način funkcioniranja mafijaške obitelji. Lino Ventura dojmljiv je kao Vito Genovese – “The Valachi Papers” pamti se i zbog sjajne glazbe koje slušamo u filmu…

Foto: Screenshot

TELEFON (1977)

Redatelj: Don Siegel

Trademark: “Being paranoid doesn’t mean we’re not being followed.”

U hladnoratovskom špijunskom trileru Dona Siegela (“Prljavi Harry”, “Bijeg iz Alkatraza”…) Bronson glumi Sovjeta koji spašava….Ameriku i Amerikance. Zaplet počinje kada u SAD stiže agent KGB-a Nikolaj Dalčimski (Donald Pleaseance). Dalmčimski je u posjedu popisa spavača, tajnih sovjetskih agenata u SAD-u koji se posebnom šifrom aktiviraju i postaju smrtonosno oružje SSSR-a usred Amerike. Nitko od spavača ne zna za svoj identitet – nakon prvih aktiviranja Sovjeti u SAD šalju pukovnika Borzova (naravno, riječ je o Bronsonu) koji mora spasiti stvar…

Film koji prikazuje jedno drugačije vrijeme i paranoju stvorenu Hladnim ratom. Bronson se odlično snašao kao sovjetski pukovnik, ali i kao partner Lee Remick.

 

Foto: Screenshot

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)