NAJBOLJI FILMOVI 2018 GODINE

Godina 2018 je završila i vrijeme je za inventuru. Filmsku. Goodtalking Vam donosi pregled filmova s najvećom zaradom, zanimljivosti u vezi prošle filmske godine kao i izbor 15 najboljih filmova. Poredak filmova ne znači da je prvi na popisu najbolji ili petnaesti najmanje dobar – riječ je o filmovima koji su obilježili godinu i koji su vrijedni gledanja. No, prvo krećemo s popisom filmova s najvećom zaradom.

Photo: Marvel Studios

Za sve ljubitelje filmova o superjunacima dobre vijesti (za one koji preziru superjunačke pustolovine vijesti baš i nisu tako sjajne) – ova je godina, što se zarade u svjetskim kinima, prošla u dominaciji superjunaka. Na prvom mjestu je najveće superjunačko okupljanje u povijesti – “Osvetnici: Rat beskonačnosti” prešao je 2 milijarde dolara zarade u svjetskim kinima. Drugo mjesto također drži Marvel – “Black Panther” zaradio je više od 1.3 milijarde dolara (zanimljivost: “Black Panther” je u američkim kinima zaradio više od “Osvetnika”). Od superjunaka u 10 filmova s najvećom zaradom su “Venom” (5 mjesto, 855 milijuna dolara “Sony”), “Aquaman” (6 mjesto, 838 milijuna “Warner Brothers”) i “Deadpool 2” ( 8 mjesto, 736 milijuna, “Fox”). Ako spomenutima dodamo i animirani “Izbavitelji 2”  šest je superjunačkih filmova u 10 najboljih sa zaradom od nevjerojatnih 7.2 milijarde dolara. Rezultati zbog kojih u godinama koje dolaze i dalje možemo očekivati veliki broj superjunačkih projekata (uspjeh “Venoma” i “Aquamana” važni su za Sony i Warner koji su nakon recentnih uspjeha najavili da će filmovi o superjunacima izlaziti češće nego do sada).

Od ostalih filmova u top 10 najviše, treće mjesto osvojio je novi Jurski Park (zarada 1.3 milijarde dolara). Na sedmom mjestu nova je “Nemoguća misija” – vječnu karizmu Fredieja Mercurya potvrdio je uspjeh filma “Bohemian Rhapsody” (714 milijuna dolara zarade). Na desetom mjestu nalazi se “Čudesne zvijeri: Grindelwaldova osveta”. U 10 je najboljih samo je jedan film koji nema veze sa superjunacima ili nije nastavak. Tanko, ali s obzirom da je nakon dvije godine pada prihod od prodaje ulaznica porastao za 5.2 % (spomenuti postoci prevedeni na dolare znače oko 800 milijuna više) filmske kompanije imaju razloga za zadovoljstvo. Gledatelji? Prosudite sami.

 

“NETFLIX” FAKTOR

Godinama Netflix ulaže ogroman novac u proizvodnju televizijskih serija međutim ove je godine kao niti jedne do sada, Netflix ušao na teritorij filmova. Napraviti listu najvažnijih/najboljih filmova 2018 godine nemoguće je bez ostvarenja koja su povezana s Netflixom. Operacija Mowgli odnosno “Knjiga o džungli” bilo je spašavanje skupog projekta od strane Warnera  – sklopljen je ugovor s Netflixom za nepoznat broj milijuna. Zatim je došao “Annihilation” jedan od najboljih SF filmova posljednjih godina čiju je distribuciju “Paramount” ustupio Netflixu izvan SAD-a i Kine. Čak i ako bi ignorirali spomenute naslove (oni to, posebno se to na Annihilation odnosi, ne zaslužuju) zbog toga što nisu vidjeli domaće kino dvorane (prilično tanak i besmislen razlog) u izbor za najbolji film ne uzeti novi projekt braće Cohen (“Balad of Buster Scrugs”) i “Romu” Alfonsa Cuarona nemoguća je misija. Snimljeni u produkciji “Netflixa” navedeni filmovi pripadaju među najbolje ove godine – ostvarenja kakva se češće može gledati na festivalima nego u redovitoj kino distribuciji. Hoće li “Netflix” nastaviti istim tempom u godinama koje slijede ili je ova godine tek incident vrijeme će pokazati. Uskoro stiže i Disney stream servis, HBO će sigurno pokušati odgovoriti na bačenu rukavicu i vidjet ćemo kako će se stvari dalje razvijati što se filmske ponude na stream servisima tiče. Do tada, za početak, pročitajte GOODTALKING pregled najboljih filmova prošle godine (klikom na RECENZIJA ispod svakog teksta možete pročitati GOODTALKING recenziju filmova s popisa – izuzetak su filmovi “Leave No Trace” i “Izgaranje” za koje recenzije stižu uskoro)

