STEPHEN KING – najbolje filmske ekranizacije

Stephen King jedan je od pisaca čije su priče često korištene kao inspiracija/temelj za filmske scenarije. Iako je Kingovo pisanje često znak za horor i(li) fantastiku neki od najboljih filmova snimljeni prema njegovim djelima su priče o običnim ljudima. Drame s puno emocija koje su vrlo brzo osvojile ljubitelje filma (filmove temeljene na djelima Stephena Kinga režirali su, između ostalih, David Cronenberg, Brian De Palma, John Carpenter, Stanley Kubrick, Frank Darabont, Rob Reiner i mnogi drugi). GOODTALKING Vam donosi deset odabranih filmskih adaptacija prema djelima Stephena Kinga.

1. CARRIE (1976)

Redatelj: Brian De Palma

Glavne uloge: Sissy Spacek, Nancy Allen, John Travolta, Piper  Laurie

“Carrie” je priča o tinejdžerici čije su godine odrastanja ispunjene ruganjem, ismijavanjem i zlostavljanjem vršnjakinja te odgojem religijskog fanatika – njene majke. Povučena i duboko povrijeđena Carrie trpi uvrede i zlostavljanja sve do maturalne večeri kada više uvrede i ponižavanja trpjeti neće. De Palma je majstorski režirao film koji kulminaciju doživljava u finalu kada saznajemo kolika je moć šutljive Carrie (trenuci kada Carrie servira osvetu maestralno su režirani). Sissy Spacek izvrsna u ulozi Carrie (nominirana za “Oscara” u kategoriji najbolje glavne glumice – Piper Laurie također je nominirana, ali u kategoriji sporedne glumice). U filmu nastupa i Travolta….”Carrie” je film u kojem nema opuštanja – čak i posljednje sekunde filma iznenadit će i(li) prestraviti gledatelja…

 

2. ISIJAVANJE (The Shining) – (1980)

Redatelj: Stanley Kubrick

Glavne uloge: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers

King nije bio pretjerano oduševljen Kubrickovom adaptacijom, kritičari su bili podijeljeni, ali komercijalni rezultati filma su bili vrlo dobri. Publika je prva prepoznala film koji je, kako su godine prolazile, stekao kultni status. Kubrickov film ispunjen je simbolikom, različitim detaljima – nakon završetka ostavlja pitanja i prostor za raspravu. Prikaz puta u ludilo Jacka Torrencea izvrsno je prikazao Jack Nicholson – Kubrick je na setu radio različite ludorije i nije bio pretjerano milostiv i korektan prema većini članova ekipe filma (npr. Shelley Duvall je jednu od scena morala ponavljati više od 120 puta). Priče i glasine o događajima sa snimanja filma učvrstile su kultni status filma koji je dobio i  pristojan nastavak (“Doktor Sleep”).

 

3. MRTVA ZONA (The Dead Zone) – (1983)

Redatelj: David Cronenberg

Glavne uloge: Christopher Walken, Martin Sheen, Tom Skerritt

Kultni kanadski filmaš David Cronenberg ekranizirao je Kinga filmom “Mrtva zona” (u videotekama je film izašao pod naslovom “Smrtonosna zona”). Priča filma prati Johnnyja Smitha koji nakon teške prometne nesreće pada u komu. Nakon gotovo pola godine Smith se budi i shvaća kako mu je nesreća donijela posebnu moć – dovoljan je dodir i Smith može predvidjeti budućnost osobe koju je dodirnuo. Međutim, nova moć ima i prokletstvo (ili s velikom moći dolazi velika odgovornost) – proreknuta budućnost ne može se promijeniti. Smith na neki način postaje kreator budućnosti. Smith je Christopher Walken – Walken, King, Cronenberg….i više nego dovoljno razloga zašto je “Mrtva zona” na ovoj listi…

 

4. CHRISTINE (1983)

Redatelj: John Carpenter

Kad bi Vam netko ispričao priču o mladiću i automobilu između kojih se razvija posesivni odnos koji podsjeća na ljubomorne ljubavnike mnogi ga, najblaže rečeno, ne bi ozbiljno shvatili . Međutim, ako roman s takvom tematikom napiše Stephen King (prema kritičarima jedan od najslabijih priča koje je King napisao), a prema njemu film snimi John Carpenter (jedan od rijetkih poslova koji su se redatelju nudili nakon što je “Stvor” ostvario slabe rezultate na kino blagajnama) onda je rezultat film koji treba pogledati.
Arnie je ne pretjerano popularni mladić koji unatoč protivljenju roditelja kupuje automobil Plymouth imenom Christine. Zbog novog automobila postaje popularniji, ali Christine počinje pokazivati svoj zločesti, ljubomorni i posesivni….hm….karakter. Ugođaj,radnja, glazba u filmu je prava karpenterovska – iako nije vrh redateljeve filmografije riječ je o filmu koji se ne propušta. Posveta svima koji imaju posebne osjećaje prema vlastitom automobilu. Soundtrack filma popunili su Mick Jagger, Ritchie Valens, Little Richard, Del Shannon, Buddy Holly, ABBA….

5. OSTANI UZ MENE (Stand by Me) – (1986) 

Redatelj: Rob Reiner (film je temeljen na romanu “The Body”)
Glavne uloge: River Phoenix, Will Wheaton, Corey Feldman, Kiefer Sutherland, Jerry O’Connell
“Ostani uz mene” nostalgična je, duhovita i zabavna oda djetinjstvu, pustolovina grupe dječaka. Gordie, Vern, Chris i Teddie, svaki sa svojim dječačkim problemima i sumnjama kreću potragu za tijelom dječaka kojeg je, navodno, pregazio vlak. Vrlo dobre glumačke izvedbi malih glumaca (Will Wheaton, Corey Feldman, Jerry O’Connell i pokojni River Phoenix) ukrašena je nezaboravnom pjesmom Ben E. Kinga….

