1. GROZNICA SUBOTNJE VEČERI (Saturday Night Fever) – (1977)
Redatelj: John Badham
Iako je godinu dana radnije nastupio u filmu “Carrie” Briana De Palme svjetsku slavu, prvi veliki hit Travolti je donijela uloga Tonyja Manera. Tony je devetnaestogodišnjak koji neizvjesnost i nezadovoljstvo životom liječi na plesnom podiju lokalno disko kluba. Tony je kralj plesa, ali život nije samo ples.
Veliki kino hit pamti se po Travolti (nominacija za Oscara), plesnim atrakcijama i soundtracku (“Bee Gees”, “Kool & The Gang”,”KC & The Sunshine Band”…). Travolta je u velikom stilu ušao u prvu glumačku ligu, ali su nakon filma počele rasprave – John Travolta: bolji plesač ili glumac?
2. BRILJANTIN (Grease) – (1978)
Redatelj: Randal Kleiser
Rasprava o Travolti glumcu ili plesaču odgovor nije dobila godinu dana kasnije, ali je Travolta snimio novi film po kojem je njegova karijera postala prepoznatljiva. Mjuzikl i romantična komedija “Briljantin” priča je o Sandy i Dannyju, ljubavnom paru koji se nakon romantičnog ljeta ponovo susreću u školskim klupama. Film ispunjen plesom i pjesmama (“Summer Nights”, “You’re the Ona i Want”… – Travolta je i zapjevao) radnjom je smješten u pedesete godine prošlog stoljeća. Šarmantan i razigran “Briljantin” je baš onakav kakav treba biti film o bezbrižnoj mladosti i ljubavi. Kemija Olivije Newton-John i Travolta nosi film…
3. PUCANJ NIJE BRISAN (Blow Out) – (1981)
Redatelj i scenarist: Brian De Palma
Iako će se u karijeri vratiti plesu Travolta je 1981. godine nastupio u jednom od najboljih filmova karijere. Redatelj i scenarist Brian De Palma Travoltu je angažirao za glavnu ulogu u filmu “Pucanj nije brisan” (Blow Out). Glumac interpretira Jacka, filmskog djelatnika koji se bavi zvučnim efektima. Snimajući zvukove za novi niskobudžetni projekt Jack uhvati zvukove i postane svjedok prometne nesreće u kojoj je stradao kandidat za predsjednika…
“Pucanj nije brisan” izvrstan je (politički) triler – jedan od onih filmova u kojima ništa nije onako kako izgleda na prvi pogled. Ili prvi zvuk.Triler koji izgleda kao da je iz filmografije Alfreda Hitchcocka. Travolta vrlo dobar – partnerica Nancy Allen također. U filmu nastupaju i John Lithgow i Dennis Franz.
4. PAKLENI ŠUND (Pulp Fiction) – (1994)
Redatelj: Quentin Tarantino
Nakon pucnja Travolta se dugo tražio. Niz loših projekata – zapravo jedina zapaženija uloga bila je u komediji koja se pretvorila u trilogiju “Gle tko to govori”. Tko zna koliko dugo bi kriza trajala da 1994 godine Quentin Tarantino nije angažirao Travoltu za nastup u “Paklenom šundu”. Uloga urokanog plaćenog ubojice oživjela je Travoltinu karijeru – Vincent i Jules kao plaćeni ubojice postali su zaštitni znak filma. Uz sve navedeno Vega je ponovo zaplesao i spasio život gospođi Wallace.
5. UHVATITE MALOG (Get Shorty) – (1995)
Redatelj: Barry Levinson
Nakon uspjeha “Paklenog šunda” ponude za nove projekte dolaze sa svih strana – među prvima je uloga u filmu “Uhvatite malog”. Travolta je Chilli Palmer, utjerivač dugova kojeg šef šalje u Los Angeles kako bi zamolio filmskog producenta Harryja Zima da vrati dug. Chilli pronalazi producenta, ali mijenja planova – njegove sposobnosti uvjeravanja idealne su za filmsku industriju.
Raspoložen i razigran Travolta uživa u ulozi utjerivača dugova. Film ima zanimljivih metafilmskih detalja. Izvrsnu glumačku ekipu predvode Gene Hackman, Rene Russo, Dennis Farina, James Gandolfini, Danny De Vito i Delroy Lindo.