 

1. ZVIJEZDA JE ROĐENA (A Star is Born)

Za redateljski prvijenac Bradley Cooper odabrao je četvrtu (!) verziju filma “Zvijezda je rođena”. Nije riječ o remakeu nego o remakeu remakea (najpoznatija i najpopularnija , do ovogodišnje, bila je verzija iz 1976 godine u kojoj glavne uloge tumače Kris Kristofferson i Barbra Streisand). Cooper se nije obeshrabrio, htio je ispričati svoju verziju priče, mjesecima je uzimao satove pjevanja, pronašao idealnu partnericu u liku Lady Gage i snimio film godine. Kemija između Coopera i Gage je nevjerojatno uvjerljiva, glazba izvrsna (mnoge pjesme koje slušamo iz filma Gaga i Cooper su zajedno napisali) dok je glavna glumica senzacionalna. Iako, s obzirom na prethodne verzije, u priči odnosno raspletu nema iznenađenja emocije koje isijavaju tijekom čitavog filma teško je ponoviti. Naslov filma može se upotrijebiti za buduću glumačku karijeru Lady Gage – zvijezda je rođena.

GOODTALKING recenziju filma možete pročitati OVDJE

 

2. TULLY

Photo: Screenshot

 

Tiho je i gotovo neprimjetno “Tully” stigao u kino dvorane. Gledanost  nije bila (pre)velika, ali riječ je o sjajnom melankoličnom i životnom filmu. Radnja nas upoznaje s Marlo – ona je majka dvoje djece (treće je na putu) i supruga. U nekoj drugoj hollywoodskoj priči ovo bi bio romantičan film o obitelji međutim “Tully” to nije. Upravo suprotno – “Tully” prikazuje kako izgleda kada život postane (pre)težak, dani prolaze u rutini i preispitivanju životnih odluka iz prošlosti. Marlo će spas potražiti u mlađahnoj Tully koja dolazi pomoći u kućanstvu.
Uz sve navedeno “Tully” pripada u krug najboljih filmova godine zbog izvrsnih glumačkih ostvarenja Mackenzie Davis i Charlize Theron.

RECENZIJA

 

3. IZGARANJE (Beoning)

Punokrvni azijski projekt (redatelj Lee Chang-dong snimio je “Izgaranje” prema kratkoj priči japanskog pisca Harukija Murakamija) stigao je u domaća kina s nagradom kritike na prošlogodišnjem filmskom festivalu u Cannesu. Ugledna nagrada nije slučajna – 150 minuta “Izgaranja” nepredvidljiva je i na vrlo zanimljiv način ispričana filmska priča o Benu (Steven Yeun poznat po ulozi Glenna Rheeja u televizijskoj seriji “Živi mrtvaci) koji ima neobičan hobi. Ben voli ponekad zapaliti vatru, onako piromanski. Svoju tajnu otkriva prijatelju Lee Jong-suu. Ubrzo nakon otkrića stvari se počinju komplicirati i film iz drame klizi u napetost trilera…
Napet, nepredvidljiv i vrhunski režiran “Izgaranje” je jedan od najboljih filmova godine.

 

4. TRI PLAKATA IZVAN GRADA (Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri) 

 

Photo: Merrick Morton/20th Century Fox

 

Redatelj Martin McDonagh (“Sedam psihopata”, “In Bruges”) slučajno je došao na ideju za “Tri plakata…” napisao je scenarij koji je čekao u ladici 8 godina. Film je ipak snimljen – na ovogodišnjoj je dodjeli “Oscara” osvojio dvije glumačke nagrade (Frances McDormand i Sam Rockwell). Crnohumorna priča o majci koja na sve moguće načine pokušava prisiliti vlasti da pronađu ubojice njene kćeri Angele. Osim McDormand i Rockwella u filmu nastupa i Woody Harrelson. Film, između ostalog, prikazuje i naličje američkog društva daleko do svjetla velegrada. Sve je u Ebbingu drugačije nego što na prvi pogled izgleda.