6. TRKAČ (The Running Man) – (1987)

Redatelj: Paul Michael Glaser
Glavne uloge: Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso, Yaphet Kotto
Posljednji akcijski junak također je surađivao sa Stephenom Kingom. S obzirom na bogatu glumčevu karijeru mnogi su “Trkača” zaboravili, ali riječ je o filmu koji je vizionarski najavio eksploziju različitih reality televizijskih emisija. Radnja film smještena je u 2017. godinu – vrijeme demokracije je prošlost. SAD je zatvorena, totalitarna država – pokret otpora postoji, ali je slabašan i pod stalnim udarom policije. Policajac Ben Richards neće poslušati zapovijed i naći će se u televizijskom showu “Trkač”. Natjecatelji moraju preživjeti igru i izbjeći napade sadističkih ubojica. Kruha i igara kako bi rekli stari Rimljani….
Svijet budućnosti u kojem je Zemlja devastirana, gdje ljudska prava i demokracija ne postoje može spasiti samo Ben Richards odnosno Schwarzenegger…..

7. MISERY (1990)

Redatelj: Rob Reiner
Glavne uloge: Kathy Bates, James Caan, Lauren Bacall

Annie Wilkes nastala je iz pera Stephena Kinga i glavna je protagonistica knjige “Misery” prema kojoj je 1990. godine snimljen film koji je režirao Rob Reiner. Ona je najveća obožavateljica pisca Paula Sheldona. Kada Sheldon doživi prometnu nesreću Annie spašava pisca, ali spašavanje ima veliku cijenu…

Kathy Bates je impresivna u ulozi Annie – gledatelj ima prilike vidjeti kako se Annie polako transformira od mirne i ljubazne domaćice do onog što stvarno jest. Scena u kojoj Annie lomi zglobove piscu (kako Sheldon ne može pobjeći) ostaje zauvijek u sjećanju. Kao i Kathy Bates u glavnoj ulozi. Zasluženi “Oscar” za sjajnu, stravično uvjerljivu Kathy Bates… “Oscar” za zlostavljanje koje je izdržao Paul Sheldon…

 

 

8. ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU (The Shawshank Redemption) – (1994)

Redatelj: Frank Darabont

Glavne uloge: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler

“Iskupljenje u Shawshanku” za mnoge je najbolji film u povijesti sedme umjetnosti. Najbolji svih vremena. Film temeljen na književnom predlošku Stephena Kinga drži vrh najbolje ocijenjenih filmova na IMDB-u (9.3 ocjena – više od 2 milijuna glasova). Priča o Andyju Dufresneu i njegovom putu od slobode do zatvora i natrag krase izvrsne glumačke izvedbe Tima Robbinsa i Morgana Freemana. Film koji prikazuje život iza zatvorskih zidina, ali i mnogima težak povratak normalnom životu nakon odslužene kazne. Andy Dufresne se vratio iako kaznu odslužio nije. Barem ne u potpunosti…

 

9. DOLORES CLAIBORNE (1995)

Redatelj: Taylor Hackford

Glavne uloge: Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, John C. Reilly, David Strathairn

Zatvor Shawshank također se spominje u filmu “Dolores Claiborne”. Međutim, ovdje ima bitno manju ulogu – Dolores iz naslova interpretira Kathy Bates (vratila se Kingu nakon uspješnog nastupa u “Misery”) – ženu suočenu s optužbama za ubojstvo. Dolores s kćerkom Selenom pokušava se obraniti od optužbi, ali to je tek dio priče – majka i kći morat će se suočiti s vlastitom prošlošću kako bi pronašle budućnost. Temom i izvedbom, “Dolores Claiborne” mračan i tmuran film. Film koji oduševljava izvrsnim glumačkim izvedbama i intrigantnom pričom

 

10. ZELENA MILJA (The Green Mile) – (1999)

Redatelj: Frank Darabont

Glavne uloge: Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell, Barry Pepper

U vrijeme videoteka distributeri su filmove nudili putem trgovačkih putnika popularno zvanih dilerima. Dileri donesu ponudu u videoteku, dogovore se uvjeti (ili se ne dogovore) i to je bilo to. Među njima bilo je svakakvih likova – nekima je bilo svejedno prodaju li filmove i krumpire, neki su o filmovima znali koliko i pisac ovih redaka o uzgoju tulipana u Nizozemskoj dok su neki od njih bili istinski filmofili i poznavatelji filmske umjetnosti (takvi su, mora se napomenuti, bili manjina). Jedan od njih je i prije kino premijere “Zelene milje” napomenuo kako je riječ o filmu koji će imati gledanost kao i “Iskupljenje u Shawshanku” (ne samo zbog Darabont/King tandema). Hrabra procjena koja se, kada je o videotekama riječ, pokazala točnom. Trosatna priča o božjem biću umornom od ljudi, pogrešno optuženom za ubojstvo djevojčica imenom John Coffey emotivno je filmsko iskustvo koje se bavi mnogim temama ljudskog života. Glumačka ekipa izvrsna – prije svih Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell i uvijek pouzdani Tom Hanks.

Honorable Mentions:

  • Groblje kućnih ljubimaca (Pet Sematary) – (1989)
  • Savršen učenik (Apt Pupil) – (1998)
  • Silver Bullet (1985)
  • Ono (It) (2017)
Share

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)