1. SOKOL I SNJEGOVIĆ (The Falcon and the Snowman) – (1985)
Redatelj: John Schlesinger
Redatelj “Maratonca” i “Ponoćnog kauboja” dobio je na stol intrigantnu istinitu priču o dvojici gubitnika koji spletom okolnosti dolaze u posjed važnih dokumenata o vojnoj industriji SAD-a. Dokumente prodaju tadašnjem Sovjetskom Savezu – oni su Christopher Boyce i Daulton Lee. Boycea je interpretirao Timothy Hutton dok je Schlesinger za ulogu Daultona Leeja odabrao Penna. Uloga Leeja najzahtjevnija je u filmu – Boyce je zaposlenik tvrtke koja posluje s Pentagonom, Lee je ovisnik i diler, Boyceov prijatelj iz djetinjstva. Za potrebe snimanja Penn je upoznao pravog Leeja (tada na odsluženju zatvorske kazne) i zaposlio ga kao savjetnika na snimanju. Rezultat je jedan od najboljih Pennovih nastupa na filmu. U filmu koji se ne spominje često, ali vrijedan je gledanja…
2. ŽRTVE RATA (Casulties of War) – (1989)
Redatelj: Brian De Palma
Film inspiriran novinskim člankom, kasnije i knjigom (nastali na temelju istinitih događaja) bavi se civilnim žrtvama rata (u ovom slučaju Vijetnama) i onima koji protiv zlostavljanja i ubijanja civila dižu glas u teškim trenucima. Priča prati američku jedinicu koji nakon smrti suborca kao taokinju uzimaju vijetnamsku djevojku. Than Thi Oanh zlostavljana je, silovana i ubijena. Zapovjednik postrojbe Tony Meserve i većina vojnika priču o djevojci žele zataškati, ali tako ne misli vojnik Max Eriksson. Eriksson odbija zaboraviti nesretnu sudbinu vijetnamske djevojke i želi kazniti krivce. Penn je izvrstan u ulozi Meservea i čitav film nosi njegova interakcija s Erikssonom odnosno Michael J. Foxom. Brian De Palma u vrhunskoj formi.
3. BOJE NASILJA (Colors) – (1988)
Redatelj: Dennis Hopper
Film kojeg su potpuno nepotrebno prevodili (originalni naziv savršeno odgovara radnji filma) kronika je događaja na ulicama Los Angelesa osamdesetih godina prošlog stoljeća. U fokusu priče su policajci – Bob Hodges i Danny McGavin. Hodges (Robert Duvall) iskusni je policijski veteran koji poznaje život na ulici u kojem ponekad treba biti fleksibilan. McGavin je mlad i impulzivan, policajac koji bi priveo i zatvorio sve pripadnike bandi koje sretne na ulici. Bez obzira kojoj boji privedeni pripadao. “Colors” je sirov i autentičan film u kojem Duvall i Penn izvrsno funkcioniraju kao policijski dvojac. Tragičan kraj nije neočekivan jer ulica uzima žrtve. Svakodnevno i na svim stranama.
4. CARLITOV NAČIN (Carlito’s Way) – (1993)
Redatelj: Brian De Palma
Evo ga opet – Brian De Palma iza kamere, Sean Penn ispred kamere. Baš kao u “Žrtvama rata” Penn je negativac – ljigavi, dvolični i kokainom razoreni odvjetnik Kleinfeld. Odvjetnik je glavni razlog zbog kojih Carlito Brigante neće ostvariti san te ostatak života provesti s voljenom Gail. Pacino i Penn su maestralni u jednom od najboljih filmova devedesetih godina prošlog stoljeća.
Goodtalking recenziju filma možete pročitati OVDJE
5. ODLAZAK U SMRT (Dead Man Walking) – (1995)
Redatelj: Tim Robbins
Nakon bijega iz Shawshanka, Tim Robbins je odlučio stati iza kamere. Prema istinitoj priči Robbins je snimio “Odlazak u smrt” – kriminalističku dramu o zločinu, kazni i iskupljenju. Penn je, ponovo, negativac – on je Matthew Poncelet, zatvorenik koji čeka izvršenje smrtne kazne. Poncelet i njegov prijatelj ubili su mladića i djevojku te su kazne teške kao i počinjeni zločin (doživotni zatvor za prijatelja, smrtna kazna za Ponceleta). Očajan zbog nemoći dobivanja adekvatne pravnu pomoć Poncelet šalje pismo časnoj sestri Helen i moli je za pomoć. Helen odlazi u zatvor i upoznaje mrtvog čovjeka…
“Odlazak u smrt”, između ostalog, preispituje opravdanost smrtne kazne, ali Robbins ne navija već prikazuje zločin i kaznu iz različitih kuteva. Emotivan i sjajno režiran film nose briljantne izvedbe Penna i Susan Sarandon koja je osvojila Oscara (Penn je nominiran, ali nagradu je odnio Nicolas Cage za nastup u filmu “Napuštajući Las Vegas”).