RECENZIJA

 

5. LEAVE NO TRACE

Godine 2010 američka je redateljica Debra Granik režirala je “Zimsku kost” – film koji je u prvi plan izbacio Jennifer Lawrence. “Zimska kost” izvrstan je film koji nije samo Jennifer Lawrence, ali izvrstan nastup glumice u drugi je plan stavio vrijednost filma. Osam godina nakon “Zimske kosti” Granik je ponovo u akciji i rezultat je (ponovo) odličan. Priča o ratnom veteranu koji zajedno s kćerkom tinejdžericom živi u šumi i želi pobjeći od modernog društva i civilizacije istovremeno je emotivna obiteljska priča i prikaz današnje Amerike. Ben Foster (ponovo) izvrstan kao i njegova mlada partnerica Thomasin McKenzie.

 

6. ANNIHALATION

Photo: Peter Mountain/Paramount Pictures

Nestrpljivo se očekivao novi film Alexa Garlanda. Prethodni redateljev film (“Ex Machina”) bio je odličan komad znanstvene fantastike i “Annihalation” je trebao nastaviti dobru Garlandovu formu. Projekt je došao u probleme, “Paramount” je prepustio distribuciju filma “Netflixu” izuzev SAD-a i Kine. Rezultat je jedan od najboljih SF filmova posljednjih godina kojeg nismo vidjeli u domaćim kino dvoranama. Film prepun poetike, vizualno atraktivan ispresijecan je flashbackovima i iznenadnim otkrićima. Radnja filma je kompleksna i “Annihalation” je film za (barem) dva gledanja. Ne samo zbog priče nego i zbog vrlo dobre ženske glumačke ekipe koju predvodi Natalie Portman u jednoj od najboljih uloga karijere.

7. THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS

Photo: Netflix

Ponovo “Netflix”, ali ovoga puta nije dijelio projekt – “The Ballads of Buster Scruggs” novi je projekt braće Coen (“Nema zemlje za mrtvace”, “Čovjek zvan Hrabrost”…. Film sadrži šest priča – mjesto radnje je Divlji zapad i autori iz različitih kuteva prikazuju život u tom povijesnom razdoblju. Ubojice, nesretne sudbine i borba za preživljavanje (pod svaku cijenu, metode se ne biraju) provlače se kroz sve priče uz dodatak crnog humora by Coen Brothers. Vizualna raskoš filma, ljepota prirode u suprotnosti je s ljudskim planovima i akcijama. Jedina zamjerka filmu je neujednačenost priča – većina ih je odličnih, neke su tek vrlo dobre.

8. CRNI ČLAN KKKLANA (BlacKKKlansman)

Nakon godina lutanja (“Oldboy” remake naprimjer) i većeg angažmana na utakmicama “New York Knicksa” nego u redateljskom stolcu Spike Lee se vratio u pravu formu. Nevjerojatna istinita priča o crnom policajcu koji se infiltrirao u redove Ku Klux Klana idealna je za Leeja i redatelj je film nadahnuto režirao i, očekivano, provocirao američku javnost (dokumentarne snimke u finalu filma). Dobri nastupi sveprisutnog Adama Drivera i Washingtona juniora samo su dodatak više.

9. PROJEKT FLORIDA (Florida Project)

Postoji Amerika koja se zabavlja u Disneylandu, ali postoji druga Amerika koja živi u sjeni blještavila Disneylanda. Upravo ta druga Amerika tema je filma Seana Bakera. Priča o sudbinama ljudi koji žive, većina od njih preživljava, u motelu blizu zabavnog parka “Magic Kingdom” bolno je realna priča o ljudima kojima je život podijelio drugačije karte. Willem Defoe u jednoj od najboljih uloga karijere, djeca glumci senzacionalni. Film malog budžeta, velikih emocija i snažnih poruka.

10. NEMOGUĆA MISIJA: RASPAD SISTEMA (Mission Imposible: Fallout)

Photo: Paramount Pictures

U poplavi filmova o superjunacima čast akcijskih junaka (bez dodatka super) brane John Wick i Ethan Hunt. Nevjerojatna je izdržljivost serijala o nemogućim misijama bez obzira na trendove i promjene koje su se u međuvremenu dogodile. “Nemoguća misija: Raspad sistema” ovogodišnja je adrenalinska doza svim ljubiteljima akcije, Tom Cruise i dalje, većinom, odbija pomoć kaskadera i unatoč činjenici da je ušao u šesto desetljeće života sposoban je za nove nemoguće misije. Nije “Raspad sistema” samo akcija – ima i obrata, neočekivanih savezništva i konačnu istinu o brkovima Henrya Cavilla.