6. SLOMLJENA STRIJELA (Broken Arrow) – (1996)
Redatelj: John Woo
Slomljena strijela vojni je termin za nestalo/izgubljeno nuklearno oružje. Upravo se nuklearno oružje izgubilo u podcijenjenom i mlako primljenom akcijskom filmu Johna Wooa. Travolta je negativac, vrhunski vojni pilot i čitav je film nadmudrivanje iskusnog Deakinsa i njegovog mlađeg kolege Halea (Christian Slater). Filmu u kojem se nuklearna eksplozija dogodila. Woo je razigran u akcijskim scenama i suradnju s Travoltom ponovit će godinu dana kasnije.
7. ČOVJEK BEZ LICA (Face Off) – (1997)
Ponovo Woo i Travolta uz dodatak Nicholasa Cagea – “Čovjek bez lica” briljantna je studija dobrog i lošeg u kojem fizički izgled ne definira pozitivca ili negativca. Cage i Travolta sjajno funkcioniraju u priči o istražitelju Seanu Archeru i teroristu Castoru Troyu. Kako bi saznao lokaciju postavljene bombe Archer pristaje uzeti identitet terorista (lice), ali stvari se vrlo brzo kompliciraju…
Izvrsne akcijske scene i žestoki obračuni Archera i Troya pripadaju najboljim filmskim trenucima devedesetih godina prošlog stoljeća.
8. LUDI GRAD (Mad City) – (1997)
Redatelj: Costa Gavras
“Ludi grad” režirao je grčki filmaš Costa Gavras. Gavras u svojoj filmografiji ima naslove poput “Z”, “Priznanje”, “Muzička kutija” i “Skakavac”. U filmu “Ludi grad” Travolta je Sam Bailly čuvar muzeja u američkom gradiću koji nakon što je dobio otkaz dolazi potražiti pravdu u muzej. Stvari krenu u potpuno neočekivanom smjeru i Sam zadržava posjetioce kao taoce. Među njima je i novinar Max Brackett sa snimateljem koji uspiju nagovoriti Sama na prijenos uživo…
Breme malog čovjeka teško je i preteško za glavnog protagonista filma. Gavrasov film je priča o frustraciji gubitka posla i egzistencije, moći medija i manipulaciji. Uz Travoltu u filmu nastupaju Dustin Hoffman te Alan Alda.
9. CIJENA PRAVDE (A Civil Action) – (1998)
Redatelj: Steven Zailian
Steven Zailian poznatiji je kao scenarist (“Schindlerova lista”, “Neposredna opasnost”, “Bande New Yorka”) nego kao redatelj. Istina, Zailian nije režirao previše, ali ono što je snimio je bilo (barem) dobro. “Cijena pravde” (jedan od boljih i logičnijih prijevoda domaćeg distributera) rekonstruira istinite događaje iz gradića Woburna. Stanovnici gradića angažiraju odvjetnika iz Bostona za tužbu protiv kompanija zbog zagađenja vode. Slučaj preuzima odvjetnička zvijezda iz Bostona Jan Schlichtmann…
Sudska drama koja pokazuje koliko je velika cijena pravde. Travolta je odvjetnik koji se iz čovjeka željnog zarade i medijske promocije pretvara u lovca na istinu pod svaku cijenu. Travolta je glavni lik impresivne glumačke ekipe u kojoj se nalaze Robert Duvall, William H. Macy, James Gandolfini, Stephen Fry, John Lithgow, Kathleen Quinlan i Tony Shalhoub
10. TANKA CRVENA LINIJA (Thin Red Line) – (1998)
Redatelj: Terrence Malick
Inspiriran književnim predloškom Jamesa Jonesa film “Tanka crvena linija” povratak je redateljskom poslu Terrencea Malicka nakon dva desetljeća pauze. Radnja filma smještena je u 1942. godinu, prikazuje sukob Japanaca i Amerikanaca na Guadalcanalu. Travolta ima manju, efektnu ulogu zapovjednika koja se izvrsno uklapa o priču o ljudima i ratu, sukobu koji se odigrava usred predivne prirode…
Nešto kao Honorable Mention:
- Carrie
- Generalova kći (The General’s Daughter)
- Predsjedničke boje (Primary Colors)
- Gradski kauboj (Urban Cowboy)
Meni su njegovi najbolji filmovi: Briljantin, koji je oda rane mladosti i kultni Pulp Fiction.
Dobra je i Groznica subotnje večeri. Red thin line je jedan od najboljih ratnih filmova ali nekako se ne sjećam Travolte. Ostali su mi nekako prosječni.
Ako mogu umiješati i seriju Travolta je odličan u Narod protiv O.J. Simpsona