6. IZBLIZA (At Close Range) – (1986)
Redatelj: James Foley
Iz prethodnih filmova s liste odabranih može se zaključiti kako je glumčeva karijera, između ostalog, obilježena ulogama negativaca i nastupom u filmovima temeljenih na istinitim pričama. “Izbliza” je temeljen na istinitoj priči, ali Penn nije negativac – on je Sin kojeg Otac želi ubiti. Brad Senior poslat će plaćenike da likvidiraju Brada Juniora, ali Sin će preživjeti….
Film o nevjerojatnom, ha, odnosu oca i sina. Sin je Penn, otac Christopher Walken i već je podjela glavnih uloga dovoljan razlog za gledanje filma. U filmu nastupaju i Kiefer Sutherland, Mary Stuart Masterson te pokojni Seanov brat Chris.
7. STANJE MILOSTI (State of Grace) – (1990)
Redatelj: Phil Joanou
“Stanje milosti” (negdje se kao “prijevod” filma pojavljuje i “Odabrani”) jedan je od onih filmova koji je prošao prilično nezapaženo u kinima (teško je detektirati razloga), kritika je bila podijeljena, ali je film zaslužen status dobio nakon pojavljivanja u videotekama. Godinama nakon premijere. Penn je policajac Terry Noonan koji se ubacio u redove kriminalaca. Međutim, zadatak nije jednostavan – kriminalci su Terryjeva ekipa iz djetinjstva, kvarta u kojem je odrastao. Tamo je i njegova ljubav iz djetinjstva Katherine..
“Stanje milosti” drugačiji je film o kriminalcima kojeg krase sjajne glumačke izvedbe – uz Penna u filmu se mogu vidjeti Gary Oldman, Ed Harris i Robin Wright u prvom startnom redu. Odmah iza njih su John Turturro, John C.Reilly i Burgess Meredith. Sve navedeno začinjeno je glazbom maestra Morriconea.
8. 21 GRAM (21 Grams) – (2003)
Redatelj: Alejandro G. Inarritu
Dvadeset i jedan gram je težina ljudske duše. Riječ je o središnjem filmu Inarrituove trilogije smrti (“Pasja ljubav” je prvi, “Babel” završni dio trilogije). U filmu nelinearne radnje koji prate živote nekoliko ljudi čije se sudbine isprepliću, Penn je teško bolesni profesor matematike kojem je ostalo nekoliko tjedana života ako ne dobije novo srce. Hitno je profesoru potrebna transplatacija i nade je svakim danom sve manje.
“21 Gram” festival je izvrsnih glumačkih ostvarenja u kojem zapravo i nema glavne uloge već je glavna uloga raspoređena između nekoliko glumaca (Naomi Watts, Benicio Del Toro, Melissa Leo, Charlotte Gainsbourg i Clea DuVall). Uz Inarritua koji je, ponovo, u vrhunskoj formi.
9. MISTIČNA RIJEKA (Mystic River) – (2003)
Redatelj: Clint Eastwood
Malo je ljubitelja filma koji ne pamte “Mističnu rijeku”. Čak i oni koji nisu oduševljeni filmom pamte trenutak kada Jimmy Markum stiže na mjesto zločina i shvaća kako je ubijena njegova kćer. Briljantno režirana scena u kojoj Penn, istovremeno, gledatelju donosi niz emocija (bijes, tuga, nemoć…) jedan je, ne i jedini, razlog zbog čega je nastup u “Mističnoj rijeci” jedan od najboljih glumačkih izvedbi u Pennovoj karijeri. Glumac je nagrađen Oscarom, ali “Mistična rijeka” nije one man glumački show – pamte se Tim Robbins (Oscar za sporednu ulogu), Kevin Bacon, Marcia Gay Harden i Laura Linney. Naravno, spomenuti treba i sigurnu redateljsku ruku Clinta Eastwooda.
10. JA SAM SAM (I am Sam) – (2001)
Redatelj: Jessie Nelson
“Ja sam Sam” donio je glumcu još jednu nominaciju za nagradu Oscar. Kritika nije bila oduševljena – zapravo većina američkih kritičara sasjekla je film iz različitih razloga. Međutim, riječ je o emotivnoj obiteljskoj priči s intrigantnim zapletom – Penn glumi Sama iz naslova filma. Sam je mentalno retardirani otac koji živi za svoju Lucy. Zbog svojeg hendikepa Sam se nađe na meti socijalnih radnika koji mu žele oduzeti Lucy. Borba za skrbništvo počinje. Priču o očinskoj ljubavi koja nema granica nose Penn i, tada, malena Dakota Fanning. U filmu nastupaju i Michelle Pfeiffer i Laura Dern.
HONORABLE MENTIONS:
- Milk (1981)
- Bad Boys (1983)
- U Turn (1997)
- Mi nismo anđeli (1989)
- Tanka crvena linija (1998)
- Taps (1981)
Odgovori