11. MJESTO TIŠINE (A Quiet Place)

Photo: Paramount Pictures

Dobra je bila 2018. godina za bračni par Krasinski/Blunt. Zajednički projekt zvan “Mjesto tišine” ostvario je dobre rezultate na komercijalnom (budžet filma 17 milijuna donio je 340 milijuna zarade), ali i kreativnom planu. Krasinski je redatelj i jedan od scenarista te je preuzeo glavnu mušku ulogu u filmu koji nas vodi u budućnost kada je ljudska vrsta postala lovina. Zemljom vladaju brzi i efikasni predatori koji reagiraju na zvuk. Jedina sigurnost je tišina – no nije lako uvijek živjeti u tišini.
“Mjesto tišine” napeta je kombinacija horora i obiteljske drame s nekoliko nesvakidašnjih scena (porod). Film u kojem glumački dominira gospođa Blunt ili Krasinski-Blunt. Ništa neočekivano od glumice koja se više puta potvrdila kao jedna od najzanimljivijih glumica svoje generacije. Žanr joj nije važan.

12. PRVI ČOVJEK (The First Man)

Photo: Universal Pictures

Nakon uspjeha filmova “La La Land” i “Whiplash” američki filmaš Damien Chazelle odmaknuo se od glazbene tematike (mada treba spomenuti da je soundtrack filma izvrstan, jedan od najboljih u prošloj godini) i otišao na Mjesec. Priča o Neillu Armstrongu, njegovoj misiji na Mjesec kao i privatnom životu vjerojatno je najpodcjenjeniji film godine s obzirom na broj gledatelja u kino dvoranama i upornom ignoriranju kod nominacija za filmske nagrade. No, to ne umanjuje vrijednost filma, glumačkih izdanja Claire Foy i Ryana Goslinga te nadahnute Chazellove režije koja kulminira u prikazu dolaska na Mjesec.

13. ROMA

Photo: Netflix

Opet “Netflix” i ponovo vrhunski film. Meksički filmaš Alfonso Cuaron raznovrstan je redatelj koji u filmografiji ima filmove u rasponu od “I tvoju mamu također” do “Gravitacije”. Cuaron ne griješi i ponovo je nadahnut – najosobniji projekt meksičkog filmaša (Cuaron je redatelj, scenarist, meštar od kamere, producent….) emotivna je obiteljska priča, predivno snimljena prepuna briljantnih scena. Film koji se gleda i osjeća – jedan od onih rijetkih projekata u kojem slika često govori više od bilo kakvih riječi.

14. TERET

Iako je “Južni vjetar” ostvario impresivne rezultate na kino blagajnama zemalja regije najbolji film 2018 godine snimljen na ovim prostorima je srpsko-hrvatsko-francusko-iransko-katarska koprodukcija “Teret”. Scenarist i redatelj Ognjen Glavonić stvorio je turoban, olovan ugođaj koji u potpunosti odgovara radnji filma. Velika je šteta da “Teret” nije imao redovitu kino distribuciju – u “Cannesu” je dio kritike film usporedio s “Nadnicom za strah”, Leon Lučev (uloga života) osvojio je “Srce Sarajeva” te je film odnio pobjedu na Zagreb film festivalu.

15. ISKUPLJENJE U NEW YORKU (You Were Never Really Here)

Originalan naslov filma redateljice i scenaristice Lynne Ramsay puno je prikladniji od domaćeg prijevoda – teško je u filmu razlučiti da li je psihotični veteran stvarno bio na svim mjestima događanja u filmu ili su neka od njih proizvod njegove mašte i(li) psihoze. Film je reklamiran i kao Taksist 21 stoljeća – dodirne točke postoje, ali “Iskupljenje u New Yorku” ne treba opterećivati s klasikom Martina Scorsesija. Nasilan i brutalan, znalački režiran s izvrsnim nastupom Joaquina Phoenixa “Iskupljenje u New Yorku” zaslužuje mjesto među najboljim filmovima prošle godine.

 

Recenziju filma možete pročitati OVDJE

GOODTALKING izbor najvećih kino promašaja godine možete pročitati OVDJE

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)