HOBIT: SMAUGOVA PUSTOŠ

REDATELJ: Peter Jackson
GLAVNE ULOGE: Martin Freeman, Ian McKellen, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Richard Armitrage, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett
TRAJANJE: 152 minute
NAZIV ORIGINALA: The Hobbit: Desolation of Smaug

 

“Svijet je u velikoj opasnosti.” – Radagast Smeđi

 

Kao i prošle godine u blagdansko, predbožićno vrijeme, u kina je “sletio” novi film koji govori o Međuzemlju i njegovim stanovnicima. Kao i u slučaju prvog nastavka “Hobit” trilogije ponovo se lamentira i raspravlja o istim stvarima. Zašto tri filma, trilogija “Gospodar prstenova” je bolja od “Hobita”..I tako dalje, i tako dalje. Pisac ovih redova je veliki fan Tolkienovog rada. Isto tako smatram da je filmska trilogija “Gospodar prstenova” jedno od najboljih prebacivanja knjige na filma (posebno kada se pogleda produžena redateljska verzija). Bilo je izvjesno da “Hobit” neće uspjeti ponoviti kreativnu, umjetničku vrijednost “Gospodara prstenova” bez obzira režirao Peter Jackson jedan ili tri filma. “Hobit” je puno benignija knjiga, nema epski sukob dobra i zla kao “Gospodar prstenova”; u njoj je glavni negativac “samo” jedan zmaj (u redu, postoje i Orci, ali oni nisu onoliko organizirani i brojni kao u “Gospodaru..), a Sauron kao vrhovno zlo se tek budi. Snimiti tri filma iz samo jedne, ne pretjerano opširne knjige, je uistinu previše. No, teško je bilo očekivati da će se “New line” odreći prilike za što većom zaradom. Svjedoci smo recentnog hollywoodskog rastezanja književnih predložaka kako bi se što više zaradilo (“Sumrak”, “Igre gladi”…). Film i filmska industrija je prije svega veliki posao i legitimno je da oni koji ulažu ogroman novac žele što više zaraditi. To i nije neki problem ako se gledatelju ponude zanimljivi i gledljivi nastavci. U slučaju “Sumraka” stvari izgledaju jako loše (mada je kompletan serijal zaradio ogroman novac, dok nam je drugi dio “Igra gladi” veliki komercijalni hit, ali i odličan film. “Hobbit: Smaugova pustoš” je tek za nijansu ispod uspjeha koji je postigao drugi nastavak “Gladnih igara”…

Bilbo (Martin Freeman), Thorin (Richard Armitrage) i ostatak ekipe nastavljaju svoje putovanje prema Samotnoj dolini. Za petama su im Orci, a niti vilenjaci nisu previše oduševljeni njihovim dolaskom. Tek će zajedničko neprijateljstvo prema Orcina ujediniti vilenjake i Bilbovu družinu. Istovremeno u Dol Gulduru Gandalf se susreće s buđenjem zla koje je puno moćnije i snažnije od Smauga ili Azoga i njegovih trupa…
Kako bi produžio trajanje odnosno ispunio cilj da “Hobit” postane trilogija Jackson je u “Smaugovoj pustoši” dodao neka događanja i likove kojih nema u knjizi. Neke scene su predugačke, likova ima previše, a i nekim nebitnim događanjima u filmu je dato previše minuta. Rezultat navedenog je neujednačenost cjeline (film sadrži ponešto ne toliko zanimljivih i napetih dijelova; srećom takvih dijelova je malo… ali postoje). Međutim “Hobit: Smaugova pustoš” ima puno više vrlina od (navedenih) mana…

Najbolji novitet kojeg je Jackson unio u film (a koji ne postoji u knjizi) jest Tauriel. Vilenjakinja koju tumači prelijepa Evangeline Lilly (Kate iz televizijske serije “Nestali”) je pun pogodak iz nekoliko razloga. “Hobit” naprosto vapi za pravim ženskim likom; testosterona u malim i velikim količinama ima i više nego dovoljno. Tauriel je tu prazninu briljantno popunila; ona je dostojna nasljednica zapravo prethodnica Arwen. Tauriel je jednako lijepa, ali i puno poduzetnija i drugačija od Arwen. Opaka i efikasna ratnica oko koje se blago slaže i ljubavni trokut. Lijepo je vidjeti i starog znanca Legolasa koji je u “Hobitu” mlađi i ponešto arogantniji. Izgled i ugođaj “Međuzemlja” i njegovih stanovnika je ponovo impresivan, boje su savršene. Kada film započne gledatelj postaje dijelom jednog svijeta koji je prikazan s nevjerojatnom količinom mašte…

Odnosi između likova su kao i u “LOTR” trilogiji prožeti vječnim pitanjima koje se tiču čovjeka i ljudskog društva (prijateljstvo, čast, lojalnost ljudima i idejama, vjernost…). Postoje i poneka politička konotacija koja se može “pročitati” u pojedinim dijelovima filma, no ne treba se previše opterećivati s tim pitanjima. Ipak je “Hobit” jedna prelijepa bajka…
Često se (ponajviše zbog čudesnih efekata) (pre)malo piše o glumcima odnosno njihovim izvedbama u “Hobitu”. Ian McKellen je ušao u legendu kao Gandalf, a uz spomenute vilenjake (Lilly i Bloom) treba istaknuti Richarda Armitragea kao Thorina, te Kilija (Aidan Turner). No, dvojac koji je “ukrao” film su Sherlock i Watson. Martin Freeman je izvrstan kao Bilbo (koji počinje otkrivati moći Prstena, ali postaje i ovisan o njemu) dok je Benedictu Cumberbatchu dovoljno da upotrijebi samo glas da bi bio upamćen. Smaug kojem je Cumberbatch posudio glas je fascinantno napravljen i njegova nadmudrivanja s patuljcima su ponajbolji dio filma. Ne pamtim kada sam gledao zanimljivijeg lika napravljenog specijalnim efektima…
Iako ima poneku manu “Hobit: Smaugova pustoš” je obavezno filmsko štivo. Zaronite u Međuzemlje i uživajte u jedinstvenom filmskom svijetu kojega je stvorio Peter Jackson….

OCJENA: 7

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)